• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Orszak Trzech Króli (1 opinia)

Szykujcie się na Orszak Trzech Króli! Przed nami 6 stycznia a więc Święto Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli! Kolejny raz ulicami Gdańska przejdzie wielki i kolorowy orszak: Orszak Trzech Króli. Jego tematem będzie w tym roku hasło: Niech prowadzi nas gwiazda!

Trzej mędrcy, Kacper, Melchior i Baltazar, prowadzeni właśnie przez Gwiazdę wyruszą sprzed Bazyliki Mariackiej na ul. Piwnej i przejdą aż pod Dwór Artusa, gdzie znajdzie się stajenka, a niej Święta Rodzina. Pod drodze spotkają się z królem Herodem (którego pałac znajdować się będzie w Zbrojowni) oraz staną się świadkami nieustannej walki dobra ze złem, którą symbolizować będą potyczki aniołów i diabłów.

Hasło tegorocznego Orszaki ma nas skłonić do rozważania znaczenia znaku, którym jest gwiazda. Czemu to właśnie ona wiodła Mędrców? Dlaczego symbol ten wieńczy drzewka choinkowe? Jak rozumieć to, że i nas ma ona prowadzić przez życie?

Gwiazda nie jest jedynie dekoracją bożonarodzeniowych szopek, czy symbolem świątecznym. Jest znakiem, który również nas, tak jak Mędrców, ma mobilizować do wyruszenia w drogę ku Bogu. Gwiazda, którą Królowie ujrzeli była powodem rozpoczęcia wędrówki. Była dla nich wyraźnym znakiem, że zbliża się coś bardzo ważnego: czas narodzenia Zbawiciela.

Symbol gwiazdy przypomina, że w drodze życiowej powinniśmy iść za światłem. Potrzebujemy dobrych przewodników i dobrych kierowników duchowych, którzy pomogą nam kierować się jasnymi zasadami.
Motyw gwiazdy, komety i światła przewijać się będzie w okrzykach orszaków prowadzonych przez każdego z Królów. "Gdy droga niełatwa - trzymamy się światła" - wołać będą wojownicy afrykańscy.
"Komety promienie - wskazują zbawienie" - usłyszymy z ust orszaku Króla Azjatyckiego,
"Niebo dobrze radzi - Niech gwiazda prowadzi!" - będzie zawołaniem rycerzy króla europejskiego.

XII gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30 na ul. Piwnej, na wysokości Bazyliki Mariackiej. Wymarsz, poprzedzony modlitwą Anioł Pański, nastąpi o godz. 12.00. Bądźcie koniecznie!

Dla wszystkich przygotowaliśmy korony oraz śpiewniki kolędowe.

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie SUM, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z jej proboszczem ks. Ireneuszem Bradtke oraz Stowarzyszenie SKWER, realizujące projekt edukacyjny Fregata.

Patronat nad Orszakiem sprawuje Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Przeczytaj także

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Parking

    Czy jutro , 6-01-2023 parking na ulicy w Gdańsku jest płatny?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.