• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

SpaceFest! (8 opinii)

Panie i panowie, 5 i 6 grudnia po raz czwarty wchodzimy na orbitę! Wtedy to w Klubie Żak w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu SpaceFest! Nadal konsekwentnie promujemy shoegaze, space-rock i wszelkie psychodeliczne odmiany muzyki alternatywnej. W tym roku twarzą festiwalu jest Snowid - niepokojąca postać z lasu, która wraz z człowiekiem grzybem i goblinami z kosmosu nada całemu wydarzeniu tajemniczą otoczkę mistycyzmu i dostarczy pierwotnej energii.

Czeka nas spora dawka koncertowych atrakcji. Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego dnia będzie legendarne Silver Apples - pionierzy psychodelicznej elektroniki, na której wychowywali się członkowie takich grup jak Kraftwerk czy Portishead. Simeon, lider zespołu, na domowej roboty syntezatorze, składającym się z 12 oscylatorów i zestawie filtrów dźwiękowych, klawiszy wymontowanych z telegrafu, części odbiorników radiowych, sprzętu laboratoryjnego i różnego rodzaju elektronicznego złomu stworzył dźwięki, o jakich nie śniło się ludzkości pod koniec lat 60-tych - i które do dziś brzmią równie świeżo i odkrywczo.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Headlinerem drugiego dnia festiwalu będzie brytyjski duet The KVB, którego muzyka to delikatne i ulotne brzmienie shoegaze'u, gdzie na pierwszy plan wybijają się gitarowe pogłosy i minimalistyczna elektroniczna produkcja.

Zagrają dla nas również The Oscillation z Wielkiej Brytanii - lawirujący pomiędzy surowością krautrocka, słodko-gorzką popową melancholią, hipnotyzującymi dronami, noisem i nowofalowymi przesterami, 2kilos & More, których połączenie ambient-elektroniki i post-rocka z niesamowitymi wizualizacjami rzuciło na kolana spacefestową publiczność 2 lata temu. Tym razem wystąpią razem z Black Sifichi - mrocznym mistrzem spoken word, performerem i undergroundowym aktywistą. Ponadto na naszej scenie pojawią się Death Hawks - brodaci fińscy szamani psychodelicznego space-rocka oraz duńska grupa Tales of Murder and Dust reprezentująca skandynawski nurt Psych-noir.W programie mamy też mocne pozycje z Polski: The Enters - robiące ostatnio ostre zamieszanie w świecie muzyki alternatywnej trio poruszające się po rejonach shoegaze, noise pop i dream pop; bydgoski skład 3moonboys, który wpisał się już na dobre w muzyczny krajobraz polskiego alternatywnego undergroundu i wymyka się wszelkim klasyfikacjom; ponadto efemeryczny projekt Rafała Skoniecznego (znanego z Hotelu Kosmos) o nazwie Rara i oczywiście clou programu - Snowid, który wprowadzi nas w międzygwiezdny trans za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych.

Na deser DJ Dr. Switchoff zaserwuje eklektyczne sety DJ-skie z tym, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata, wykorzystując zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe.

Tradycyjnie już, część koncertową poprzedzą próby Pure Phase Ensemble - grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez tydzień w CEA Łaźnia w Nowym Porcie - i inspirować się portowymi pejzażami tej gdańskiej dzielnicy. Nie zabraknie z pewnością ścian gitar i przesterów za sprawą wokalisty i gitarzysty legendarnego, shoegaze'owego zespołu Ride - Marka Gardenera, który w tym roku zostanie liderem PPE. Do składu grupy dołączą też m.in. muzycy zespołów Hatifnats, Wilga czy Cisza nocna. Nie zabraknie również Raya Dickaty, znanego m.in. ze współpracy z PJ Harvey czy Spiritualized oraz Karola Schwarza z Nasiono Records, którzy od samego początku dbają o skoordynowanie i muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 6 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2015 roku.

Warto więc zarezerwować czas w pierwszy weekend grudnia, wybrać się na SpaceFest! i razem z zaproszonymi artystami przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni. Zapraszamy na muzyczne grzybobranie!

PROGRAM KONCERTÓW

1-4 grudnia 2014
+CEA Łaźnia2+
PL, Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5
Pure Phase Ensemble - warsztaty dla muzyków

5-6 grudnia 2014
+Klub Żak+
PL, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197
KONCERTY

5 grudnia 2014

Sala Suwnicowa (MAIN STAGE)
19:00-20:00 3moonboys
20:30-21:20 2kilos &More + Black Sifichi
21:50-22:50 The Oscillation
23:20-00:20 Silver Apples
00:50-02:00 Death Hawks

kawiarnia (CAFE)
19:00-21:20 DJ Adam Czajkowski
21:20-21:40 Rara
21:40-0X:00 Dr.Switchoff / Adam Czajkowski / DJ Kurwa

6 grudnia 2014

Sala Suwnicowa (MAIN STAGE)
20:00-20:50 Tales of Murder and Dust
21:20-22:00 The Enters
22:30-23:30 Pure Phase Ensemble with Mark Gardener
00:00-01:00 The KVB

kawiarnia (CAFE)
19:00-19:40 spotkanie z artystami
19:40-23:30 DJ Adam Czajkowski / DJ Dr.Switchoff
23:30-00:30 Snowid
00:30-0X:00 Dr. Swichoff / DJ Kurwa

UWAGA1: organizator zastrzega sobie prawo do zmiany rozkładu jazdy
UWAGA2: organizator nie odpowiada za uszkodzenia słuchu odniesione podczas festiwalu. W sklepiku Nasiono Records dostępne będą zatyczki


The KVB
Muzyka brytyjskiego duetu The KVB przypomina sen pamiętany jak przez mgłę: delikatne i ulotne brzmienie shoegaze'u, w którym na pierwszy plan wybijają się gitarowe pogłosy i minimalistyczna elektroniczna produkcja. Pierwsze wydawnictwa grupy założonej w 2010 r. przez Nicholasa Wooda i Kat Day to kasety i winyle o ograniczonym nakładzie, a ich debiutancki album "Always Then" pojawił się w 2012 r. W następnym roku pojawiły się dwa kolejne długograje: "Immaterial Visions" i "Minus One", przy czym ten ostatni stanowił kompilację materiału wydanego wcześniej w formie cyfrowej i na limitowanych kasetach. W 2014 r. duet udał się do berlińskiego studia Antona Newcombe'a - lidera Brian Jonestown Massacre - żeby nagrać EP-kę "Out of Body", wydaną następnie nakładem należącego do Newcombe'a labelu A Records. Były to pierwsze nagrania KVB, które powstały poza ich domowym studio, a także pierwsza sesja zagrana wspólnie z perkusistą Joe Dilworthem, najbardziej znanym ze współpracy ze Stereolab.
www.thekvb.co.uk
 
SILVER APPLES
Zespół powstał w 1967 roku jako duet: Dan Taylor na perkusji i Simeon na domowej roboty syntezatorze, składającym się z 12 oscylatorów i zestawu filtrów dźwiękowych, klawiszy wymontowanych z telegrafu, części odbiorników radiowych, sprzętu laboratoryjnego i różnego rodzaju elektronicznego złomu. W tym składzie szybko zyskał popularność na niezależnej scenie muzycznej Nowego Jorku. Ich pierwszy album pojawił się nakładem KAPP Records i przez 10 tygodni nie schodził z listy najlepszych płyt magazynu "Billboard". Długa płyta długogrająca, zatytułowana "CONTACT", pojawiła się w 1969 r. Zachęcona popularnością albumów, grupa zorganizowała trasę koncertową po kraju. Trzeci krążek został nagrany w 1970 r., ale nie został wydany, jako że KAPP zakończyła działalność. Nie mając wytwórni, zespół przestał działać. Od tamtej pory wielu artystów z całego świata nagrało covery, własne wersje utworów Silver Apples i sample na bazie ich muzyki. W 1996 r. Simeon reaktywował zespół, występując i nagrywając wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami i fanami. 10 marca 2005 r. pierwszy perkusista zespołu, Danny Taylor, zmarł na atak serca. Simeon w dalszym ciągu występował solo jako Silver Apples, elektronicznie odtwarzając perkusję Danny'ego. W ten sposób koncertował praktycznie na całym świecie. Aktualnie Simeon cały czas nagrywa i występuje solo.
silverapples.com 

MARK GARDENER
Mark Gardener był wokalistą, gitarzystą i autorem piosenek w Ride - brytyjskim zespole shoegaze'owym, który powstał w 1988 r. w Oksfordzie. Ride podpisali kontrakt z Creation Records i jako pierwsza grupa w historii wytwórni zaistnieli na listach przebojów. Ich pierwszy album "Nowhere" (1991) zebrał bardzo pochlebne recenzje i odniósł komercyjny sukces (11. miejsce na brytyjskiej liście przebojów). W 1992 r. singiel "Leave Them All Behind" z drugiego albumu "Going Blank Again" wdarł się do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się płyt. Zespół zakończył działalność w 1996. Mark Gardener nagrał jeszcze album z The Animalhouse, a przez ostatnie lata koncertował zarówno indywidualnie, jak i z różnymi muzykami. W 2005 roku wydał solowy album "These Beautiful Ghosts". Ma na koncie współpracę m.in. z francuskim duetem rinôçérôse, Dive Index, Hopewell, The Morning After Girls czy The Brian Jonestown Massacre. Na jego koncertach można zaś usłyszeć utwory z całego, ponad 20-letniego muzycznego dorobku. W 2012 wystąpił z koncertem solowym na scenie SpaceFestu, a w 2014 powraca do Gdańska, żeby poprowadzić warsztaty muzyczne i być liderem międzynarodowej grupy Pure Phase Ensemble w ramach festiwalu.
www.markgardener.com

THE 0SCILLATION
Muzyka The Oscillation lawiruje pomiędzy surowością krautrocka, a słodko-gorzką popową melancholią, między hipnotyzującymi dronami a noise'owymi, no-wave'owymi przesterami, wywołując skojarzenia z kosmische Musik w wykonaniu Neu! i Tangerine Dream przyprawione punk-funkiem PIL, eksperymentami Milesa Davisa i brudnym blues-rockiem Spacemen 3. Początki The Oscillation to 2008 rok, kiedy nakładem DC Recordings ukazał się debiutancki album wówczas jeszcze jednoosobowego projektu Damiena Castellanosa, "Out of Phase", który jednak szybko rozrósł się do prawdziwego koncertowego żywiołu. Przez szeroki skład zespołu przewinęło się wielu muzyków, a na koncertach towarzyszą im wizualizacje filmowca Juliana Handa. We wrześniu 2013 r. The Oscillation wydali swój trzeci album "From Tomorrow", który został bardzo pozytywnie przyjęty na całym świecie.
julietippex.com/roster/the-oscillation
 
2kilos &MORE
2kilos & More to francuski duet grający elektronikę założony w Paryżu w 2003 r. Jak dotąd zespół ma na swoim koncie trzy albumy i jedną płytę w formacie mini CD, ale ich muzykę można też znaleźć na kompilacjach, remiksach i soundtrackach. Przy pomocy sampli oraz analogowych i cyfrowych dźwięków tworzą improwizacje na bazie długich, ewoluujących fal dźwiękowych. Każdy utwór przypomina pełną napięcia podróż przez wszechświat dźwięków, gdzie instrumentalne interwencje (gitara, perkusja) podkreślają punkty kulminacyjne, przywodząc na myśl skojarzenia z filmowym światem Davida Lyncha. Prasa określa ich jako subtelne połączenie ambient-elektroniki (à la Warp) i post-rocka (Kranky). ze względu na ciągłą, stonowaną obecność melodyjnych i zmysłowych (a nieraz hałaśliwych) partii gitar i instrumentów akustycznych, basu, perkusji w połączeniu z eksperymentalnymi wpływami.
2kilosandmore.bandcamp.com

BLACK SIFICHI
Black Sifichi to pisarz, performer, mistrz spoken word, podziemny aktywista radiowy i DJ, którego twórczości nie da się łatwo podsumować czy zaszufladkować. Jako muzyk i wokalista wydał cztery albumy i uczestniczył w plejadzie różnych projektów. Jego elektroniczne przestery i fotografie wyznaczają nowe trendy w technologiach muzycznych i wideo. Występował na festiwalach muzycznych, multimedialnych i związanych z architekturą w Europie i na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Chodzą słuchy, że ma związek z okrytymi tajemnicą partyzanckimi grupami Super Stoned i AAA-Men. Współpracował z bardzo wieloma artystami, jak na przykład: The Black Dog, Ez3kiel, Burnt Friedman, Simon Fisher Turner, Lena, Brain Damage, Vista le Vie, Rodolphe Burger, UHT, Bart Plantenga, Root 70, Thierry Arnold - razem z awangardowymi artystami Norscq i [1] Kilo of Black Bondage, gwiazda multimedialnego industrialu Tempsion, 2kilos &More, dead dub rocker BXT, filmowiec Sandy Amerio, TNO, perkusiści Cyril Atef, Steve Argüelles, Edward Perraud, K'ptn Planet (Philippe Garcia), Arnaud Dieterlain, reżyser teatralny Mohamed Rouabhi, i wielu innych.
www.blacksifichi.com/FlashSite/ 

Dr. SWITCHOFF
Dr. Switchoff, czyli Danil Akimov, to artysta dźwiękowy, kurator i DJ z Kaliningradu (Rosja). Zajmuje się interdyscyplinarnymi dziedzinami sztuki współczesnej, skupiając się na instalacjach i performansach audiowizualnych. Jest jednym z założycieli Membrana/Membranoids - grupy sound-artowej, w której skład wchodzą "undergroundowi naukowcy i absurdyści dźwięku", oraz członkiem innych projektów muzycznych (Kaliningrad Semiconductors Community, Kratong, Pocket Band, Polyvox Orqestra, Mud-o-tronic). Swoje dźwiękowe struktury tworzy korzystając z różnych technologii i metod interakcji (takich jak zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe). W swoich eklektycznych setach DJ-skich prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata. Od 1999 roku występował w undergroundowych klubach, kawiarniach i galeriach m.in. w Wiedniu, Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Moskwie i Rydze.
soundcloud.com/danilakimov

DEATH HAWKS
Death Hawks zebrali pochlebne recenzje za swój debiutancki album "Death and Decay", żywiołowe koncerty i świetne piosenki. Za sprawą intensywnej trasy koncertowej ich występy stały się jeszcze bardziej energetyczne, pokazując publiczności, jak kiedyś wyglądała muzyka rockowa i jak może wyglądać w przyszłości. Nowy album Death Hawks to połączenie krautrocka i psychodelii rodem z lat 70. W tym strumieniu świadomości odurzający, szamanistyczny rytm łączy się z chłodną, minimalistyczną linią saksofonu, surowym, agresywnym brzmieniem gitary i intrygującymi, eleganckimi partiami klawiszy. Death Hawks jednocześnie trafiają w samo sedno rocka i stanowią jego całkowite przeciwieństwo.
deathhawks.com
 
TALES OF MURDER AND DUST
Muzyka duńskiej grupy Tales of Murder and Dust to mroczny, eksperymentalny neo-psychodeliczny rock. Zespół łączy przesterowane gitary, szepczące wokale, smyczki i klawisze w charakterystyczne, filmowe i dystopijne brzmienie, za sprawą którego znalazł się w pierwszej linii skandynawskiego nurtu Psych-noir. Założona w 2007 roku grupa samodzielnie produkuje i nagrywa swoją muzykę, a na swoim koncie ma już trzy wydawnictwa: debiutancką EP-kę "Peyote" z 2009 r., album "Hallucination of Beauty" z 2012 r., który zebrał bardzo dobre recenzje i najnowszą EP-kę "Skeleton Flowers" z 2013 r. Na 2014 rok Tales of Murder and Dust zaplanowali trasę koncertową poza granicami Danii, na której będą prezentować materiał z nowego albumu.
talesofmurderanddust.bandcamp.com 

SNOWID
Snowid pierwszy raz zstąpił na ziemie w Krakowie w roku 2013 by przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc. Robi to za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Głównym celem koncertowym jest wyciągnięcie z ludzi pierwotnych instynktów oraz wprowadzenie ich w międzygwiezdny trans. Do tej pory ukazały się trzy albumy udostępnione w sieci, natomiast na koncertach prezentowany jest także dodatkowy niezarejestrowany materiał. W skład zespołu wchodzą: Snowid - Wszechwiedza, Głos Lasu oraz DJ Grzyb - Katalizator Kosmicznej Mocy.
snowid.bandcamp.com www.facebook.com/MuzykaSnowida

3MOONBOYS
Mięsiste brzmienie gitary i basu, post-punkowe rytmy połączone z dźwiękami starych syntezatorów i klawiszy, oniryczny, melancholijny wokal oraz łączenie wielu stylistyk, nie tylko muzycznych - tak w skrócie można opisać muzykę bydgoskiego kwintetu 3moonboys. Zespół, który wpisał się na dobre w muzyczny krajobraz polskiego alternatywnego undergroundu, cały czas zaskakuje i wymyka się prostym klasyfikacjom. Tak było w 2004 roku, kiedy wydali swoją debiutancką płytę, która była jedną z pierwszych bydgoskich płyt Indie rockowych. Tak było też dwa lata temu, kiedy ukazał się ich ostatni album zatytułowany "Skakankan", który połączył w sobie eksperymentalne podejście do aranżacji i kompozycji oraz bogactwo odniesień. Płyty 3moonboys są przemyślane od pierwszych akordów, a skończywszy na nietypowych okładkach i wieloznacznych tekstach inspirowanych literaturą. Udowadniają, że w z pozoru ograniczonej formie, jaką jest muzyka rockowa, można jeszcze bardzo wiele powiedzieć. Kolejny album planowany jest na jesień 2014 roku.
www.3moonboys.com

THE ENTERS
The Enters to trio z Londynu (wszyscy pochodzą z Ornety) poruszające się po rejonach shoegaze, noise pop czy dream pop. Debiutancka EP Small Town Love ukazała się w kwietniu tego roku, wydana później na 12′ vinyl. Płyta została nagrana w studiu umieszczonym na łodzi, u boku producenta Rory Attwella (znanego ze współpracy z Big Deal, Veronica Falls czy Male Bonding). Album szybko został zauważony w świecie shoegaze. W recenzjach padły takie określenia jak: "pure gold" czy "one of the best shoegaze releases of the year". Obecnie zespół pracuje nad nowa EP-ką, której wydanie planowane jest na początek przyszłego roku.
theenters.bandcamp.com
  
RARA
Przed Państwem Rara (lub dla wygodnych po prostu Rara) to solowe przedsięwzięcie Rafała Skoniecznego, które rozpoczęło się w chwili zawieszenia Hotelu Kosmos i WECK-a, w których grał na gitarze i śpiewał. Po przeprowadzce do Gdańska, znalazł czas na eksplorowanie przestrzeni akustycznych w pojedynkę. Sytuacja o tyle wygodna, że nie trzeba wychodzić z domu. Szczególnie jeśli mieszka się na poddaszu, skąd rozciąga się panorama na kominy Dolnego Miasta. Artysta używa gitary akustycznej wyprodukowanej w Kanadzie, dla której wymyślił własny otwarty tuning. Zdaje się na intuicję i przypadkowość, ponieważ, jak twierdzi, stracił serce do układania taktów lub tak zwanego komponowania. W tej formule zagrał kilka koncertów i nagrał studyjny materiał, który do czasu SpaceFestu powinien znaleźć swoje miejsce na fizycznym nośniku. Nie interesują go sława i pieniądze. Interesuje go opustoszały kosmos.
www.facebook.com/raramoment


Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.spacefest.pl

Festiwal SpaceFest! został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasiono dzięki wsparciu Miasta Gdanska, CSW Łaźnia, Klubu Żak oraz marki House.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety do nabycia w sieci Eventim, Soundrive oraz w kasie Klubu Żak
Bilety jednodniowe: 30-40zł / karnety: 50-70zł

Opinie (8) 2 zablokowane

 • "tajemnicza otoczka mistycyzmu"... (4)

  ... ja tam widzę dziada borowego z przerzuconą przez ramię babą w gaciach. Ale gdzie mnie tam do wielkich tego łez padołu.

  • 23 6

  • dziada borowego w rajtuzach ;)

   • 8 0

  • Może to zapowiedź drugiego sezonu Watahy o bieszczadzkich dziadach borowych ;-)

   • 4 0

  • (1)

   Niby dziad borowy, niby drwal, niby "dzikość serca" ;-) tylko... jak na dziada borowego, to ma jakoś podejrzanie gładko wygoloną klatę! ;-)))

   • 5 0

   • Bo to taki dziad borowy z żurnala :)

    • 0 0

 • Czy będzie Laetitia?

  • 2 2

 • autor plakatu zainspirował się zbyt mocno video Ten Benson "Tits" - polecam!

  • 1 0

 • Człowiek grzyb heeeeeee

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.