stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

SpaceFest! (9 opinii)

Muzyka psychodeliczna w najlepszym wydaniu, shoegaze, Krautrock, space-rock, a do tego kosmiczna energia, intergalaktyczne koty, leśne gobliny, wykręcone wizualizacje, pogańskie disko - to wszystko można znaleźć na jedynym w swoim rodzaju festiwalu SpaceFest!

Relacja z imprezy

2-3 grudnia 2016 w Klubie Żak w Gdańsku odbędzie się już szósta edycja festiwalu. Głównym organizatorem i pomysłodawcą tego dziwnego zjawiska jest niezmiennie Stowarzyszenie Nasiono.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Tradycyjnie, część koncertową poprzedzą warsztaty Pure Phase Ensemble - efemerycznej grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez tydzień w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie - i inspirować się portowymi klimatami tej gdańskiej dzielnicy. Tym razem na czele PPE stanie człowiek-legenda, Anton Newcombe z zespołu The Brian Jonestown Massacre, który konsekwentnie będzie kierował się jedną regułą - że w tworzeniu muzyki nie ma żadnych reguł. Tak więc możemy spodziewać się dosłownie wszystkiego. Anton do współpracy w ramach PPE zaprosił jeszcze Emila Nikolaisena, norweskiego producenta i multiinstrumentalistę, lidera grupy Serena Maneesh. Do grupy dołączą ponadto muzycy z zespołów Polpo Motel (Olga Mysłowska), Jesień (Maciej Karmiński), Oslo Kill City (Jakub Żwirełło), Judy's Funeral (Marcin Lewandowski), Aiodine (Kacper Graczyk). W składzie nie zabraknie również Karola Schwarz (7faz) z Nasiono Records, którzy od samego początku dba o muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 3 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2017 roku.

Jak co roku, uczestników festiwalu czeka spora dawka koncertowych atrakcji. Poza PPE, na scenie Klubu Żak wystąpi także niemieckie trio Camera eksperymentujące z dźwiękiem, kompozycją, formą i ekspresją - porównywane do takich ikon Krautrocka jak Neu! czy La Düsseldorf, które niczym silnik działający na najwyższych obrotach, w każdej chwili może wyrwać się spod kontroli.

Na festiwalu po raz pierwszy zagości czeski shoegaze i dream pop w wykonaniu zespołu DIV I DED z miasta Frýdek-Místek, w którego muzyce można doszukać się inspiracji dokonaniami takich grup jak The Ecstasy of Saint Theresa, Slowdive, The Jesus & Mary Chain czy My Bloody Valentine.

Chłodne, rozmarzone, eteryczne utwory zagra też Be Forest - damskie trio z włoskiego miasteczka Pesaro, które ma już mocno ugruntowaną pozycję w shoegaze'owym świecie.

Uczestników festiwalu z shoegaze'owego błogostanu na pewno wyrwie muzyka londyńskiego duetu MDME SPKR, który ze sceny transmituje czystą, surową energię, atakuje przesterami, a niski, drapieżny głos Lau emanuje drapieżną szczerością. Ich duszne, głośne brzmienie kojarzy się z grungem spod znaku L7, ale i z mrokiem Black Sabbath.

Mocnym akcentem będzie też koncert polskiego zespołu Wild Books, który w ramach SpeaceFestu zaprezentuje muzykę z nachodzącej, drugiej płyty pt. "2", łączącą surowe brzmienie psychodelicznego punka z rozmarzonymi, przesterowanymi gitarami przywodzącymi na myśl lata 90.

Kolejną polską grupą, która wystąpi na festiwalu jest Lonker See z Trójmiasta, które dla odmiany oscyluje wokół takich gatunków jak jazz, space rock i psychodela - ich muzyka jest pełna przestrzeni, bazuje na długich formach i zostawia sporo miejsca na improwizację.

Nie zabraknie też dźwięków spod znaku nowej psychodelicznej sceny. Międzynarodowy skład The Third Sound islandzkiego wokalisty Hakona Aðalsteinssona, którego można kojarzyć z działalności w Singapore Sling, powstał w Rzymie, a obecne działa w Berlinie. Brzmienie The Third Sound jest opisywane jako "rozpięte między światłem a ciemnością, marzeniem a rzeczywistością, popem a muzyką eksperymentalną", przechodząc "od hipnotycznych krajobrazów muzycznych po rozedrgane, przesterowane numery". Sam zespół z kolei nazwano "fundamentem psychodelicznego podziemia".

Jak co roku, na SpaceFescie zaprezentują się też formacje wyróżnione w konkursie dla młodych zespołów. Tym razem będzie to warszawska Rosa Vertov - "dziewczyńska" grupa (nie mylić z girlsbandem!) grająca niepokojący, brudny shoegaze oraz The Fruitcakes - formacja z Trójmiasta, która przeszła niesamowitą ewolucję muzyczną: kompozycje zawarte na ich drugiej płycie silnie nawiązują do psychodelicznej sceny San Francisco z końcówki lat 60., jak również do tzw. sceny Canterbury, a także zwracają się w stronę psychodelicznego charakteru współczesnej australijskiej sceny alternatywnej.

SpaceFest! to też sety DJ-skie oraz dzikie tańce przy dziwnych dźwiękach i zaskakującym repertuarze. O ten element zadbają: Snowid - mistyczna postać z lasu i nieformalny patron festiwalu, który rozgrzeje swych wyznawców setami z muzyką disco, psytrance, elektro, dubstep; oraz dwie DJ-ki z Wielkiej Brytanii: Ola's Kool Kitchen i DJ Pomponette, które z kolei zagrają najbardziej kosmiczne i psychodeliczne utwory taneczne z całego świata.


Tak więc 2-3 grudnia Gdańsku odbędzie się kolejne muzyczne, intergalaktyczne grzybobranie! Warto rezerwować czas, aby wziąć udział w tej wyjątkowej wyprawie. Zapraszamy!

PROGRAM KONCERTÓW

2 grudnia 2016 | start 19:00

Rosa Vertov (PL)
Be Forest (IT)
Wild Books (PL)
Camera (DE)
The Third Sound (IS/DE)
+
Snowid DJ Set (PL)
DJ Ola's Kool Kitchen (UK)


3 grudnia 2016 | start 19:00

The Fruitcakes (PL)
Lonker See (PL)
DIV I DED (CZ)
MDME SPKR (UK/FR)
Pure Phase Ensemble ft. Anton Newcombe (The Brian Jonestown Massacre) & Emil Nikolaisen (Serena Maneesh) (US/PL/NOR)
+
Snowid DJ Set (PL)
DJ Ola's Kool Kitchen (UK)
DJ Pomponette (UK/FR)Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.spacefest.pl

Bilety do nabycia przez Soundrive Tickets oraz Klub Żak
Bilety jednodniowe: 35 zł (przedsprzedaż) 45zł (dzień koncertu) / karnety: 65zł (tylko przedsprzedaż)

Festiwal SpaceFest! został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasiono przy współpracy z CSW Łaźnia i Klubem Żak. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety jednodniowe: 35/45zł | Karnety: 65zł

Opinie (9) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • hip-hop , festiwal muzyczny
  lut 27
  czwartek, g. 18:00
  Gdańsk, Zdarta PŁYTA 33.5
  Rap MeetUp

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni