• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

SpaceFest! (4 opinie)

4 i 5 grudnia 2015 statek kosmiczny SpaceFest! już po raz piąty wchodzi na orbitę! Wtedy to w Klubie Żak w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu, w ramach którego nadal konsekwentnie promujemy shoegaze, space-rock i wszelkie psychodeliczne odmiany muzyki alternatywnej.

Relacja z imprezy

W zeszłym roku twarzą festiwalu był Snowid - mistyczna postać z lasu, a teraz nieformalnym patronem SpaceFestu! będzie jego nieodłączny kompan - DJ Grzyb leśny, czyli Katalizator Kosmicznej Mocy, która po raz kolejny zostanie uwolniona podczas wydarzenia.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Czeka nas spora dawka koncertowych atrakcji. Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego dnia będzie legendarne The Telescopes - brytyjski zespół, który od ponad 20 lat z powodzeniem eksploruje wyjątkowe, panoramiczne brzmienia, łączące muzykę eksperymentalną, drony, noise, dreampop i psychodelię. Grupa reprezentowana przez słynną wytwórnię Creation Records ma na koncie trasy koncertowe u boku Spacemen 3, Primal Scream, The Jesus and Mary Chain, a supportowali ich m.in. Whipping Boy, Slowdive, Bleach, The Cranes czy Ride. 

Headlinerem drugiego dnia festiwalu będzie fińska grupa Kairon ; IRSE! Ich mgliste, kosmiczne brzmienie przywodzi na myśl progresywnego rocka lat 70. i alt-rock końcówki ubiegłego stulecia. Kiedy gitary nie wybrzmiewają akurat nastrojowo w konwencji shoegaze, publiczność zalewają wzburzone fale krautrocka. Potężnego brzmienia zespołu, ze szklistym wokalem i niesamowitymi aranżacjami, będzie można doświadczyć na żywo już 5 grudnia.

Zagrają dla nas również TAU - projekt Shauna Nunutzi z formacji Dead Skeletons znanej gdańskiej publiczności z 3. edycji SpaceFestu, będący kolażem transowych, hipnotyzujących krajobrazów dźwiękowych inspirowanych pieśniami indiańskich szamanów, Lights That Change - propozycja dla fanów eterycznego dreampopu i shoegazu'e, dźwięków 4AD i pięknych damskich wokali oraz DYN - garażowo-psychodeliczny, eksperymentalny duet lo-fi z Niemiec.

W programie mamy też mocne pozycje z Polski: trójmiejską, altenatywną grupę Folder, która powraca na jeden koncert - specjalnie po to, aby podczas festiwalu SpaceFest! zagrać materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Red Lof" wydanej w 2009 roku. Oprócz "Ref Lof" będziemy mieli okazję usłyszeć utwory z pierwszej EPki "Inside".

Oczywiście na festiwalu nie zabraknie Snowida, który razem z DJ Grzybem wprowadzi nas w międzygwiezdny trans za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych.

Zaprezentujemy też dwie formacje wyróżnione w konkursie dla młodych zespołów: Zimowa - grupę z Wodzisławia Śląskiego, której muzyka to połączenie przybrudzonych gitar i melancholijnej elektroniki z nienachalnym i zmysłowym wokalem oraz Łotry z Krakowa grające brudnego, wyluzowanego, psychodelicznego rocka.

Na deser DJ Dr. Switchoff zaserwuje eklektyczne sety DJ-skie z tym, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata, wykorzystując zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe.

Tradycyjnie już, część koncertową poprzedzą próby Pure Phase Ensemble - grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez tydzień w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie - i inspirować się portowymi pejzażami tej gdańskiej dzielnicy. Nie zabraknie z pewnością ścian gitar i przesterów. Tym razem na czele PPE stanie australijski wokalista i gitarzysta Hugo Race, znany m.in. z zespołów The Bad Seeds i The True Spirit. Do składu grupy dołączą też muzycy zespołów Lord & The Liar, Ze Velocipedes, Daktari oraz C4030. Nie zabraknie również Karola Schwarz z Nasiono Records, którzy od samego początku dba o skoordynowanie i muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 5 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2016 roku.

Warto więc zarezerwować czas w pierwszy weekend grudnia, wybrać się na SpaceFest! i razem z zaproszonymi artystami przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni. Zapraszamy na muzyczne grzybobranie!PROGRAM KONCERTÓW

piątek, 4 grudnia

DUŻA SCENA [MAIN STAGE]
19:00-20:00 Folder gra Red Lof
20:30-21:20 Łotry
21:50-22:50 Lights That Change
23:20-00:20 The Telescopes
00:50-02:00 TAU

MAŁA SCENA [CAFE]
19:00-21:40 DJ Adam Czajkowski
21:40-0X:00 Dr.Switchoff / DJ Adam Czajkowski

sobota, 5 grudnia

DUŻA SCENA [MAIN STAGE]
20:00-20:50 DYN
21:20-22:00 Zimowa
22:30-23:30 Pure Phase Ensemble with Hugo Race (AU/PL)
00:00-01:00 Kairon; IRSE!

MAŁA SCENA [CAFE]
19:00-19:40 spotkanie z artystami
19:40-23:30 DJ Adam Czajkowski / DJ Dr.Switchoff
23:30-00:30 Snowid
00:30-0X:00 Dr. Swichoff / DJ Kurwa


THE TELESCOPES
Zespół The Telescopes powstał w 1987 roku z inicjatywy Stephena Lawrie'ego i od ponad 20 lat eksploruje wyjątkowe, panoramiczne brzmienia, łączące muzykę eksperymentalną, drony, noise, dreampop i psychodelię. Ich pierwszym nagraniem był 7" flexi-disc nagrany wspólnie z Loop i wydany nakładem wytwórni Cheree Records. Po dwóch ciepło przyjętych EPkach grupa przeniosła się do What Goes On Records. W tej wytwórni wydali kolejne dwie EPki i debiutancką płytę "Taste" - wszystkie te wydawnictwa znalazły się na szczycie niezależnych brytyjskich list przebojów. Następne w kolejności były trasy ze Spacemen 3, Primal Scream i The Jesus and Mary Chain - a niedługo później to już The Telescopes stali się headlinerem. Wśród zespołów, które wówczas występowały przed nimi, można wymienić Whipping Boy, Slowdive, Bleach, The Cranes czy Ride. Grupa wydała swój drugi album i szereg EPek w wytwórni Creation Records. W 1992 r. zespół na osiem lat zszedł ze sceny, wznawiając działalność w 2000 r. w zmiennym składzie. W 2011 r. The Telescopes zostali zaproszeni przez Portishead do wystąpienia na pierwszej edycji festiwalu ATP w Alexandra Palace w Londynie. Rok później The Black Angels / Reverberation Appreciation Society zaprosiło grupę na Austin Psych Fest 2012. W 2015 r. nakładem niemieckiego labelu Tapete Records ukazał się album "Hidden Fields". Recenzenci opisywali go jako mieszankę shoegaze'u i noise popu, jednak w większym stopniu niż wcześniejsze nagrania opartą na piosenkach.
https://thetelescopes.bandcamp.com

 
HUGO RACE + PURE PHASE ENSEMBLE
Hugo Race to solowy artysta i producent, w przeszłości związany z projektami The Wreckery oraz The Bad Seeds. Tworzone przez niego intensywne krajobrazy dźwiękowe łączą w sobie elementy folku, muzyki eksperymentalnej, elektroniki i rocka. Hugo Race wywodzi się z post-punkowej sceny Melbourne lat 80. Wśród jego eklektycznych projektów muzycznych, działających na kilku kontynentach, można wymienić: Dirtmusic, The True Spirit (zespół działający od 1989 r., mający na koncie 14 albumów z muzyką w klimacie trance industrial blues; ich nowy album pod roboczym tytułem "The Spirit" ukaże się w listopadzie 2015 r. nakładem Glitterhouse Records), Hugo Race Fatalists, Sepiatone czy Long Distance Operators (LDO). Twórczość Hugo Race'a jest silnie związana z popkulturą, czerpiąc z takich gatunków jak rock'n'roll, soul czy delta blues, aż po awangardowe eksperymenty. W rezultacie powstaje zupełnie wyjątkowe terytorium dźwięków, którego nie da się zaszufladkować.
W ramach festiwalu SpaceFest! Hugo stanie na czele międzynarodowego shoegaze'owego zespołu Pure Phase Ensemble, współtworzonego przez lokalnych muzyków.
www.hugoracemusic.com
 
FOLDER
Po długiej nieobecności, trójmiejski zespół Folder powraca na jeden koncert - specjalnie po to, aby podczas festiwalu SpaceFest! zagrać materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Red Lof" wydanej w 2009 roku. Oprócz "Ref Lof" będziemy mieli okazję usłyszeć utwory z pierwszej EPki "Inside".
Folder to z jednej strony gitarowe piosenki z klasycznym układem zwrotka-refren, z drugiej - dziwny trans i monotonność, która wciąga jak szara jesienna pogoda. W tej melancholijnej muzyce pulsuje neurotyczna potrzeba ucieczki, zniknięcia, rozpłynięcia się we mgle - tak jak u Sonic Youth, Joy Division czy w Spiritualized. Zespół wystąpi w pierwotnym składzie z Marcinem Miśkiewiczem na bębnach. Skład uzupełnią: Jędrek Chrapek (bas), Mariusz Kużownik (gitara) oraz Joanna Bielawska (wokal) obecnie znana przede wszystkim jako Asia i Koty - jeden z najpiękniejszych damskich głosów polskiej alternatywy: z jednej strony nieobecny, chłodny, a równocześnie targany emocjami potężnymi i obezwładniającymi.
facebook.com/folderband 

KAIRON; IRSE!
Fińska grupa Kairon; IRSE! jest znana z doskonałych koncertów, a ich mgliste, kosmiczne brzmienie przywodzi na myśl progresywnego rocka lat 70. czy alt-rock końcówki ubiegłego stulecia. Kiedy gitary nie wybrzmiewają akurat nastrojowo w konwencji shoegaze, publiczność zalewają wzburzone fale krautrocka. Kairon; IRSE! to uosobienie otwartości na muzykę, a potężnego brzmienia zespołu, ze szklistym wokalem i niesamowitymi aranżacjami, najlepiej doświadczyć na żywo.
kaironirse.bandcamp.com
www.facebook.com/kaironirse

TAU
TAU to otwarty projekt, na którego czele stoi Shaun Nunutzi, mieszkający w Berlinie członek znakomitej formacji Dead Skeletons znanej gdańskiej publiczności z 3. edycji SpaceFestu. Inspiracja do założenia tego zespołu narodziła się na pustyni Real de Catorce w północno-zachodnim Meksyku. TAU to kolaż pomysłów i transowych krajobrazów dźwiękowych, sytuujący się w kontinuum grup tworzących pod wpływem doświadczeń psychodelicznych i psychoaktywnych. Poruszane tematy obejmują zwierzęce totemy (które możemy zobaczyć w teledysku do "A Wink to the Elements") i nowe spojrzenie na indiańskie pieśni uzdrawiające, które miały na celu wyjście poza własny umysł i wyzwolenie duszy. Podobnie jak otwarte przestrzenie pustyni, które przyczyniły się do powstania tego projektu, skład TAU również jest otwarty i szeroki - wśród zaangażowanych muzyków znajdziemy członków Kadavar, The Soft Moon, The Pussywarmers i Johna Jeffreya, perkusistę Moon Duo. Rotacja muzyków sprzyja eksperymentom i nawiązywaniu kontaktów. Jednocześnie, mimo iż skład grupy jest płynny, jej brzmienie jest skupione i spójne.
https://tauofficial.bandcamp.com
www.facebook.com/pages/TAU/698229903565781
 
LIGHTS THAT CHANGE
Marc Joy już od wielu lat działa pod nazwą Lights That Change. Ten dreampopowy, eteryczny projekt miał być kulminacją długoletniej kariery producenta, inżyniera i speca od masteringu, który współpracował z licznymi artystami reprezentującymi różne gatunki (m.in. Oasis, Bernard Butler, Primal Scream, Wishbone Ash), angażował się w projekty solowe i współpracował z innymi muzykami. Ta inicjatywa miała na celu powrót do korzeni decyzji o zawodowym związaniu się z muzyką i poszukiwanie idealnego, marzycielskiego krajobrazu dźwięków, stworzonego przede wszystkim w oparciu o gitary. W trakcie komponowania i nagrywania materiału na pierwszy album, projekt rozrósł się do pełnoprawnego zespołu. W jego skład wchodzi Mandy Clare (głos), John Bryan (bas) i Mal Holmes z Orchestral Maneuvers In The Dark (programowanie).
www.facebook.com/lightsthatchange
https://soundcloud.com/lightsthatchange
 
DYN
W tym roku nakładem wytwórni 8mm musik ukazał się debiut berlińskiego zespołu garażowo-psychodelicznego DYN pod tym samym tytułem. Dwoje multiinstrumentalistów, Tilma Kettler i Carl Heine, połączyli siły z inżynierem i producentem Fabianem Leseure (The Brian Jonestown Massacre, Dirty Beaches) - tak powstało 9 kawałków na płytę, nagranych w sposób odzwierciedlający dynamiczny styl lo-fi grupy. DYN prezentują charyzmatyczną mieszankę eksperymentalnego garage rocka. Wystąpili na Austin Psych Festival (Levitation) 2015 i grali razem z The Raveonettes, The Holydrug Couple i Mikaelem Croninem.
www.facebook.com/DYNmusik
https://dynmusik.bandcamp.com
 
SNOWID
SNOWID pierwszy raz zstąpił na ziemie w Krakowie w roku 2013 by przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc. Robi to za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Głównym celem koncertowym jest wyciągnięcie z ludzi pierwotnych instynktów oraz wprowadzenie ich w międzygwiezdny trans. Do tej pory ukazały się trzy albumy udostępnione w sieci, natomiast na koncertach prezentowany jest także dodatkowy niezarejestrowany materiał. W skład zespołu wchodzą: Snowid - Wszechwiedza, Głos Lasu oraz DJ Grzyb - Katalizator Kosmicznej Mocy.
http://snowid.bandcamp.com
www.facebook.com/MuzykaSnowida
 
ZIMOWA
ZIMOWA to projekt z Wodzisławia Śląskiego, który tworzą: wokalistka Aneta Maciaszczyk, instrumentalista Michał Mentel oraz towarzyszący im muzycy: Michał Husak - gitara, Jakub Buczek - bas/sampler. Zespół powstał w 2014 roku, łączy inspiracje noise-popem oraz alternatywą lat 80. i 90. z najnowszymi brzmieniami tworząc dzięki temu intensywne, pochłaniające piosenki. 6 maja 2015 światło dzienne ujrzał debiutancki album pt. "Cover The Fall", gdzie można usłyszeć połączenie przybrudzonych gitar i melancholijnej elektroniki z nienachalnym i zmysłowym wokalem. Za finalne brzmienie odpowiada Marcin Cichy z zespołu Skalpel. Zespół ma na swoim koncie już wiele koncertów klubowych, między innymi obok zespołu Rebeka, Małe Miasta, Sjón, xxanaxx, Marceliny czy brytyjskiego duetu Ivy&Gold. Zimowa został zaproszony do udziału w SpaceFest! w ramach konkursu dla młodych zespołów organizowanego przez festiwal.
www.zimowa.com
www.facebook.com/zimowa
 
ŁOTRY
Zespół Łotry został założony w Krakowie w 2010 r. przez Pawła Żugaja i Mateusza Ryszke. Dostał się do finału konkursu Era Nowe Horyzonty na support przed Grindermanem. Grał też przed Dirty Beaches na koncercie w Krakowie i wystąpił na festiwalu Southern Discomfort razem z The Flying Eyes i Golden Animals (USA). Grupa ma na koncie kilka teledysków. Jeden z nich, do utworu "The Road of Bones", był często prezentowany na TVP Kultura. Koncerty Łotrów współtworzy live video set. Łotry zostały zaproszone do udziału w SpaceFest! w ramach konkursu dla młodych zespołów organizowanego przez festiwal.
www.facebook.com/lotry
https://soundcloud.com/lotryband
 
Dr. SWITCHOFF
To już właściwie tradycja, że za muzykę do tańca podczas naszego festiwalu odpowiada Dr. Switchoff, czyli Danil Akimov - artysta dźwiękowy, kurator i DJ z Kaliningradu (Rosja). Zajmuje się on interdyscyplinarnymi dziedzinami sztuki współczesnej, skupiając się na instalacjach i performansach audiowizualnych. Jest jednym z założycieli Membrana/Membranoids - grupy sound-artowej, w której skład wchodzą "undergroundowi naukowcy i absurdyści dźwięku", oraz członkiem innych projektów muzycznych (Kaliningrad Semiconductors Community, Kratong, Pocket Band, Polyvox Orqestra, Mud-o-tronic). Swoje dźwiękowe struktury tworzy korzystając z różnych technologii i metod interakcji (takich jak zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe). W swoich eklektycznych setach DJ-skich prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata. Od 1999 roku występował w undergroundowych klubach, kawiarniach i galeriach m.in. w Wiedniu, Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Moskwie i Rydze.
soundcloud.com/danilakimov

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.spacefest.pl

Festiwal SpaceFest! został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasiono przy współpracy z CSW Łaźnia i Klubem Żak. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Informacja o biletach

Bilety do nabycia przez KupBilecik.pl, Soundrive Tickets oraz w kasie Klubu Żak
Bilety jednodniowe: 30-40zł / karnety: 50-70zł

Opinie (4)

 • Tylko dj grzyb!

  • 4 3

 • Super!

  Nie mogę się doczekać :-)!

  • 1 1

 • DJ Ku*wa

  WTF ?!

  • 2 0

 • cpalnia party...

  • 1 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • festiwal muzyczny , muzyka elektroniczna , clubbing / disko
  sie 19-21
  piątek - niedziela, g. 18:00
  Gdańsk, Twierdza Wisłoujście
  Wisłoujście 2022