• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdyńskie Urodziny Niepodległej

 • wtorek, 11 listopada 2008
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny
11 listopada Gdynia tradycyjnie będzie bardzo uroczyście świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Wezmą w nich z pewnością udział rzesze gdynian, a nasze Miasto będzie pięknie udekorowane narodowymi flagami ... Zwłaszcza, że to już 90. rocznica!

Uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 w Kolegiacie Gdyńskiej - Msza św. W intencji Ojczyzny;

Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów będzie Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona w samo południe. Przejdzie tradycyjną - od czasów przedwojennych - trasą, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Wezmą w niej udział m.in: Gdyński Szwadron Krakusów, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, Akademia Marynarki Wojennej (oddział podchorążych), Akademia Morska, Cech Rzemiosła i
Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenie Mechaników Morskich, Stowarzyszenie Elektryków Okrętowych, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Orkiestra Stoczniowa, ZHP i ZHR, uczniowie szkół gdyńskich, studenci Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, YMCA Gdynia, artyści Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, kibice
Arki Gdynia, Stowarzyszenie Miłośników Samochodów Zabytkowych oraz Gdyńskie
Muzeum Motoryzacji - w swych wspaniałych maszynach.

Nie zabraknie symbolicznych postaci.
W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego, już po raz piąty wcieli się Radosław Tyślewicz, a w rolę gen. Józefa Hallera - Konrad Brodewicz - obaj wyposażeni będą m.in. w oryginalne szable z epoki.

Parada zakończy się - jak co roku - na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. Tutaj ok. godz. 12.30 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Po zakończeniu tej części obchodów o godz. 13.30 - jak co roku gdynianie na placu przed Centrum Gemini ustawią się do wspólnej  fotografii. To wspaniała pamiątka, którą od kilku lat firmuje gazeta Polska Dziennik Bałtycki. Po wspólnej fotografii  wewnątrz  Centrum Gemini  rozpocznie się
5-godzinny program (do godz. 18.30) pod hasłem "Gdyńskie Urodziny Niepodległej...
Coś dla ducha i dla ciała". Wśród atrakcji propozycje dla wszystkich pokoleń: występ zespołu
tanecznego z Domu Kultury w Gdyni "No name", zabawy integracyjno-ruchowo-plastyczne
"Wio koniku." dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, Maciej Kuroń zaprasza na "Mini Akademię Smaku" - konkursy, wspólne gotowanie - grochówka, zrazy, sałatki, degustacja potraw, "Śpiewnik domowy" - wspólne śpiewanie piosenek i pieśni polskich wraz z chórem Podstawowej Szkoły Katolickiej w Gdyni, koncert zespołu NOWAK - Band, który zaprezntuje m.in. popularne piosenki z okresu międzywojennego. Będzie także okazja do spotkania i rozmowy  z Grzegorzem Miecugowem dziennikarzem i autorem książki pt. "Inny punkt widzenia". Nie zabraknie wreszcie słodkiej niespodzianki dla wszystkich uczestników zabawy.

UWAGA! Po raz pierwszy z tej okazji - o godz. 18.30 na placu przed Centrum Gemini - odbędzie się wielki pokaz sztucznych ogni!

Ponadto tego dnia ...

- na Bulwarze Nadmorskim odbędzie się Jesienny Bieg Niepodległości. Malownicza, szybka i płaska trasa, doskonały klimat oraz setki zawodników i tysiące kibiców, wszystko to sprawi, że warto zaplanować sobie aktywne spędzenie tego świątecznego dnia. Start i meta wszystkich biegów zlokalizowana będzie w Alei Topolowej przy plaży Śródmieście. Trasa biegu przebiegać będzie wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego - mapka w załączniku. Oficjalne otwarcie zawodów o godz.
11.00. Wręczenie nagród w Contrast Cafe o godz.14.15.

Jako pierwsi na starcie staną uczniowie szkół podstawowych, którzy będą próbować swoich sił na dystansie 1 km, za nimi pobiegną gimnazjaliści, dla których przygotowano trasę o długości 1,5 km. Na samym końcu, tuż przed biegiem głównym, rywalizować będą na 2,5 km pętli uczniowie szkół
ponadgimnazjalnych. Punktualnie o godzinie 13:00 nastąpi start do biegu głównego, w którym na trasie o długości 10 km staną ramię w ramię najlepsi polscy długodystansowcy.

Przypomnijmy, że w jesiennych biegach w poprzednich edycjach startowali już czołowi polscy zawodnicy, medaliści Mistrzostw Polski oraz wielokrotni reprezentanci naszego kraju, tacy jak: Adam Dobrzyński, Jan Białk, Piotr Pobłocki, Waldemar Lisicki, Arleta Meloch, czy Maria Maj.

- o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni rozpocznie się koncert Orkiestry Sinfonietta Cracovia dla gdyńskich kombatantów. Wstęp tylko z zaproszeniami.

10 listopada br. w nowym kościele NMP Królowej Polski w Gdyni o godz. 19.00 rozpocznie się " Śpiewnik Polski. Historia w słowie i piosence" czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem trójmiejskich artystów. I nietypowo - motoryzacyjny "zryw niepodległościowy" pod gdyńską flagą

We wtorek, 11 listopada w 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, koło godz. 6.00 z miejscowości Piaski  (wschodnia granica Polski na Mierzei Wiślanej) do Świnoujścia wyruszy w podróż miłośnik motoryzacji Maciej Szulwach.

Nie byłoby w tej wyprawie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że cała 450 km trasa zostanie pokonana głównie plażami i na  . quadzie. Jest to pierwszy taki wyczyn w kraju!

Szlak  prowadzi brzegiem morskim. Plażową trasę przecina kilkanaście większych i mniejszych rzek, kanałów i w kilku miejscach występują klify, co utrudni ale też przysporzy emocji uczestnikowi i jego kibicom.. Ze względu na nietypowy środek lokomocji oraz nowatorski pomysł podróży trudno przewidzieć ile czasu potrwa wyprawa. Prawdopodobnie zakończy sie poźnym wieczorem luib w nocy...

Przeczytaj także

Opinie