stat
Impreza już się odbyła

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2015 (28 opinii)

 • niedziela, 11 stycznia 2015
 • Lokalizacja
  Gdańsk Sopot Gdynia

Dokładnie 11 stycznia 2015 roku 120 tysięcy wolontariuszy wyjdzie na ulice nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 22 lata działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł. Wszystko dzięki hojności darczyńców. Dzisiaj ogłaszany tematu 23. Finału precyzuje cel najbliższej zbiórki - "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów".

"Każdego roku temat Finału jest w gronie Fundacji pieczołowicie omawiany, a jego wybór uzależniony jest od aktualnych potrzeb w polskiej medycynie. Prowadzimy analizy i rozmowy z lekarzami różnych specjalności, z wybitnymi autorytetami w swoich dziedzinach, ale także w praktykami, którzy na co dzień pracują z pacjentami w szpitalach w całej Polsce. W tym roku postanowiliśmy ponownie zainteresować się oddziałami pediatrycznymi oraz onkologicznymi, aby podtrzymać wysokie standardy opieki medycznej, które udało się, m.in. dzięki wcześniejszym zakupom WOŚP, wypracować. Nie zapominamy oczywiście o seniorach. Już po raz trzeci pochylamy się nad geriatrią, aby także i ludzie starsi mogli dochodzić do zdrowia w godnych warunkach" - mówi Jerzy Owsiak Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zdaniem lekarzy specjalistów pediatria w Polsce musi się rozwijać w stronę kierunkowego leczenia. Aby tak się stało, standardem w stawianiu diagnozy powinny stać się badania genetyczne, tak jak to dzieje się w wielu krajach zachodnich. Owe badania mają one na celu trafniejsze rozpoznanie schorzenia lub zidentyfikowanie biologicznej przyczyny choroby. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podejmując temat 23. Finału, chce przede wszystkim przyczynić się do rozwoju tej części medycyny. Ze środków, które uda się zebrać podczas nadchodzącego Finału będziemy chcieli wesprzeć oddziały klinik wyspecjalizowanych w takich dziedzinach jak m.in.: onkologia, kardiochirurgia, pulmonologia oraz reumatologia. W trakcie swojej działalności Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dwukrotnie już wsparła pediatrię. 11. Finał WOŚP zatytułowany był "Dla niemowląt i dzieci młodszych". Kupiliśmy wówczas 2 742 urządzenia za kwotę 26.015.625,60 zł. Także podczas 12. Finału zbieraliśmy dla pediatrii, temat Finału ponownie brzmiał "Dla niemowląt i dzieci młodszych". Za zebrane fundusze zakupiliśmy 1 693 urządzenia o wartości 15.104.087,61 zł.

Co roku w Polsce leczonych jest nawet 1 300 dzieci z rozpoznaniem nowotworu złośliwego, u około 80% z nich postawione jest rozpoznanie guza jelita. Podstawową metodą w diagnozowaniu pacjentów ze złośliwymi guzami litymi, w tym guzami ośrodkowego układu nerwowego jest badanie rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową. To właśnie wczesna diagnoza daje szanse na szybkie podjęcie leczenia i wyprowadzenie pacjenta z choroby.

Jak podkreśla prof. Danuta Perek Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej - lekarze onkolodzy zauważają wzrost świadomości rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej dotyczącej niepokojących objawów, które u dziecka mogą sugerować rozpoznanie nowotworu. Diagnostyka dotyczy także wyleczonych pacjentów, którzy pozostają pod opieką klinik i poradni onkologicznych, stąd w onkologii niezwykle potrzebnym jest zakup rezonansów magnetycznych i tomografów. W wielu placówkach aparaty te są już wyeksploatowane w 90% procentach, ich mała ilość, a także awaryjność, tworzy dodatkowe kolejki, na czym niestety traci pacjent. Problemem jest też dostępność ultrasonografów w terenie. Jak mówi prof. Mariusz Wysocki - Konsultant Wojewódzki woj. kujawsko-pomorskiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, ważnym aspektem w walce z chorobą nowotworową jest przeprowadzanie szybkiej identyfikacji gatunków bakterii i grzybów, które znajdują się w organizmie. Nowoczesne sprzęty są w stanie dać wynik w ciągu kilku minut skracający tym samym czas oczekiwania o kilkadziesiąt godzin, a to pozwala na szybkie podjęcie racjonalnych decyzji terapeutycznych.

Lekarze onkolodzy dążą do rozwoju nowoczesnej diagnostyki genetyki molekularnej. To właśnie badania genetyczne są w stanie precyzować możliwość ryzyka występowania konkretnych chorób, a także pomóc je zwalczać poprzez kierunkowe działania medyczne.

W dalszym ciągu Fundacja robi wszystko, aby dostępność do wczesnej diagnostyki była jak najszersza, a proces diagnostyczny jak najbardziej skuteczny. W trakcie 18. Finału zbieraliśmy środki "dla dzieci z chorobami onkologicznymi - na doposażenie klinik onkologicznych w sprzęt wysokospecjalistyczny". Zakupiliśmy wówczas m.in. 80 ultrasonografów, które posłużyły do stworzenia tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej.

Z kolei w diagnostyce reumatologicznej istotne jest szybkie rozpoznanie patologii zapalnej i szybkie wdrażanie odpowiedniego leczenia, co pozwala w wielu sytuacjach zapobiegać rozwojowi choroby i związanym z nią kalectwem. W opinii dr Małgorzaty Serafin-Król, specjalisty ds. ultrasonografii, badanie USG jest niezbędnym warunkiem oceny układu mięśniowo-szkieletowego i znakomitym uzupełnieniem badania klinicznego. To właśnie wyposażenie ośrodków reumatologii dziecięcej w nowoczesny sprzęt do diagnostyki ultrasonograficznej może stanowić krok milowy w rozwoju tej trudnej dyscypliny opieki pediatrycznej. W Polsce realizowany jest już Program Sekcji Diagnostyki Obrazowej PTR oraz Sekcji Pediatrycznej PTR, który jako pierwszy uwzględnił szkolenie reumatologów dziecięcych. Niestety, jak podkreśla Serafin-Król, nadal brakuje sprzętu USG na oddziałach i w poradniach specjalistycznych.

Polska kardiochirurga dziecięca należy do najlepszych na świecie. W 9 ośrodkach kardiochirurgii operowanych jest rocznie ok. 2 700 dzieci z wrodzonymi wadami serca, w tym ponad 600 noworodków. Wykonywane są wszystkie rodzaje operacji wad wrodzonych serca u dzieci, w tym wieloetapowe leczenie serca jednokomorowego oraz przeszczepu serca. Wyniki leczenia są ściśle kontrolowane przez Krajowy Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych i raportowane do Europejskiej Bazy Danych Operacji Serca u Dzieci. Do najważniejszych potrzeb polskiej kardiochirurgii dziecięcej należy zwiększanie liczby stanowisk intensywnej terapii pooperacyjnej.

Wszystkie opisane powyżej kierunki rozwoju polskiej pediatrii będą celem styczniowego Finału WOŚP. Wybierając tak szeroką dziedzinę medycyny pozostaniemy jednocześnie wierni idei, z jaką od 23 lat realizujemy nasze wsparcie dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Nie będziemy się więc koncentrowali na zaspokajaniu podstawowych potrzeb szpitali na wyposażaniu ich w najbardziej elementarne urządzenia medyczne. W tym zakresie działać musi utrzymywany przez nasze państwo system. Misją Orkiestry jest skuteczne wsparcie tego systemu poprzez wytyczanie nowych metod diagnozy i leczenia, poprzez podnoszenie standardu opieki nad najmłodszymi pacjentami. W pełnieniu tej właśnie roli jesteśmy w pełni zdeterminowani.

Ponadto Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz trzeci postanowiła zagrać dla geriatrii. Podobnie jak przed rokiem deklarujemy sprzętowe wsparcie dla wszystkich nowopowstających oddziałów geriatrycznych, a także cały czas dbać będziemy o te już istniejące.Przeczytaj także

Opinie (28) 2 zablokowane

 • Rejestracja dla Wolontariuszy

  Zapraszamy do rejestracji na Wolontariusza 23.Finału WOŚP.
  gdyniadlaorkiestry.pl/rejestracja

  • 5 9

 • (5)

  Wiecie juz kto zagra tym razem w Gdańsku?

  • 15 3

  • Enej :)

   • 3 0

  • lala (2)

   Kombii

   • 2 1

   • (1)

    nie Kombii tylko Kombi

    • 1 1

    • otóż nie :)

     nie masz racji to się nie wypowiadaj :)

     • 0 0

  • Oczywiście Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy !!!

   • 0 0

 • Brawo Jurek

  Jurek nie poddawaj się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Grajmy do końca świata i jeden dzień dłużej wbrew zdebilałym kłamcom i opluwaczom.

  • 36 19

 • prosze o kontakt

  witam chce dac pare wartosciowych rzeczy na ukcje wośp w trojmiescie prosze o jakis namiar

  • 3 7

 • szkoda,że odprowadzając składki do nfz-tu i zus-u trzeba zrobić ogólnopolską

  zbiórkę pieniędzy aby ratować maluchy i pomagać starszym. Normalnie do lekarza człowiek na "książeczkę" nie ma szans się dostać a rodzice chorych dzieci wręcz błagają o pomoc dla swoich dzieci gdzie się da....a instytucje nic sobie z tego nie robią, kolejne gigantyczne premie i nowe szklane budynki....
  mam tylko nadzieję, że za parę lat nie okaże się , że żona pana O faktycznie bierze ok 13 tys zł miesięcznie za "pracę" z zarządzie fundacji, kasa z aukcji na allegro w końcu zostanie rozliczona a bogate dzieciaki polityków nie będą korzystać z atrakcji typu rejs po Bałtyku, o którym dzieci z domu dziecka, biednych rodzin czy zwykli mali żeglarze mogą tylko pomarzyć....

  mam nadzieję że wszystko idzie na dzieciaki i dziadków dzieciaków....mam nadzieję

  • 17 5

 • światełko (4)

  Dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji o światełku do nieba, czyżby powtórka z sylwestra w Sopocie? Ma ktoś jakąś informacje na ten temat?

  • 5 1

  • Celowo nie podaje się (1)

   czasu i miejsca ze względu na terrorystów islamskich.Wytyczne odgórne.

   • 0 0

   • żebyś nie szedł w stronę światła

    • 0 0

  • Światelko do nieba na pryatnej sopockiej plaży restauracji Flaming&Co.

   • 0 0

  • Światełko będzie w Gdyni

   Światełko do nieba będzie w Gdyni na parkingu przy CH Riviera po stronie hali Arena

   • 0 0

 • Nie wpieram WOŚP-u poprzez wrzucanie kasy do puszek. (2)

  Wystarczy, że z moich podatków miasta organizują finały.

  • 18 18

  • Jasne - (1)

   wystarczy ,że pakujesz kasę co tydzień na tacę tym żyjącym w ubóstwie.

   • 2 2

   • o czym mowisz?

    Na tace daje sie dobrowolnie, a o wydanie pieniedzy na jakies swiatelka do nieba i inne atrakcje miasto nie pyta o zgode!

    • 2 1

 • To żebractwo (4)

  Rząd ma w nosie swoje konstytucyjne zadania a Owsiak żebra , Kopacz chwali się jak to ona niby rządzi. Nie wspierajmy żebractwa wyposażenie szpitali należy do budżetu państwa. Poza tym żebractwo jest karalne. Sama fundacja Owsiaka przejada większość środków.

  • 10 16

  • Nazywaj to jak chcesz

   "Sama fundacja Owsiaka przejada większość środków".Udowodnij to bo za takie oświadczenie można być oskarżonym o zniesławienie i szkalowanie Instytucji charytatywnej. A jeśli już szukasz powodów to zainteresuj się rozliczeniem Caritasu bo WOŚP publikuje rozliczenie a Caritas nie.

   • 2 3

  • do oburzony (1)

   Jakbyśmy czekali że państwo wyposaży nam szpitale to byśmy go.....no mieli! I wtedy byś się oburzał że lekarz ma tylko słuchawki do badania pacjentów.

   • 2 0

   • odpowiedz

    Wlasnie dlatego musimy sie buntowac, a nie wspierac takie akcje i sie cieszyc, bo wtedy wladze mysla ze wszystko jest dobrze. Chociaz nie mowie, ze rzad sobie cokolwiek robi z naszej opinii...

    • 0 1

  • cos jest nie halo

   Dokladnie, rzad powinien zapewniac obywatelom dobre warunki, bezpieczenstwo i zdrowie. A ludzie ciesza sie ze pieniadze z podatko,, ktore powinny isc na leczenie sa przeznaczone dla politykow i placimy podwojnie dajac do puszek aby kupic sprzety medyczne...

   • 0 0

 • O ktorej Enej? (1)

  ?

  • 4 1

  • 20

   • 0 0

 • Ten cyrk powinien sie zakończyć każdy kto bierze w nim udział wie doskonale ze napełni sobie kieszenie a naiwni bedą wrzucać do skaronki

  • 4 8

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.