• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Open House Gdynia 2018 (1 opinia)

Miasto i morze na Open House Gdynia. Czwarta edycja festiwalu architektury odbędzie się w dniach 25-27 maja. W programie zwiedzanie, spacery, wystawy fotografii gdyńskich twórców, koncerty i debata z ekspertami w dziedzinie projektowania.

PROGRAM FESTIWALU

Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu, który na całym świecie otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanych przestrzeni. W czasie jednego weekendu organizatorzy zapraszają do najciekawszych miejskich lokalizacji na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Każda z edycji festiwalu skupia się wokół tematu przewodniego, którym w tym roku jest "morze". Nie da się opowiadać o Gdyni z pominięciem jej morskiego rodowodu, tak jak nie da się mówić o polskiej obecności nad Bałtykiem nie wspominając o Gdyni. Dlatego też w czwartej edycji Open House Gdynia otwarte zostaną lokalizacje powiązane z morzem, eksperci i mieszkańcy wspólnie wezmą pod lupę morską tożsamość miasta. Do tematu nawiązują zarówno lokalizacje, jak i tematyka wydarzeń towarzyszących.

Diana Lenart, założycielka i kuratorka Open House Gdynia: - Czwarta edycja festiwalu to spójna kuratorsko wizja, nad którą pracowaliśmy cały rok, żeby w ten jeden majowy weekend pokazać to, co najlepsze w mieście i dostosować program do różnych zainteresowań i potrzeb mieszkańców oraz wszystkich tych, którzy Gdynię chcą poznać. Miasto i morze oznacza, że poruszamy się w szerokiej tematyce morskości: poprzez emblematyczne modernistyczne ikony Gdyni, takie jak Bankowiec, Budynek PLO, Dworzec Morski, po spacery śladami portowych opowieści. Open House Gdynia to jest cały weekend celebracji miasta. Architektura jest zawsze obecna, ale czasem staje się tylko tłem do interwencji artystycznych. W tej edycji odbędą się długo wyczekiwane wystawy indywidualne wybitnych gdyńskich fotografów - Joanny 'froty' Kurkowskiej, Doroty Ozy Kareckiej i Pawła Jóźwiaka.

Festiwal to także szansa, by zajrzeć do pięknie zaaranżowanych mieszkań prywatnych i porozmawiać z ich mieszkańcami - zobaczymy między innymi dwa premierowe mieszkania w gdyńskim Bankowcu, czy wnętrza zaprojektowanej przez Jana Sikorę Willi Gdyńskiej. W mieszkaniu Diany Lenart, będącym jednocześnie centrum dowodzenia Open House Gdynia, oprócz zwiedzania odbędzie się performance Izabelli 'Izes' Sawickiej.

W ramach festiwalu odbędzie się też długo wyczekiwany koncert zespołu The Shipyard, a w ogrodzie jednego z domów prywatnych właściciele zapraszają na koncert pianistki Katarzyny Borek i wystawę malarstwa Edgara J. Pilla. Swój wernisaż prac malarskich zaplanował Jacek Piątek - w orłowskim Kurhausie będzie można zobaczyć twórcę przy pracy - możemy spodziewać się malowania na żywo z widokiem na morze.

25 maja odbędzie się inicjująca festiwal debata Gdynia. Morze wizji i możliwości. Wspólnie z ekspertami odpowiemy na pytania, w jakim kierunku Gdynia rozwijała się w ostatnim czasie, a w jakim będzie rozwijać się w przyszłości. Swój udział w dyskusji potwierdzili: Marek Karzyński - Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdynia, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens - Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, dr hab. Jan Sikora - Kierownik Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych na Akademii Sztuk Pięknych, architekt Jerzy Wolski - Wolski Architekci, architekt Tomasz Janiszewski - BJK oraz Dyrektor Zarządzający Studia Kwadrat - architekt Tomasz Bogusz.

Gdynia jest pierwszym polskim miastem, w którym odbyła się impreza.
Wstęp wolny do wszystkich lokalizacji. W wybranych miejscach obowiązują rezerwacje. Część lokalizacji i wydarzeń została dostosowana pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych i niesłyszących.

Mecenasem festiwalu jest Invest Komfort

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Zapisy na wybrane wydarzenia na stronie: www.ohgdynia.org

Opinie (1)

  • Super festiwal jak zawsze nie mogę sie doczekać.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.