• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

15. Millennium Docs Against Gravity (5 opinii)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Po raz 15. zapraszamy w podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. Zachęcamy hasłem: ODERWIJ SIĘ! - od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. Festiwal po raz kolejny jako jedyny w Polsce odbywa się równolegle w pięciu polskich miastach, w tym w Gdyni.

11 lat temu Festiwal jako pierwszy w Polsce wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Główna Banku Millennium). W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę PISF jako "najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe" w Polsce. Festiwal wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce i wzbudził szerokie zainteresowanie widzów, co jest efektem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalu. Podczas tegorocznej 15. edycji Millennium Docs Against Gravity pokażemy ponad 100 filmów non-fiction, w tym filmy VR (virtual reality), które oferują to, co w kinie najważniejsze - emocje.

Pionierski charakter Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity uwidacznia się w nacisku na nowe technologie. W ubiegłym roku po raz pierwszy na taką skalę na festiwalu filmowym w Polsce odbyły się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR. Były wśród nich filmy uczące empatii, co stanowi bardzo ciekawe wykorzystanie najnowszych technologii w procesie wspierania rozwoju świadomości widzów. W tym roku mamy dla widzów dodatkową atrakcję związaną z kinem VR - uruchamiamy nowy konkurs VRSAWA, w którym o nagrodę powalczą filmy zrealizowane w technologii virtual reality!

W PROGRAMIE:
DEBATY, SPOTKANIA WARSZTATY
Wstęp wolny w ramach wolnych miejsc lub w ramach specjalnych zapisów. Pierwszeństwo mają posiadacze biletów na seans filmowy połączony z debatą lub spotkaniem.

Warsztaty przyrodniczo - upcyclingowe po filmie "Zielone kłamstwa"
https://www.facebook.com/events/175440769837285/

Spotkanie z nurkami po filmie "Człowiek delfin"
https://www.facebook.com/events/433538550426585/

Debata: "Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu?" po filmie "Silas"
https://www.facebook.com/events/2114758775448568/

Debata: "To ludzie mieszkają w mieście. Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?" po filmie "Brasila: projekt-utopia"
https://www.facebook.com/events/226167841270774/

Debata "Po co nam tu inne kultury?" po filmie "Ojczulek Joe i lew"
https://www.facebook.com/events/608493239515373/

UWAGA: Podana w programie godzina dla rozpoczęcia danego wydarzenia, jest to czas, w którym startuje seans filmowy! Bezpośrednio po nim rozpoczyna się wydarzenie towarzyszące. W przeciwnych przypadkach jest to zaznaczone.

OKI DOKI
Pokazy filmów dla dzieci i młodzieży oraz seniorów
Po projekcji zapraszamy na wspólne dyskusje

Więcej na stronie Festiwalu: www.docsag.pl - zakładka Gdynia.


13 filmów powalczy o Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix w Konkursie Głównym
O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 13 filmów. Jury w składzie: Jan Gassmann - reżyser filmowy, Anna Zamecka - reżyserka filmowa, Grzegorz Jarzyna - reżyser teatralny będzie wybierać pośród najnowszych, najciekawszych dzieł kina dokumentalnego. W Konkursie Głównym znalazł się m.in. nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance "Genesis 2.0" ("Genesis 2.0") Christiana Freia i Maxima Arbugaeva - o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii i eksperymentach genetycznych mających... przywrócić to zwierzę do życia. Nominowany do Oscara® Christian Frei ("Fotograf wojenny") pyta, czy człowiek wkrótce przejmie kontrolę nad ewolucją. W najważniejszym konkursie Festiwalu pokazany zostanie "Bez przerwy" ("The Long Season") Leonarda Retela Helmricha o życiu syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie. W "Pokoleniu pieniądza" ("Generation Wealth") Lauren Greenfield snuje niezwykłą wizualnie opowieść o naszej rosnącej obsesji wokół bogactwa.

W sekcji Nauki polityczne pokazane zostaną dwa filmy z Konkursu Głównego. W "Po drugiej stronie drzwi" ("The Other Side of Everything") Mila Turajlic, reżyserka filmu, i jej matka prowadzą pełne humoru rozmowy dotyczące historii swojego kraju - Serbii. To obraz politycznych i społecznych zmian - od komunizmu poprzez rządy Miloševića i odradzający się dziś nacjonalizm. W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny "Walc Waldheima" ("The Waldheim Waltz") Ruth Beckermann wykorzystując archiwalne materiały filmowe, przedstawia skandal wokół nazistowskiej przeszłości byłego sekretarza ONZ Kurta Waldheima, który wybuchł podczas jego austriackiej kampanii prezydenckiej w 1986 roku.

Jak co roku Festiwal to także filmy, których reżyserzy skierowują oko kamery wyjątkowo blisko na jednostki, ukazując ich wyjątkowe historie. W sekcji Historie intymne znalazły się dwa filmy z Konkursu Głównego - "Jutro albo pojutrze" ("Minding the Gap") Bing Liu i "Pani Fang" ("Mrs. Fang", reż. Wang Bing). "Jutro albo pojutrze" to poruszający zapis procesu dorastania trzech młodych zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy z Illinois. "Pani Fang", zwycięzca Festiwalu Filmowego w Locarno, to przejmujący obraz żegnania się ze światem głównej bohaterki filmu. I choć śmierć była tematem wielu filmów, rzadko tak uporczywie i wytrwale patrzyła jej prosto w oczy.

LISTA FILMÓW W KONKURSIE GŁÓWNYM

1. "Bez przerwy"("The Long Season"), reż. Leonard Retel Helmrich, Holandia 2017, 115 min.
2. "Call me Tony" ("Call me Tony"), reż. Klaudiusz Chrostowski, Polska 2017, 62 min.
3. "Czyściciele internetu" ("The Cleaners"), reż. Hans Block i Moritz Riesewieck, Niemcy, Brazylia 2018, 88 min.
4. "Po drugiej stronie drzwi" ("The Other Side of Everything"), reż. Mila Turajlic, Serbia, Francja, Katar 2017, 104 min.
5. "Geneza 2.0" ("Genesis 2.0"), reż. Christian Frei i Maxim Arbugaev, Szwajcaria 2018, 113 min.
6. "Jądra Tarzana" ("Tarzan's Testicles"), reż. Alexandru Solomon, Francja, Rumunia 2017, 107 min.
7. "Jutro albo pojutrze" ("Minding the Gap"), reż. Bing Liu, USA 2018, 100 min.
8. "Książę i dybuk" ("The Prince and the Dybbuk"), reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, Polska, Niemcy 2017, 80 min.
9. "Można kochać ziemniaki" ("Love is Potatoes"), reż. Aliona van der Horst, Holandia 2017, 90 min.
10. "Pani Fang" ("Mrs. Fang"), reż. Wang Bing, Chiny, Francja, Niemcy, 2017, 86 min.
11. "Pokolenie pieniądza" ("Generation Wealth"), reż. Lauren Greenfield, USA 2018, 106 min.
12. "Stając się zwierzęciem" ("Becoming Animal"), reż. Peter Mettler i Emma Davie, Wielka Brytania, Szwajcaria 2018, 77 min.
13. "Walc Waldheima" ("The Waldheim Waltz"), reż. Ruth Beckermann, Austria 2018, 93 min.

W sekcji Mistrzowie zaprezentowane zostaną filmy nominowanego do Oscara® Barbeta Schroedera. Jego najnowsze dzieło "Wielebny W." ("The Venerable W.") portretuje mnicha z Birmy, znanego jako Wielebny Wirathu, który rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści. "Wielebny W." jest ostatnią częścią filmowej trylogii zła - która w całości zostanie przedstawiona na festiwalu. Składają się na nią filmy: "Adwokat terroru" ("Terror's Advocate", 2007), uhonorowany Nagrodą Cezara dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, i "Generał Idi Amin Dada: Autoportret" ("General Idi Amin Dada: A Self-Portrait", 1974), który przyniósł reżyserowi międzynarodowy rozgłos.

Konkurs "Odcienie wolności" w 100-lecie odzyskania przez Polską niepodległości
Od początku roku Discovery Polska, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny i Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zachęcają twórców do pokazania, czym jest dla nich wolność. Inspiracją dla tematu jest przypadające na 2018 rok stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach konkursu profesjonaliści i amatorzy mogą nadsyłać krótkometrażowe filmy dokumentalne o tym, co oznacza dla nich wolność. Minimalna długość zgłaszanych produkcji to 1 minuta, a maksymalna - 30 minut. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca na stronie internetowej www.odcieniewolnosci.pl.

Akademia Dokumentalna: Debaty i spotkania z wyjątkowymi gośćmi


Podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędzie się także szereg spotkań zarówno z reżyserami i bohaterami filmów, jak i ze specjalistami, którzy poszerzą wiedzę przekazywaną w filmach. Podczas festiwalu odbędą się debaty ,spotkania, warsztaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę"), Uniwersytetem SWPS, Festiwalem Warszawa w Budowie i partnerami medialnymi, jak VICE Polska, magazyn "Sens", Dziecisawazne.pl, Filmoterapia.pl.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Sprzedaż biletów rusza w Gdyńskim Centrum Filmowym 27 kwietnia 201​8​ roku.

bilet na pojedynczy seans – 17 zł.
Wstęp na spotkania z autorami filmów jest wolny.
Sprzedaż pojedynczych biletów odbywa się on-line oraz w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe.

PAKIET 10 +
Przy zakupie minimum 10 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 12 zł.
PAKIET 5 +
Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 15 zł.

Sprzedaż pakietów 10 + i 5 + prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów w pakietach ani ich zakupu on-line.

Więcej informacji na stronie www.gcf.org.pl

Opinie (5) 2 zablokowane

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.