• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

101. Gdyńskie urodziny Niepodległej 2019 (9 opinii)

Zbliża się największe i najważniejsze święto wszystkich Polaków. 11 listopada będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji w Gdyni nie zabraknie atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Świętowanie jak zwykle będzie huczne, a wolnościowa feta potrwa trzy dni. Głównym punktem 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będą: międzypokoleniowa Wielka Parada oraz oficjalne uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej.


Ubiegłoroczne Święto Niepodległości upłynęło szczególnie. Celebrowaliśmy wtedy sto lat polskiej wolności i zabawie nie było końca. Gdynia nie zwalnia jednak tempa i w tym roku. Radosne świętowanie rozpocznie się już w weekend 9 i 10 listopada. Kumulacja i kulminacja wydarzeń nastąpi w poniedziałek, 11 listopada, kiedy to na mieszkańców będzie czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Jakich? Poniżej prezentujemy program obchodów 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej.

Święto Niepodległości w Gdyni upłynie pod znakiem zabawy i tradycji. Będzie kulturalnie, tanecznie, rodzinnie i muzycznie. Atrakcje potrwają do wieczora. Nie zabraknie tradycyjnej parady, warsztatów dla dzieci, darmowego wstępu do gdyńskich muzeów czy spacerów po bardziej i mniej znanych zakamarkach miasta.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.00 od mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).

Z okazji narodowego święta będzie można za darmo zwiedzić gdyńskie muzea. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzą: Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) w godz. 10.00-18.00 oraz Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) w godz. 12.00-20.00 (darmowe wejściówki do odebrania w kasie muzeum).

Najmłodsi wraz z rodzicami na pewno nie będą się nudzić, kiedy udadzą się do budynku dawnej "Jedynki" przy ul. 10 Lutego 26. Od godz. 11.00 do godz. 14.00 odbędą się tam warsztaty tworzenia kokard narodowych i niepodległościowych ozdób makowych.

Główną atrakcją obchodów 11 listopada będzie Wielka Parada Niepodległości pod hasłem 101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Jak co roku będzie barwna i nawiązująca do tradycji. Na czele pochodu pojedzie marszałek Józef Piłsudski, a w trakcie przemarszu zaplanowano pokazy artystyczne i choreograficzne. Parada rozpocznie się w samo południe przy Dworcu PKP. Trasa powiedzie historyczną ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości.

Fani motoryzacji powinni się udać na ul. 3 Maja, gdzie w godz. 13.00-14.30 prezentowane będą zabytkowe auta Muzeum Motoryzacji. Z kolei na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego, między godz. 13.00 a 17.00, będzie można zobaczyć zabytkowe auta, które uczestniczyły w paradzie. Tam też stanie strefa Food Truck z ciepłymi przekąskami, kawą, herbatą i tradycyjnym ciastem.

Moc dobrej zabawy czeka także tych, którzy wybiorą się do dawnego budynku "Bankowca" przy ul. 3 Maja. Na jego podwórzu, od godz. 13.00 do godz. 16.00, rekonstruktorzy będą odtwarzać międzywojenne życie gdynian. Natomiast od godz. 13.30 do 16.00 zaplanowano grę podwórkową. W godz. 13.30-15.00 będzie też można zwiedzić Mini Muzeum "Bankowiec" - ilość miejsc ograniczona, zwiedzanie odbywa się w grupach, obowiązują zapisy. Natomiast od godz. 16.00 do godz. 17.30 na tym samym podwórku odbędzie się klimatyczna, międzywojenna potańcówce na tyłach "Bankowca" - w rytmie muzyki w typie Polish Polka.

O godz. 14.00 rozpocznie się spacer "Ludzie modernizmu", który poprowadzi Michał Miegoń. Zbiórka przy ul. 3 Maja 27. Wstęp wolny.

Podczas Święta Niepodległości działać będzie także dawne kino Goplana (skwer Kościuszki 10-12). Najpierw o godz. 14.00 odbędzie się tam koncert Gdyńskiego Chóru Kameralnego pt. "Do kraju tego - poezja i piosenki żołnierskie". Później od godz. 15.30 w starym kinie wyświetlone zostaną dwa filmy - "Ada to nie wypada" oraz "Zew morza". Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

O godz. 15.00 rozpocznie się świętowanie na sportowo. Wtedy zaplanowano główny Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim. To czwarty i ostatni bieg w ramach PKO Grand Prix Gdyni, organizowany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.
Tego dnia planowane są starty młodzieżowe, bieg malucha i marsze nordic walking oraz główny bieg na dystansie 10 km.

Tradycyjnie biegacze wystąpią w białych i czerwonych koszulkach, aby ułożyć żywą flagę.
Szczegóły na www.grandprixgdyni.pl.

Muzycznie będzie o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach. zaplanowano muzyczną ucztę. Odbędzie się tam koncert pt. "Moja ojczyzna". Wystąpią: chór "Symfonia" z parafii oo. Franciszkanów, chór "Cantamus Reginae" im. A. Bocheńskiego z parafii pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach oraz Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Bogny Swiłło. Wstęp wolny.

Melomani znajdą również coś dla siebie w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25). Tam o godz. 17.00 zaplanowano koncert Zagan Acoustic. Wejściówki do odbioru w kasach Konsulatu od 28 października.

Kulturalne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 18.00 w trzech różnych lokalizacjach. W Teatrze Gdynia Główna odbędzie się pokaz spektaklu "Od wesela do wesela" - wstęp 5 złotych. Z kolei w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) do zobaczenia będzie spektakl pt. "Jacek Kaczmarski - lekcja historii" - wejściówki do odbioru w Konsulacie Kultury lub w CultureBoksie. Natomiast w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku (ul. ks. bpa J. B. Szlagi 3) zaplanowano pokaz filmu "Kamerdyner", które będzie połączone ze spotkaniem z autorem scenariusza do tej produkcji - Mirosławem Piepką.

Radosne świętowanie zakończy nocny spacer niepodległościowy pod hasłem "Po pierwsze - Gdynia". Rozpocznie się on o godz. 19.00 w Muzeum miasta Gdyni. Jego uczestnicy odwiedzą miejsca kluczowe dla historii Gdyni, które pod osłoną nocy ujawnią swoje nowe oblicze. W programie m.in.: gdyński Bankowiec, Poczta Polska i wiele innych punktów na mapie, które uczyniły Gdynię miastem pionierskich pomysłów i odważnych realizacji.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl, edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.

Przeczytaj także

Opinie (9) 4 zablokowane

 • nuuuuuda

  nudne "świętowanie" zamiast hucznego świętowania!

  • 4 5

 • a wolisz ruskie i bardzo dobrze ze US.

  • 5 2

 • Hymn

  Program obchodów nie przewiduje odśpiewania Hymnu w południe. To tylko przeoczenie?

  • 4 1

 • Brawo Gdynia

  Parady powinny odbywać się szerokimi ulicami tak jak u Was, u nas w Gdańsku głównie po wąskich uliczkach starówki

  • 4 0

 • (1)

  To o której zaczyna się parada?

  • 2 0

  • W południe czyli o 12 na dworcu PKP Gdynia :)

   • 0 0

 • Jak zwykle pozamykane ulice (1)

  Współczuję mieszkańcom śródmieścia

  • 2 3

  • jak CI nie odpowiada jedna parada to jedz do Warszawy tam tylko 10 i pewnie jakaś mała zadyma

   • 1 2

 • A po co bieg?

  Może też zlot wszystkich zmotoryzowanych gdynian i przejazd o jednej porze np. Przez świętojańska? i**otyzm z tym biegiem

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.