stat
Impreza już się odbyła

Orszak Trzech Króli (39 opinii)

  • piątek, 6 stycznia 2012,
    godz. 12:00
  • Gdańsk, przy Kaplicy Królewskiej
  • wstęp wolny
Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER), Stowarzyszenie Społeczny Urząd Miasta (SUM) i Przedszkole oraz Szkoła Podstawowa dla Chłopców FREGATA zapraszają do wzięcia udziału w drugim już Orszaku Trzech Króli. Start 6 stycznia 2012 r. (piątek) sprzed Kaplicy Królewskiej o godz. 12.00 (formowanie orszaku od godz. 11.45). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz i JE Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Orszak jest obywatelską inicjatywą, której celem jest godne uczczenie święta religijnego i państwowego oraz pobudzenie aktywności obywatelskiej. Animacja artystyczna pozwala na twórcze i aktywne, na wzór Parady Niepodległości, zagospodarowanie dnia wolnego od pracy.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku wyruszy spod Kaplicy Królewskiej
6 stycznia o godzinie 12.00, po wspólnie odmówionej modlitwie "Anioł Pański". Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci z gdańskich szkół i organizacji harcerskich oraz dorośli aktorzy ubrani w kolorowe stroje. Wszyscy podążą za Gwiazdą Betlejemską, a wraz z nimi mieszkańcy Gdańska
i turyści, którym rozdane zostaną korony i śpiewniki. Pod Zieloną Bramą przy żywej szopce odbędzie się koncert kolęd. Na trasie Orszaku i podczas koncertu będzie można spotkać wolontariuszy z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", którzy zbierać będą datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta, by dołączyli do Orszaku, zarówno wierzących i niewierzących. Orszak będą tworzyli zwykli ludzie, którzy spontanicznie i radośnie chcą z rodzinami i przyjaciółmi świętować narodziny Chrystusa. Orszak jest propozycją dla każdego, kto tylko zechce wyjść z domu i przyjść pod Kaplicę Królewską. Czekamy z taka samą otwartością i gościnnością jaka była obecna ponad dwa tysiące lat temu w betlejemskiej stajence" - mówi Grzegorz Meck, dyrektor Szkoły FREGATA, jeden z organizatorów gdańskiego Orszaku.

Scenariusz Orszaku oparty jest na scenach z Ewangelii, a całość odbywa się na ulicach miasta.

Priorytetem scenariusza jest przedstawienie jasełek wiernych przekazowi ewangelicznemu.

Głównymi elementami scenariusza są następujące sceny:

Scena 1. Zebranie rycerzy i królów
zaczynamy o godzinie 12:00 Anioł Pański i wymarsz - Kaplica Królewska

Scena 2. Wizyta Trzech Króli u Heroda.
rozmowa Heroda z królami - Złota Brama

Scena 3. Walka Aniołów i Diabłów
przed Ratuszem na ul. Długiej

Scena 4. Pokłon w Stajence i wspólne kolędowanie - Zielona Brama.

Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 6 stycznia przypomina nam wydarzenia opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy Mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji - od stuleci przybycie Trzech Króli i złożenie drogocennych darów małemu Jezusowi odgrywane było w jasełkach oraz widowiskach herodowych. Jednocześnie przenosi wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność - po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo.

Przeczytaj także

Opinie (39)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.