stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spacefest (7 opinii)

1 i 2 grudnia w Gdańsku odbędzie się już VII edycja festiwalu muzyki psychodelicznej SpaceFest! - czyli wyczekiwane niczym pierwsza gwiazdka, grudniowe święto gitarowych przesterów, noisowych dronów i wszelkich tajemniczych dźwięków kreowanych pod wpływem kosmicznej energii.

Relacja z imprezy

Tym razem SpaceFest! wejdzie na zupełnie nową orbitę - przeniesie się do industrialnej przestrzeni Stoczni Gdańskiej i Klubu B90!

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Tradycyjnie fani nowej psychodelii, Krautrocka, space-rocka i shoegaze'u mogą spodziewać się mocy muzycznych atrakcji. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na to, że organizatorzy i tym razem przygotują bogaty program, w którym każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, odkryć nowych artystów, chłonąć niesamowite wizualizacje, zanurzyć się we wspaniałej, gorącej atmosferze i na dwa dni zapomnieć o zimowej aurze i panującym na zewnątrz chłodzie.Część koncertową poprzedzą warsztaty Pure Phase Ensemble - efemerycznej grupy, stworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez pięć dni w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Tym razem na czele PPE stanie Maciej Cieślak z legendarnego zespołu Ścianka, który zapowiada: "Spróbujemy wymyślić muzykę od nowa i oczywiście nam się nie uda, ale może przy tej okazji powstanie coś ciekawego". Na perkusji zagra Michał Gos (Oczi Cziorne, Lonker See, Band_A) - jedna z najciekawszych postaci trójmiejskiej sceny niezależnej. W składzie nie zabraknie też Karola Schwarz (7faz, KSAS) z Nasiono Records. Do zespołu dołączą też młodzi muzycy: . Efekty pracy zespołu usłyszymy na scenie B90 2 grudnia. Występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2018 roku. To będzie niezwykła edycja Pure Phase Ensemble!

Na SpaceFest! 2017 wystąpi także New Candys z Włoch. To będzie pierwszy koncert tej grupy w Polsce. Muzyka New Candys to "psychodeliczna, mroczna jazda bez trzymanki, która wciąga już od pierwszych akordów", jak twierdzi Drowned in Sound. Chyba nic tak dobrego, a zarazem artystycznie poruszającego nie przytrafiło się w Wenecji od czasów... "Śmierci w Wenecji". 

10 000 Russos z Portugalii to zespół o ugruntowanej pozycji na scenie nowego rocka psychodelicznego. Ich potężne, industrialne brzmienie z wyraźnymi elementami psych/post-punka zachwycają fanów przesterowanych dźwięków na całym świecie. Ich koncert w Gdańsku będzie hipnotyzującą wyprawą w świat szamańskich mantr i nieziemskich, krautrockowych objawień.

Fanów space-rocka i Krautrocka z pewnością zainteresuje koncert kultowej grupy Mugstar. Jej muzyka porównywana jest do dźwięku pulsujących i eksplodujących tysięcy słońc. Składa się z powtarzających się sekwencji i zdumiewających brzmień. Stanowi doskonały soundtrack do wyprawy przez oceany i w przestrzeń kosmiczną. Grupa ma na koncie m.in. trasy koncerowe z Mogwai, Oneida i Acid Mothers Temple, sesję radiową u legendarnego Johna Peela w 2004 roku, splity z Mudhoney i Oneidą.

Kolejnym wykonawcą jest Blind Butcher ze Szwajcarii - czyli eksplozja space rocka, glam rocka, brokatu, lajkry i cekinów - mieszanka gwarantująca tańce pod sceną i gorącą atmosferę.

Odd Couple to kolejny zespół, który da energetyczny występ. Ten berliński duet porzucił rockowe schematy na rzecz nowoczesnej interpretacji Krautrocka, na której szkielecie stworzył ciekawą strukturę z rozbudowanych gitarowych riffów, partii klawiszy, bluesowego języka i powtarzającego się bitu charakterystycznego dla klasycznych produkcji hip-hopowych.

Dla odmiany, meksykański Tajak zapewni noise-punkową masakrę z domieszką rdzennych pieśni plemiennych. Chaos, hipnoza, akordy powtarzane aż do utraty sił. "Dźwiękowa Apokalipsa" - to trafne podsumowanie tego, co zespół serwuje na swoich koncertach.

Na SpaceFescie zagoszczą również  brytyjscy Dead Rabbits. Jest to jeden z flagowych zespołów sygnowanych przez wytwórnię Fuzz Club Records. Ich brzmienie przywołuje skojarzenia z psychodeliczną estetyką The Brian Jonestown Massacre połączoną z gitarowym minimalizmem Lou Reeda i absurdalną, a zarazem poruszającą poezją Jasona Pierce'a.

Ponadto, w ramach festiwalu zagrają dwa młode polskie zespoły zasługujące na szczególną uwagę. 30 kilo słońca - trio z Kołobrzegu, które w swojej muzyce łączy elementy space-rocka, muzyki improwizowanej i yassu. Profesjonalne koncertowe brzmienie i rozbudowane pejzaże dźwiękowe to ich domena. Drugim zespołem są Wilcze Jagody - czyli Nela Gzowska, Ania Włodarczyk i Zosia Hołubowska - prywatnie bliskie koleżanki, które na scenie łączą miłość do synth popu, alternatywnego rocka spod znaku shoegaze i brzmienia wschodnich lat 80.

Osoby, które będą chciały zrobić sobie chwilę przerwy od koncertów, będą mogły przejść do drugiej sali, gdzie zaplanowano pokazy filmów (muzycznych lub inspirowanych muzyką) oraz wizualizacji pełnych barwnych, malowniczych, ale i mocno surrealistycznych obrazów.
Stałych bywalców na pewno ucieszy wiadomość, że w tym roku na SpaceFest! powróci Dr Switchoff, żeby swoim obłędnym setem DJ'skim i absurdalnymi wizualizacjami zwieńczyć festiwal.

Warto więc zarezerwować czas w pierwszy weekend grudnia, wybrać się do Gdańska na SpaceFest! i przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni. Kosmos wzywa!

PROGRAM KONCERTÓW
1 grudnia 2017 | start 19:00


Wilcze Jagody (PL)
Dead Rabbits (UK)
Blind Butcher (CH)
New Candys (IT)
10 000 Russos (PT)

2 grudnia 2017 | start 19:00

Odd Couple (DE)
Tajak (MEX)
30 kilo słońca (PL)
Pure Phase Ensemble 7 ft. Maciej Cieślak (PL/UK)
Mugstar (UK)
Dr. Switchoff (RU)


Więcej informacji na temat festiwalu i artystów można znaleźć na stronie www.spacefest.pl
oraz www.facebook.com/spacefestpl/

SpaceFest! jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono przy współpracy z CSW Łaźnia i Klubem B90. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Patroni medialni: Radio Gdańsk S.A., Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24, Trojmiasto.pl, Shameless Promotion, Drowned in Sound, Last Day Deaf, Róbmy dobrze, Full Moon Magazine, Uwolnij Muzykę!, Going.

ZESPOŁY

PURE PHASE ENSEMBLE FT. MACIEJ CIEŚLAK /POLSKA/

Maciej Cieślak - urodzony w 1969 w Gdańsku. Gitara, śpiew, kompozycja, teksty, muzyka dla filmu i teatru. Producent ponad dwóch tuzinów płyt z krajową muzyką niezależną. Kierownik muzyczny formacji Ścianka, Cieślak i Księżniczki, PTKCSS, znany też z Niewolników Saturna i pokątnego handlu gruzem.
http://www.scianka.com/

Pure Phase Ensemble to efemeryczna grupa, tworzona specjalnie na potrzeby festiwalu. Tym razem na czele PPE stanie Maciej Cieślak z legendarnego zespołu Ścianka, który zapowiada: "Spróbujemy wymyślić muzykę od nowa i oczywiście nam się nie uda, ale może przy tej okazji powstanie coś ciekawego". Na perkusji zagra Michał Gos (Oczi Cziorne, Lonker See, Band_A) - jedna z najciekawszych postaci trójmiejskiej sceny niezależnej. W składzie nie zabraknie Karola Schwarz (7faz, KSAS) z Nasiono Records. Do zespołu dołączą też młodzi muzycy: Adam Neubauer (Pedal Distorsionador), Łukasz Sasko (Ze Velocipedes), Łukasz Żurawski, Juliusz Kapka (No toca co), Michał Pollok-Andrys oraz Emilia Pollok-Andrys. Efekty pracy zespołu usłyszymy na scenie B90 2 grudnia. Występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2018 roku.
http://nasiono.net/album/pure-phase-ensemble/

 
NEW CANDYS /WŁOCHY/

33,3% Rock + 33,3% Roll + 33,4% Psychedelia. Muzyka New Candys to "psychodeliczna, mroczna jazda bez trzymanki, która wciąga już od pierwszych akordów", cytując magazyn Drowned in Sound. Wśród swoich inspiracji wymieniają Velvet Underground i Syda Barretta. Koncertowali m.in. z The Warlocks, Dead Skeletons, Crystal Stilts, Slowdive, Savages, Jon Spencer Blues Explosion i The Vaccines. Ich najnowszy album "Bleeding Magenta" ukazał się 9 października 2017 nakładem brytyjskiej wytwórni Fuzz Club. To będzie ich pierwszy koncert dla polskiej publiczności.
https://www.facebook.com/newcandys/
https://newcandys.bandcamp.com/
 

10 000 RUSSOS /PORTUGALIA/
10 000 Russos z Portugalii to zespół o ugruntowanej pozycji na scenie nowego rocka psychodelicznego. Ich potężne, industrialne brzmienie z wyraźnymi elementami psych/post-punka zachwycają fanów przesterowanych dźwięków na całym świecie. Ich koncert w Gdańsku będzie hipnotyzującą wyprawą w świat szamańskich mantr i nieziemskich, krautrockowych objawień.
https://www.facebook.com/10000Russos/
https://fuzzclub.bandcamp.com/album/10000-russos

 
ODD COUPLE /NIEMCY/
Ten berliński duet porzucił rockowe schematy na rzecz nowoczesnej interpretacji Krautrocka, na której szkielecie stworzył ciekawą strukturę z rozbudowanych gitarowych riffów, partii klawiszy, bluesowego języka i powtarzającego się bitu charakterystycznego dla klasycznych produkcji hip-hopowych.
https://www.facebook.com/oddcoupleberlin/
http://www.oddcouple.de/

 
BLIND BUTCHER /SZWAJCARIA/
Blind Butcher z Lucerny w Szwajcarii to eksplozja space rocka, glam rocka, brokatu, lajkry i cekinów - mieszanka gwarantująca tańce pod sceną i gorącą atmosferę podczas Spacefestu! Ten zespół oddał się dźwiękom rock'n'rolla, New & No Wave', suicide disco, punka, bluesa, Krautrocka, Neue Deutsche Welle oraz muzyki country i stworzył swój własny gatunek: Disco Trash Sound. Co bardziej wnikliwy słuchacz może doszukać się także ziarna inspiracji grupami DEVO lub niemiecką, krautrockową legendą CAN.
https://www.facebook.com/Blind-Butcher-222802854567145/
http://www.blindbutcher.ch/
 

MUGSTAR /WIELKA BRYTANIA/
Fanów space-rocka i Krautrocka z pewnością zainteresuje koncert kultowej grupy Mugstar. Jej muzyka porównywana jest do dźwięku pulsujących i eksplodujących tysięcy słońc. Składa się z powtarzających się sekwencji i zdumiewających brzmień. Stanowi doskonały soundtrack do wyprawy przez oceany i w przestrzeń kosmiczną. Grupa ma na koncie m.in. trasy koncerowe z Mogwai, Oneida i Acid Mothers Temple, sesję radiową u legendarnego Johna Peela w 2004 roku, splity z Mudhoney i Oneidą.
http://www.mugstar.com/
https://www.facebook.com/MUGSTAR-127591997334111/

 
DEAD RABBITS /WIELKA BRYTANIA/
Dead Rabbits jest to jeden z flagowych zespołów sygnowanych przez  wytwórnię Fuzz Club Records. Ich brzmienie przywołuje skojarzenia z psychodeliczną estetyką The Brian Jonestown Massacre połączoną z gitarowym minimalizmem Lou Reeda i absurdalną, a zarazem poruszającą poezją Jasona Pierce'a.
https://www.youtube.com/c/DeadRabbitsuk
https://www.facebook.com/deadrabbitsuk/

 
TAJAK /MEKSYK/

Meksykański Tajak to noise-punkowa masakra z domieszką rdzennych pieśni plemiennych. Chaos, hipnoza, akordy powtarzane aż do utraty sił. "Dźwiękowa Apokalipsa" - to trafne podsumowanie tego, co zespół serwuje na swoich koncertach. Zespół ma na koncie dwie płyty długogrające oraz niezliczone EP-ki wydane w przeciągu zaledwie 3 lat. Inspirują się muzyką The Stooges, CAN i Suicide oraz własnymi zaburzeniami psychicznymi.
https://soundcloud.com/tajakk
https://www.facebook.com/tajakband/

 
WILCZE JAGODY /POLSKA/
Zespół powstał jesienią 2015 roku na warszawskim Mokotowie, a w czerwcu 2016 wypuścił pierwsze demo nagrane w przepełnionym wiosennym światłem pokoju w domu na Zaciszu. Nela Gzowska, Ania Włodarczyk i Zosia Hołubowska - prywatnie bliskie koleżanki - na scenie łączą miłość do synth popu, alternatywnego rocka spod znaku shoegaze i brzmienia wschodnich lat 80. W sierpniu 2017 Wilcze Jagody wypuściły swoją debiutancką EPkę. W tym samym miesiącu zagrały na OFF Festivalu. Obecnie nagrywają swoją debiutancką płytę.
https://wilczejagodymusic.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/wilczejagodymusic/

 
30 KILO SŁOŃCA /POLSKA/

Trio z Kołobrzegu, które w swojej muzyce łączy elementy space-rocka, muzyki improwizowanej i yassu. Profesjonalne koncertowe brzmienie i rozbudowane pejzaże dźwiękowe to ich domena. Członkowie zespołu na co dzień prowadzą także label Plaża Zachodnia, który prezentuje polską scenę muzyki elektronicznej i eksperymentalnej i skupia się na poszukiwaniach nowych form ekspresji od ambientu, przez post rock, do noise.
https://30kiloslonca.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/30kiloslonca/

 
Dr. SWITCHOFF /ROSJA/
To już tradycja, że za muzykę do tańca podczas SpaceFestu odpowiada Dr. Switchoff, czyli Danil Akimov - artysta dźwiękowy, kurator i DJ z Kaliningradu. Swoje dźwiękowe struktury tworzy korzystając z różnych technologii i metod interakcji (takich jak zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe). W swoich eklektycznych setach DJ-skich prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata.
https://soundcloud.com/danilakimov
 

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  45 zł
 • Bilet ulgowy
  25 zł
 • Przedsprzedaż
  35 zł
Bilety do nabycia przez Soundrive Tickets oraz KupBilecik.pl
Bilety jednodniowe: 25zł (studenci – pula ograniczona) 35 zł (przedsprzedaż) 45zł (dzień koncertu)
Karnety (tylko przedsprzedaż): 60 zł (I pula) 75zł (II pula)

Opinie (7)

 • Idę idę idę

  Karnet kupiony, zapowiadają się dwa dobre wieczory :)
  Szkoda, że drugi dzień koliduje z Leśną imprezą w Proto.

  • 4 0

 • Shoegaze fest (5)

  Szkoda, ze organizatorzy stawiają na szerokopojęty shoegaze, alternatywe i indie, a nie na spacerocka. Nazwa jest trochę myląca

  • 6 0

  • (4)

   Fakt, Przy tak fajnym klubie jak B90 - można by trochę w space rocka i więcej tej "nowej/już starej" psychodelii odpalić.

   The Black Angels , Wooden Shijps, Moon Duo - i by pozamiatali ! :)

   • 2 0

   • (1)

    Otóż to. Od 2014 brakuje mi też właśnie jakichś znanych nazw, chociaż jednego dużego wykonawcy headlinera (chodzi mi o pełen skład, wiem ,że w zeszłym roku był Anton Newcombe z TBJM).

    • 1 0

    • Kiedyś motto imprezy brzmiało: Ladies and gentlemen, we are floating in space,
     w pierwszych latach kuratorem PPE był Ray Dickaty. Może w przyszłości jako headliner wystąpi Spiritualized?

     • 0 0

   • Dzięki za przypomnienie Wooden Shijps - trzeba odkurzyć :)

    • 0 0

   • Dla mnie wręcz przeciwnie. Space rocka posłuchasz tu i ówdzie. Wolę bardziej ambientowe przestrzenie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna
  cze 25
  piątek, g. 20:00
  Gdańsk, Kolonia
  Zaumne - koncert