• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

14. Millennium Docs Against Gravity FF

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Ponad 50 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, więcej spotkań z twórcami i debat, edukacja dla dzieci i seniorów oraz kino VR (Virtual Reality). Druga edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 17-26 maja. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 14 filmów. Sprzedaż biletów na 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival rusza 26 kwietnia.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w Warszawie oraz w Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. - Nasz ubiegłoroczny eksperyment dokumentalny w Trójmieście okazał się sukcesem. Dlatego w tym roku festiwal w Gdyńskim Centrum Filmowym potrwa o kilka dni dłużej, zagramy więcej filmów, wykorzystując wszystkie sale kinowe. Do Gdyni przyjedzie więcej reżyserów i bohaterów filmów, obędą się aż cztery debaty - mówił na konferencji prasowej Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. - Pokazujemy to, co najlepsze w światowym filmie dokumentalnym. Wyróżnia nas kuratorska selekcja filmów, współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami i tytułami medialnymi, unikalny na skalę światową festiwal, odbywający się równolegle w pięciu miastach i to, co spaja te elementy: szacunek do widza - podsumował Artur Liebhart.

Filmowa Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w konkursie głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy: aktorka Katarzyna Figura, muzyk Mikołaj Trzaska i filmoznawca Mirosław Przylipiak.

W konkursie znalazł się nominowany do Oscara® film "Nie jestem twoim murzynem" ("I Am Not Your Negro") Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA oraz najnowszy film Siergieja Łoźnicy "Austerlitz" ("Austerlitz"), ukazujący turystów odwiedzających muzea w byłych obozach zagłady. Ponadto pokazany ostatni film Michaela Glawoggera "Bez tytułu" ("Untitled", reż. Monika Willi, Michael Glawogger). Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl - widzowie zobaczą jego najnowsze "Safari" ("Safari"), w którym Seidl portretuje austriackich myśliwych, zażywających "uroków" mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. W "Zero days" zdobywca Oscara® Alex Gibney odkrywa z kolei fenomen Stuxnet - samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego przez międzynarodowych ekspertów IT w 2010 roku.

W programie jest także film przedstawiający sylwetkę Josepha Beuysa, niemieckiego twórcy, teoretyka, którego koncepcje określiły kształt dzisiejszego myślenia o sztuce współczesnej ("Beuys" Andresa Veiela). W konkursie znalazł się "Obcy w raju" ("Stranger In Paradise") Guido Hendriksa - według festiwalu IDFA "najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku". Tonislaw Hristow w "Dobrym listonoszu" ("The Good Postman") zastanawia się, co to znaczy być Europejczykiem w dobie zmieniających się systemów politycznych i wzmożonych ruchów migracyjnych. Bohaterami filmu są mieszkańcy małego miasteczka w Bułgarii na granicy z Turcją. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance "Maszynach" ("Machines") Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. "Last Men in Aleppo" Ferasa Fayyada i Søren Steen Jespersen (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017) to obraz przedstawiający wolontariuszy "Białych Hełmów" przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.

Widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity Gdynia zobaczą ponad 50 filmów non-fiction. Niektóre dość dosłownie nawiązują do hasła festiwalu "Oderwij się!", np. "Amatorzy w kosmosie" ("Amateurs in Space") Maxa Kestnera, film opowiadający o pierwszej w dziejach ludzkości rakiecie kosmicznej zbudowanej przez amatorów.

Spotkania z wyjątkowymi gośćmi i debaty


Na spotkanie z publicznością do Gdyni przyjedzie Coco Schrijber, która otworzy festiwal pokazem swojego filmu "Jak spotkać syrenę". Będą również: Rémi Grellety - producent nominowanego do Oscara® "Nie jestem twoim murzynem", Tarquin Ramsay - reżyser filmu "Wolność słowa wolna od lęku". Pojawią się też reżyserzy z Polski: Łukasz Bluszcz ("Punkt Krytyczny. Energia OdNowa"), Szymon Uliasz oraz bohater filmu, Mikołaj Trzaska ("Ucho wewnętrzne"), Krzysztof Paweł Bogocz oraz producent filmu Wojtek Macuk ("Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie").

Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska). Pokazowi filmu "Beuys. Sztuka i rewolucja" towarzyszyć będzie debata "Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy". Po filmie "Ziarno: nieznana historia" zaplanowano dyskusję o "Bioróżnorodności w Polsce". Debata "Czym jest wolność słowa?" odbędzie po filmie "Wolność słowa wolna od lęku", a po polskim filmie "Punkt krytyczny. Energia OdNowa" goście zmierzą się z problemem "Znajdujemy się w "Punkcie krytycznym". Co dalej?!".

Bogatą ofertę festiwalową ma Akademia Dokumentalna, program edukacyjny oparty na kinie non-fiction. Pokazy dla dzieci i seniorów odbędą się w sekcji OKI DOKI. Nowością na festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality - wirtualna rzeczywistość). Widzowie będą mogli doświadczyć niesamowitych przeżyć, oglądając ważne społecznie filmy w technologii VR. Ponadto po raz pierwszy w Gdyni obędzie się konkurs dla czytelników "Co jest grane 24".

Sprzedaż biletów od 26 kwietnia


Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 11 do 17 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 17 zł odbywa się on-line na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 14 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 11 zł.

Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie www.docsag.pl
w zakładce "Gdynia".

Opinie