• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Open House Gdynia

 • sobota - niedziela, 21 - 22 maja 2016, godz. 10:00 - 22:00
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny

Fundacja PURA, organizator festiwalu architektury i designu Open House Gdynia, z wielką przyjemnością zaprasza na II edycję festiwalu Open House Gdynia. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-22.05.2016 r. Inicjatywa polega na otwieraniu dla szerokiej publiczności wyselekcjonowanych, niedostępnych na co dzień wnętrz mieszkań prywatnych oraz budynków użyteczności publicznej. Ponadto w ofercie festiwalu znajdują się liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy, prelekcje, spotkania z ekspertami ze świata architektury i designu.

Goszcząc w październiku 2015 r. pierwszą polską edycję tego wydarzenia, Gdynia dołączyła do największego na świecie festiwalu architektury Open House Worldwide zrzeszającego ponad 30 miast, w tym: Nowy Jork, Londyn, Barcelonę, Rzym, Tel Aviv czy Melbourne. Program drugiej edycji festiwalu obejmie około 70 lokalizacji na terenie całego miasta. Będą to nie tylko wnętrza wiernie odrestaurowanych przedwojennych kamienic, ale także nietuzinkowe przestrzenie biurowe oraz nieznane zakamarki budynków użyteczności publicznej.

II edycja festiwalu Open House Gdynia została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Wśród naszych partnerów instytucjonalnych od tego roku gościmy Muzeum Miasta Gdyni. Do najciekawszych punktów programu można zaliczyć między innymi:

Automobilklub Morski
Jeden z nielicznych zachowanych przykładów międzywojennej architektury drewnianej w Gdyni. Budynek ten wzniesiony został w 1930 r. w zmodernizowanym stylu zakopiańskim. Od 1936 r. mieści się tu siedziba Automobilklubu Morskiego, w którego szeregach pierwsze sukcesy odnosił między innymi Krzysztof Hołowczyc. Podczas festiwalu funkcje przewodnika po tym przesiąkniętym historią miejscu pełnić będzie charyzmatyczny Gdynianin Jerzy Piotrowicz, wieloletni prezes klubu.

Urząd Miasta Gdyni - Gabinet Wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju Pana Marka Stępy oraz podziemia

W obecnym gabinecie wiceprezydenta w latach międzywojennych mieściło się prywatne mieszkanie komisarza rządu Franciszka Sokoła. Komisarz, obserwując szerzącą się korupcję w administracji miasta, postanowił zamieszkać w miejscu pracy by mieć większą kontrolę nad pracownikami administracyjnymi urzędu. Festiwalowym ekspertem będzie tu sam wiceprezydent Gdyni Pan Marek Stępa. Ponadto naszych gości zaprosimy do tajemniczych podziemi budynku, w których obowiązki przewodnika przejmie znawca historii Gdyni i lokalny przewodnik Arkadiusz Brzęczek. 

Hufiec ZHP Gdynia
Plany willi przepadły bez wieści. Wprawny historyk architektury jest w stanie określić przykłady wielu modyfikacji jakie przez lata przechodziła bryła budynku. Znany dziś jako siedziba gdyńskiego Hufca ZHP, w przeszłości był niemym świadkiem najmroczniejszych rozdziałów naszej rodzimej historii - w podziemiach znajdowało się więzienie, w którym torturom poddawano przeciwników stalinizmu. Z opowiadań byłych więźniów wynika, iż część rozległych korytarzy została zasypana lub zamurowana.

Bankowiec
Bankowiec to największy kubaturowo obiekt mieszkalny przedwojennej Gdyni. Kompleks wznoszono etapami w latach 1935-38 dla Funduszu Emerytalnego Pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Jako jedyny budynek mieszkalny w międzywojennej Gdyni posiadał schron przeciwgazowy z systemem wymiany powietrza. Podczas festiwalu zaprezentujemy modernistyczne klatki schodowe, zlokalizowane w podziemiach budynku Mini Muzeum Gdyńskiego Modernizmu oraz mieszkanie prywatne w którym zachowano liczne elementy oryginalnego wyposażenia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Morski

Goście festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić miejsce, w którym przygotowywane są prognozy pogody, obejrzeć otoczenie i wnętrza modernistycznego budynku Instytutu, wysłuchać prezentacji o jego historii oraz podziwiać zapierający dech w piersiach widok rozciągający się z wieży na jego dachu.

Wstęp do wszystkich wnętrz prezentowanych podczas festiwalu jest bezpłatny. W przypadku mieszkań prywatnych obowiązują zapisy, których dokonywać będzie można od 10 maja na stronie www.ohgdynia.org.


Program festiwalu uzupełniają wydarzenia towarzyszące:

* Gdynia en face - wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

Gdynia en face to owoc czternastodniowej rezydencji artystycznej holenderskiego artysty fotografika Menno van der Meer'a, który przybył do Gdyni na zaproszenie zespołu Open House Gdynia w październiku 2015 r. Sportretował wówczas czterdzieści obiektów mieszkalnych i użytkowych koncentrując się na detalach fasad, grze faktur i barw oraz symetrii, ale także poszukując piękna w elementach niedoskonałych, zniszczonych, ulegających rozkładowi.

Przebywając tutaj nie korzystał z map ani przewodników, ale odkrywał miasto bez z góry narzuconego planu, ufając wyłącznie własnej intuicji. Celem wystawy jest zaprezentowanie architektury Gdyni widzianej okiem twórcy nieznanego dotychczas polskim odbiorcom. Menno van der Meer oferuje świeże spojrzenie swoistego intruza, człowieka z zewnątrz, patrzącego na miasto po raz pierwszy.
Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/483484358529442/

* Atrybuty Władzy - wystawa plakatów w foyer Teatru Gdynia Główna
Wystawa plakatów Luizy Kempińskiej, poznańskiej graficzki i ilustratorki przygotowana we współpracy z Teatrem Gdynia Główna i Centrum Interpretacji Dziedzictwa Brama Poznania ICHOT. Na wystawie zaprezentowane zostaną minimalistyczne w formie plakaty odwołujące się do wyzwań jakie stawia przed człowiekiem sprawowanie władzy.

* Mikrorzeczy - wystawa w Galerii Punkt
Wystawa kolekcji miniprzedmiotów - mikrorzeczy. Jest to cykliczny projekt gdyńskiej artystki Zuzy Dolegi, który zyska nowe oblicze we współpracy z Open House Gdynia. Festiwalowa edycja projektu polega na ekspozycji kolekcji osobistych drobiazgów należących do interesujących gdyńskich postaci. Ta wędrująca wystawa eksponowana będzie w kilku lokalizacjach. Odwiedzający będą mogli rozbudować ekspozycję dokładając swoje własne mikrorzeczy. Staną się one częścią kolejnego cyklu prac artystki.
Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1750142741928403/

* Ulica Pracowni Artystycznych - ul. Bema: Misstery, Atelier Fotografii Tekla Studio, Pracownia Lilki Szpilki, Słodki Towar, Naprawione.pl, Wnuczka Krawca, WorkRoom 7/1.
Open House Gdynia otwiera najciekawsze pracownie artystyczne Trójmiasta. Zaprasza do zapoznania się z warsztatem projektanta "od kuchni".

* Od sztuki pięknej do sztuki użytkowej. Upcycling design - wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej ODDO w Gdyni-Orłowie
REC.ON to marka działająca w nurcie upcyklingu uważanym za rewolucję w recyklingu. Jej twórcy przekształcają zużyte części samochodowe w funkcjonalne, stylowe obiekty. Elementy, z których powstają, nie mogą pełnić już swojej pierwotnej funkcji, jednak w produktach z logo REC.ON zamiast zanieczyszczać środowisko zyskują nowe życie. REC.ON to przede wszystkim artystyczny duet tworzony przez Paulinę i Bartosza Bieleckich, mnóstwo serca i energii wkładający w pracę nad przedmiotami, które są przykładem dobrego, przyjaznego dla otoczenia designu.
Wystawa odbędzie się w prywatnej galerii sztuki współczesnej ODDO w Orłowie, założonej przez biznesmena i kolekcjonera sztuki Zbigniewa Pilachowskiego.
Wernisaż wystawy: 21.05 (sobota), godz. 16, Galeria ODDO, ul. Armatorów 31.

* Przejazd z Rowerową Gdynią
Do zwiedzania obiektów festiwalu zapraszamy również fanów dwóch kółek. Lokalizacje połączy specjalna trasa rowerowa zaplanowana przez stowarzyszenie Rowerowa Gdynia.


ORGANIZATOR: Fundacja PURA, Open House Worldwide, Gdynia 2026, Inne Szlaki
PARTNER GŁÓWNY: Miasto Gdynia
PARTNER: Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia Infobox, Rowerowa Gdynia, Everytap, Galeria ODDO, REC.ON, Archdeco, Brama Poznania, Miasto Poznań, Narodowe Centrum Kultury
MECENAT: Invest Komfort
SPONSOR: Bath-room, Harimex
PATRONI MEDIALNI: Trójmiasto.pl, Kurier Gdyński, F5, Domo+, Archiproducts, Archilovers, Pitu Pitu Trójmiasto, Nowe Idzie Od Morza, Rzut, Urbnews.pl
WSPÓŁPRACA: KowalczykGajda Studio Projektowe, Frames Studium Fotografii, Solo Studio, BIURO K, Mikroklimat, FILO LOOP, Mana Mana, Bema10, Naprawione.pl, Tekla Studio, Ogniem i Piecem

Opinie

 • festiwal sztuki , spotkanie
  cze 25-30
  g. 12:00
  Gdynia
  Gdynia Design Days 2024
 • hip-hop , muzyka alternatywna , pop , projekcje filmowe , festiwal sztuki
  lip 12-14
  piątek - niedziela, g. 18:00
  Sopot, Goyki 3 Art Inkubator
  Trzymaj Festiwal