• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Millennium Docs Against Gravity (4 opinie)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Ponad 40 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata w kilku sekcjach, spotkania z twórcami, debaty oraz edukacja dla dzieci i seniorów - to w skrócie program największego festiwalu kina dokumentalnego, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Trójmieście, w Gdyńskim Centrum Filmowym (18-25 maja). Właśnie rusza sprzedaż biletów na wszystkie dni Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w kilku miastach: w maju Gdynia dołącza do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy. Podczas gali finałowej przyznana zostanie Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych. Gdyńskie jury: aktorka Katarzyna Figura, muzyk Mikołaj Trzaska i filmoznawca Mirosław Przylipiak przyzna ją najlepszemu filmowi spośród nominowanych do konkursu głównego o nagrodę Millennium.

PROGRAM

Gdyńskie premiery światowego dokumentu

Festiwal to przede wszystkim polskie premiery najważniejszych filmów dokumentalnych minionego roku, pokazywanych i nagradzanych na światowych festiwalach. W Gdyni widzowie zobaczą między innymi nowe filmy mistrzów gatunku: Wernera Herzoga, Siergieja Łoźnicy czy Nikolausa Geyrhaltera, ale także polskich reżyserów, m.in. Bartka Konopki i Jerzego Śladkowskiego. W programie są głośne filmy: "Sonita", "Don Juan", "Pod opieką wiecznego słońca" czy "Kraina oświeconych". Ponadto dokumenty o festiwalu w Jarocinie, Björk, Samuelu Beckettcie, Orhanie Pamuku, Kutimanie. O współczesnej Rosji, Ukrainie, Afganistanie, ginących gatunkach zwierząt. O zjawiskach takich jak Facebook czy Internet, i wreszcie - o człowieku. Epopeja filmowa zatytułowana "Człowiek" ("Human") właśnie, w reżyserii słynnego fotografa Yanna Arthusa-Bertranda, otworzy 18 maja gdyńską edycję festiwalu.

Debaty i akademia

Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia to również spotkania z reżyserami. Do Gdyni przyjadą Ross Lipman - reżyser "Nie filmu", Jan Gassman - twórca filmu "Europa, która kocha" oraz Pieter-Jan De Pue - reżyser filmu "Kraina oświeconych". Ponadto zaplanowano trzy debaty, na które wstęp jest wolny.

Pokazowi filmu pt. "Znaleźć dom" towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona zagadnieniom integracji imigrantów i imigrantek poprzez działania podejmowane w Trójmieście, którą zorganizuje Muzeum Emigracji w Gdyni. Po filmie pt. "Ginący świat" z widzami spotkają się naukowcy i członkowie Błękitnego Patrolu WWF, którzy postarają się odpowiedzieć na pytania: czy ssakom i ptakom bałtyckim grozi wyginięcie i jak możemy im pomóc? A po filmie pt. "Widz zadziwiony" wraz z Pracownią Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG oraz Gdyńskim Centrum Filmowym mówić będziemy o tym, co tak naprawdę pociąga widzów w sali kinowej.Dodatkowo działać będzie Akademia Dokumentalna - program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. Zajęcia w ramach Akademii uzyskały status akademicki na uniwersytetach w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Podczas gdyńskiego festiwalu wykładowcy Akademii Dokumentalnej zaprezentują premierowy program dla nauczycieli, dzieci oraz seniorów.

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują 10-12 złotych. Można je już rezerwować i kupować w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni, a także przez internet - na stronie www.gcf.org.pl. Przy jednorazowym zakupie 10 biletów w kasie kina cena pojedynczego biletu wyniesie 10 zł.

Opinie (4)

 • Czy wiadomo już po ile karnet? (2)

  • 2 0

  • będziesz musiał sprzedać rower.

   • 2 2

  • 100 zł

   • 0 0

 • Drogo..

  • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.