• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

100. Urodziny Niepodległej - parada w Gdyni (2 opinie)

 • niedziela, 11 listopada 2018, godz. 12:00 - 17:30
 • Lokalizacja
  Gdynia, Dworzec PKP, 10 Lutego, Skwer Kościuszki
 • Bilety
  wstęp wolny

11 listopada w tym roku to dzień ważny i podniosły − świętować będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Hucznym obchodom nie będzie końca również w Gdyni!

Serdecznie zapraszamy na tradycyjną, gdyńską Wielką Paradę Niepodległości − 100. urodziny
Niepodległej 11 listopada o godzinie 12.00. Będzie to dzień niezwykły, radosny i obfitujący w wiele wydarzeń ukazujących gdyńskie spojrzenie na kwestię niepodległości i wspólnotowości.

W programie, obok tradycyjnej Wielkiej Parady Niepodległości, idącej ulicą 10 Lutego, znajdziemy warsztaty rodzinne z tworzenia kokard narodowych, koncert pieśni patriotycznych, naukę tańca, spacery historyczne oraz szereg aktywności w dawnym Banku Polskim i Konsulacie Kultury. Będą pamiątkowe zdjęcia, atrybuty patriotyczne, Paszport Gdynianina, a nawet najprawdziwsza kolejka do bankowego okienka z okresy międzywojennego. Czeka nas historyczna wycieczka po czasie wolności, radości i gdyńskiej prosperity na tle nowej, niepodległej Polski.

Program:
10.00 | Msza Święta | Kościół NMP Królowej Polski
10.00-14.00 | Warsztaty dla dzieci | Gdynia InfoBox/Konsulat Kultury
10.00- 18.00 |Otwarte Muzea|
12.00-13.00 | Wielka Parada Niepodległości | Dworzec PKP - 10 Lutego - Skwer Kościuszki
13.00-14.00 | Oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Polski Morskiej | Pomnik Polski Morskiej | Skwer Kościuszki
13.00-16.00 | Obchody Dnia Niepodległości w przestrzeni miejskiej | Konsulat Kultury/Bank Polski
15.00 | Bieg Niepodległości - start | Centrum Gdyni
17.00 | Muzyczna dla Niepodległej (koncert w Szkole Muzycznej)


9 listopada
Zaczniemy od dnia z biało-czerwoną flagą wręczaną mieszkańcom w godz. 12.00-13.00 przed InfoBoxem (ul. Świętojańska 30) oraz wernisażem wystawy "Niepodległa" o godz. 17.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B).

10 listopada
W sobotę czekać nas będą bardziej paramilitarne atrakcje, między innymi koncerty chóralne, piknik wojskowy. Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) i ORP "Błyskawica" (al. Jana Pawła II) o godz. 10.00 wolnym wstępem zainicjują akcję "Otwarte Muzea", która potrwa do niedzieli.
W godz. 13.00-16.30 na molo południowym odbędzie się Piknik Wojskowy Służymy Niepodległej. W programie: pokaz sprzętu wojskowego, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów.
Wstęp wolny.

W Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) w samo południe rozpocznie się dwudniowy SPiN Day, który w tym roku poświęcony będzie Świętu Niepodległości. Warsztaty potrwają do godz. 17.00. W programie również wykład o Marii Skłodowskiej-Curie.
Wejście biletowane: www.experyment.gdynia.pl

W świąteczny weekend będzie również muzycznie, patriotycznie, lirycznie i nastrojowo. O godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej (ul. Korzenna 2) odbędzie się koncert pt. Nasza wolność.
Chóry Symfonia i Cantamus Reginae im. Andrzeja Bocheńskiego przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych pod dyrekcją Bogny Swiłło.
Wstęp wolny.

O godz. 18.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul. Władysława IV 51) rozpocznie się koncert w wykonaniu Akademii Głosów Tradycji pt. Miłosne o wojnie, wojenne o miłości. W programie: liryka miłosna, pieśni rekruckie, niepodległościowe, religijne, ballady, historyczne i przyśpiewki.
Wstęp wolny.

W uroczysty nastrój wprowadzi wszystkich o godz. 17.30 Capstrzyk Niepodległości. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty, następnie uczestnicy uroczyście przemaszerują ulicą Świętojańską pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odbędą się przemówienia okolicznościowe.

11 listopada

Ten wyjątkowy dzień upłynie w Gdyni pod znakiem zabawy i powrotu do przeszłości. Wielka parada z okazji 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będzie miała charakter historyczny i skupiony na gdyńskości. Pojawi się szereg akcentów rodzinnych w postaci warsztatów, wykładów i spacerów, będzie można zobaczyć rekonstrukcję codziennego życia w dwudziestoleciu międzywojennym w gmachu dawnego Banku Polskiego, wyrobić sobie zaszczytny "Paszport Gdynianina", zwiedzić historycznie interesujące zakamarki miasta, a także pośpiewać pieśni patriotyczne z lokalnymi muzykami. Parada ruszy spod dworca Gdynia Główna w samo południe i przejdzie ulicą 10 Lutego, aż pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Od godz. 9.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) rozpocznie się Dzień Kina Polskiego. W programie filmy: Cud nad Wisłą, Miś, Dywizjon 303. Historia prawdziwa, Kamerdyner, Zimna wojna, Jak pies z kotem, 53 wojny, Kler, 7 uczuć, Planeta singli 2.
Wejście biletowane. Szczegóły: www.gcf.org.pl.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).

W niedzielę w akcję Otwarte Muzea włączą się, obok Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B; w godz. 9.00-16.00), Muzeum Emigracji (ul. Polska 1; w godz. 10.00-18.00) oraz Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1, w godz. 10.00-17.00). Wstęp do placówek będzie wolny.
Gdyńskie Urodziny Niepodległej są także świętem rodzinnym. W godz. 10.00-13.00 w InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) odbędą się Warsztaty rodzinne dla najmłodszych, czyli tworzenie chorągiewek z papieru oraz zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 3-7 lat.
Wstęp wolny.

Kulminacyjnym punktem 11 listopada będzie Wielka Parada Niepodległości pod hasłem 100. Gdyńskie Urodziny Niepodległej, która rozpocznie się w samo południe przy Dworcu PKP. Trasa powiedzie historyczną ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości.

To nie koniec atrakcji. O godz. 14.00 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) odbędzie się koncert "Nasza wolność".
Wystąpią: chóry Symfonia i Cantamus Reginae im. Andrzeja Bocheńskiego przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych pod dyrekcją Bogny Swiłło oraz uczniowie VI i III LO. Repertuar opracowały Jadwiga Szreter i Celina Bujalska.
Wstęp wolny.

Oprócz radosnej parady i oficjalnych uroczystości Święto Niepodległości będzie też celebrowane w przestrzeni miejskiej.

W godz. 13.00-17.00 odbędzie się zwiedzanie głównej sali dawnego Banku Polskiego (ul. 10 Lutego) oraz szereg historycznych atrakcji (ze względu na ograniczoną ilość osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie, goście będą wpuszczani rotacyjnie).

Ważną lokalizacją obchodów będzie również Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25). W godz. 13.00-16.00 będzie można wykazać się kreatywnością podczas plastycznych warsztatów rodzinnych z tworzenia biało-czerwonych wiatraczków i papierowych maków. Będzie można wyrobić Paszport gdynianina i Kartę Mieszkańca lub zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

O godz. 16.00 na patio odbędzie się koncert Hymny. Wykonawcy: Przemysław Dyakowski, Krzysztof Stachura, Michał Miegoń, Jacek Rezner, Emilia Pollock.
Wstęp wolny.

W godz. 13.00-16.00 odbędzie się Miniedycja Open House Gdynia: Otwórz się na miasto!, czyli oprowadzanie z Fundacją Pura.

W planie zwiedzanie lokalizacji: Urząd Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54; w godz. 13.00-14.30), Kamienica Grubbów / Stodoła (ul. Starowiejska 58; w godz. 13.00-14.30), Kamienica Bankowiec oraz podziemny garaż (ul. 3 Maja 27-31; w godz. 14.00-16.00), kamienica (ul. 10 Lutego 29; w godz. 15.15-16.00).

O godz. 13.30 rozpocznie się spacer historyczny "Gdynia od... początku". Zbiórka przy Banku Polskim.
Prowadzenie: Michał Miegoń z ramienia stowarzyszenia Inne Szlaki.
W godz. 14-15.30 w Muzeum Emigracji odbędzie się tematyczny spacer po muzeum z przewodnikiem "Droga do niepodległości".

O godz. 15.00 rozpocznie się świętowanie na sportowo. Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim to czwarty i ostatni bieg w ramach PKO Grand Prix Gdyni, organizowany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Tego dnia planowane są starty młodzieżowe, bieg malucha i marsze nordic walking oraz główny bieg na dystansie 10 km.
Tradycyjnie biegacze wystąpią w białych i czerwonych koszulkach, aby ułożyć żywą flagę.
Szczegóły na www.gdyniasport.pl.

O godz. 15.00 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się wykład i spotkanie z prof. Januszem Górskim "Znak twój".

Radosne świętowanie będzie trwało do wieczora. A jeszcze o godz. 17.00 można wybrać się do szkoły Muzycznej (ul. Bpa Dominika 13A) na Koncert Muzyczna dla Niepodległej. Wystąpią: soliści, zespoły kameralne Szkoły Muzycznej I i II st. oraz Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej II st. W programie m. in. dzieła F. Chopina, S. Moniuszki, H. Wieniawskiego oraz pieśni patriotyczne.

Wstęp wolny (wejściówki dostępne w Szkole Muzycznej i CultureBox).

Wszystkie wydarzenia mają charakter bezpłatny. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej paradagdynia.pl oraz facebookowego profilu wydarzenia https://www.facebook.com/ParadaGdynia/.

Opinie (2)

 • Parada Motocykli (1)

  Bedzie przejazd motocykli w Gdyni?

  • 0 0

  • Będzie

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.