• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Orszak Trzech Króli Gdańsk (3 opinie)

 • środa, 6 stycznia 2016, godz. 11:30
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

6 stycznia 2016 w Gdańsku odbędzie się VI edycja gdańskiego Orszaku Trzech Króli.

Współtwórcami Orszaku Trzech Króli (OTK) w Gdańsku są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Orszak jest realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane są z obchodami święta Objawienia Pańskiego. W tym roku Orszak przejdzie ulicami 400 miejscowości w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku było to 300 miejscowości i ponad 700 000 uczestników.

Gdański Orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Głównym Partnerem w organizacji OTK w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe (OTK) i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.

W ROKU 2016 CAŁY ORSZAK ŚPIEWA KOLEDY!

Zachęcamy wszystkich do przejścia razem całej trasy. Zarówno przód jak i tył Orszaku będą nagłośnione tak, abyśmy idąc mogli razem śpiewać te wyjątkowe utwory.

Od roku 2011 chrześcijańskie Święto Objawienia Pańskiego jest zgodnie z Kodeksem Pracy ponownie (po 50 letniej przerwie) dniem wolnym od pracy. Zapraszamy Gdańszczan aby spędzić w tym dniu pewien czas wspólnie. Orszak jest wydarzeniem, które stwarza możliwość wyrażenia swojego przywiązania do tradycji, również tradycji religijnej i wartości przez nią wyrażanych. Przesłanie Święta mówi o tym że miłość Boga za pośrednictwem Mędrców objawiona została całemu światu. Zaproszenie na Orszak kierujemy zatem zarówno do chrześcijan jak i ludzi innych a także osób niewierzących właśnie ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

Orszak cieszy się rosnącą popularnością wśród gdańszczan i gości. W 2015 roku udział ten oszacowaliśmy na 15 tys.

Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w "orszakowej" oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają
do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddają pokłon Dzieciątku Jezus i składają dary. Tam też odbywa się koncert kolęd. Role Mędrców odegrają osoby związanie z obszarem szeroko pojętej kultury: Michał Juszczakiewicz, Michał Targowski i Larry Ugwu.

Twórcom OTK szczególnie zależy na udziale dzieci w w/w projekcie. Placówki, których obecność przewidujemy to szkoły "Fregata", oraz Szkoły im. De La Salle z Gdańska i "Lokomotywa" z Sopotu. Będzie też z nami "Dom Marzeń" z Gdyni - młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, niosąca własnoręcznie wykonane gwiazdy. Ponadto w 2016 roku chcemy zaakcentować w gdańskim Orszaku zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Z flagami oraz w koszulkach SDM iść będą młodzi wolontariusze.
Komunikat do Gdańszczan:


Trasa i główne etapy VI gdańskiego Orszaku Trzech Króli 2016

1.Trasa: początek ul. Piwna, przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej. następnie przejście ulicami Głównego Miasta: Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy.

2. Główne etapy trasy:
Godz. 11:30 rozpoczęcie Orszaku przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej (zbieramy się kilka minut wcześniej)
Godz. 12:00 modlitwa Anioł Pański przed Bazyliką
Zbrojownia (z wykorzystaniem budynku) - wizyta Trzech Króli u Heroda
Okolica Fontanny Neptuna - walka dobra ze złem (anioły i diabły)
Zielona Brama - pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną (stajenka w pobliżu Zielonej Bramy) oraz czas przeznaczony dla mieszkańców na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus
3. Koncert kolęd kończący Orszak - scena pod Zieloną Bramą. Zakończenie około godz.14:00 Śpiew kolęd poprowadzi Męskie Towarzystwo Śpiewacze Gryf z Trąbek Wielkich. Od godziny 11:00 wydawane będą korony i śpiewniki.

Ustawienie Orszaku:
Przy zbrojowni na Orszak oczekują Anioły wraz z werblistami (Grupa Perkusyjna "Taraban").
Orszak ustawia się w następującej kolejności:
gwiazda - czoło Orszaku na ul. Piwnej na wysokości księgarni znajdującej się przy placyku przed wejściem do Bazyliki Mariackiej)
werbliści z Fregaty (dzieci)
dzieci w strojach (rycerze damy dworu)
przedstawiciele Kościoła
młodzież z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną - Dom Marzeń z Gdyni
trzy duże sztandary Orszaku
królowie konno
halabardnicy Straż Miejska
5 osób ze sztandarami ŚDM (sztandary na długich kijach)
samochód z nagłośnieniem 1
harcerze z flagami Gdańska
Męskie Towarzystwo Śpiewacze
Gdańszczanie a wśród nich pozostali uczestnicy ŚDM - sztandary, małe flagi Orszaku - rozrzucone w tłumie niesione przez trójki chórzystów
samochód z nagłośnieniem nr 2 jedzie pod koniec idącego Orszaku

Na Tkackiej na przód Orszaku wysuwa się Grupa perkusyjna "Taraban" a za nią Anioły na szczudłach aby torować drogę Królom. W pewnej odległości Tkacką idzie Orszak i kolejno skręca w Długą. W okolicy Fontanny Neptuna - walka aniołów i diabłów o sens i kierunek dalszej drogi. Walkę wygrają anioły (to już wiemy) a Orszak idąc dalej dociera do Świętej Rodziny Tu Mędrcy złożą hołd Nowonarodzonemu, W tym czasie liczymy na kilka słów od gospodarzy Miasta. Za ogrodzenie wchodzą wszystkie grupy aż do grupy - Męskie Towarzystwo Śpiewacze. Pozostali czekają poza ogrodzeniem. Potem każdy z uczestników Orszaku będzie mógł podejść do staenki, złożyć hołd przed, Dzieciątkiem, jego rodzicami i towarzyszącymi im Trzema Królami. Całość Orszaku zakończy się około godziny 14.00.

Zapraszamy do zapoznawania się z bieżącymi informacjami:

Portal społecznościowy Facebook:
https://www.facebook.com/OrszakTrzechKroliGdansk
Strony www: https://sumgdansk.pl/
oraz https://gdansk.orszak.org/


W wszystkich sprawach organizacyjnych związanych z OTK w Gdańsku prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem SUM - sum.gdansk@gmail.com

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • Godzina (2)

  Orszak wyrusza o godzinie 11:30, nie wiem czemu nie ma tu takiej informacji.

  • 5 4

  • (1)

   Skąd rusza orszak ?

   • 0 0

   • Więcej informacji w linku

    http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Orszak-Trzech-Kroli-w-Gdansku-Zobacz-kiedy-co-gdzie,a,47244

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.