• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Octopus Film Festival 2024
PATRONAT

Octopus Film Festival (3 opinie)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Pierwsza edycja Octopus Film Festival, jedynego w Polsce festiwalu poświęconego w całości kinu gatunkowemu i filmom klasy B już od 22 do 26 sierpnia w Gdańsku.

Na pięć dni, od 22 do 26 sierpnia, industrialne hale Stoczni Gdańskiej zamienią się w sale kinowe. Projekcje będą się odbywały w obiektach skupionych wokół Ulicy Elektryków: w klubie B90, na Soundrive Stage, w warsztacie W4, studiu Luks Sfera, a także w niezwykłych miejscach związanych z tematyką poszczególnych filmów.

Celem Octopus Film Festival jest zaprezentowanie najciekawszych i najbardziej szalonych filmów gatunkowych z różnych stron świata - zarówno tych doskonale znanych, jak i nowych, dopiero czekających na odkrycie. Organizatorzy przykładają jednak szczególną wagę nie tylko do samych tytułów, ale także do atmosfery, w jakiej będzie można je obejrzeć. Choć znaczna część projekcji odbędzie się w przestrzeniach Stoczni Gdańskiej, niektóre filmy zaprezentowane zostaną w niespodziewanych, podkręcających klimat projekcji lokalizacjach.

W programie festiwalu znajdzie się ponad 30 tytułów, dzięki czemu każdy widz będzie mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Różnorodność zapewnią odmienne i niebanalne sekcje programowe, w których zaprezentowane zostaną zarówno filmy sprzed lat, jak i zupełnie nowe tytuły, których widzowie nie mieli okazji zobaczyć wcześniej w polskich kinach. Większość pokazów zostanie ponadto poprzedzona prelekcjami, które zarysują historię ich powstania.

Widzowie będą mieli także okazję uczestniczyć w spotkaniach z gośćmi festiwalu, koncertach i wykładach. A po seansach i wydarzeniach filmowych - w afterach na Ulicy Elektryków.

Za przygotowanie festiwalu odpowiadają znani z organizacji pokazów VHS Hell i 20. Festiwalu Filmów Kultowych Krystian Kujda, Grzegorz Fortuna i Joanna Weltrowska.

Plakat festiwalu zaprojektował Patryk Hardzieja.

The Room" czytany przez Krystynę Czubównę

W swojej karierze lektorskiej Krystyna Czubówna mierzyła się już z niedźwiedziami grizzly, tygrysami szablozębnymi, gigantycznymi wielorybami i najbardziej niebezpiecznymi stworzeniami na naszej planecie. Podczas Octopus Film Festival po raz pierwszy zmierzy się jednak z prawdziwym kosmitą - Tommym Wiseau, twórcą legendarnego "The Room". Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zabrzmi "Oh, hi Mark" wypowiedziane niepowtarzalnym głosem Krystyny Czubówny, koniecznie wpadnijcie na jedyny taki pokaz "The Room" w klubie B90. I pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą łyżki!

Pokaz specjalny "Krainy Grzybów TV" i spotkanie z twórcą, Wiktorem Stribogiem

"Krainy Grzybów TV" nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, bo to jeden z najsłynniejszych kanałów na polskim YouTubie, który przez dwa lata siał przerażenie wśród internautów, zmuszając ich do snucia szalonych teorii na temat ukrytych za obrazami sensów. Podczas Octopus Film Festival będziecie mogli skonfrontować wszystkie te teorie z rzeczywistością podczas seansu na trzech ekranach, zobaczyć niepublikowane wcześniej materiały, których nie znajdziecie na YouTubie, a także przepytać twórcę "Krainy Grzybów", Wiktora Striboga, który przyjedzie na festiwal nie tylko po to, by wytłumaczyć nam, jak skutecznie jabłko, ale też jak skutecznie viral i jak skutecznie groza.

Hala odlotów - cykl filmów narkotycznych w hali W4

Na pięć festiwalowych wieczorów warsztat W4, który poznaliście dzięki zeszłorocznemu seansowi "Terminatora", zamieni się w Halę odlotów. Do przeżycia niepowtarzalnego tripa nie będą Wam jednak potrzebne żadne substancje psychoaktywne, odpowiednie wrażenia zapewnią bowiem same filmy - najbardziej oniryczne, fantasmagoryczne, narkotyczne i szalone tytuły w historii kina. W cyklu znajdzie się między innymi kultowa "Głowa do wycierania" Davida Lyncha i jedyna w swoim rodzaju "Święta góra" Alejandra Jodorowsky'ego.

"Wojna gwiazd" i inne filmy dokumentalne o historii kina

"Gwiezdne wojny" pojawiły się w polskich kinach na przełomie lat 70. i 80. i szybko stały się ogólnopolskim fenomenem, napędzanym przez premiery kolejnych części, które w szarym PRL-u zyskiwały milionowe widownie. Szybko zaczęły pojawiać się fankluby Gwiezdnej Sagi, w gazetach drukowano listy od miłośników i artykuły o serii Goerge'a Lucasa, a polskie fabryki produkowały bootlegowe figurki kolekcjonowane później przez małoletnich fanów.

"Wojna gwiazd" to film dokumentalny w atrakcyjny sposób opowiadający o tym fascynującym zjawisku. Jego autorzy, Radosław Salamończyk i Jakub Turkiewicz, przez lata zbierali dokumenty i pamiątki i zjeździli Polskę wzdłuż i wszeż, by dotrzeć do współautorów fenomenu "Gwiezdnych wojen" i osób, które przed prawie czterema dekadami pokochały wyobraźnię George'a Lucasa. Podczas Octopus Film Festival ich film będzie miał swoją premierę, a widzowie będa mieli okazję porozmawiać z autorami i zapytać ich o kulisy jego powstania.

To nie wszystko - w ramach cyklu "Dokumenty o historii kina" zobaczycie także inne filmy o podobnej tematyce, między innymi "Krótką historię kasety wideo" Dimitriego Kourtchine'a.

"Świt żywych trupów" na nocnym pokazie w centrum handlowym

W ramach Octopus Film Festival będziemy wyświetlać filmy nie tylko w industrialnych halach stoczniowych, ale też w miejscach idealnie współgrających z atmosferą poszczególnych tytułów, czyli - krótko mówiąc - w ich naturalnym środowisku. Jeśli podobały Wam się zeszłoroczne pokazy horroru w lesie i filmu postapokaliptycznego na złomowisku, szykujcie śpiwory i karimaty, bo nadchodzi apokalipsa zombie. "Świt żywych trupów" George'a A. Romero, którego bohaterowie barykadują się w centrum handlowym, by przetrwać zagładę, wyświetlimy nocą w przygotowanym specjalnie na tę okazję, zamkniętym centrum handlowym. Po parkingu sklepu będą snuły się żywe trupy, a charakteryzatorki z Magnus Film zamienią wybranych widzów w zombie. Będzie to więc nie tyle pokaz filmowy, co wielka, jedyna w swoim rodzaju przygoda!


PROGRAM:

22 sierpnia środa

17:00 Endless
Soundrive Stage

20:00 The Room - na żywo czyta Krystyna Czubówna
B90

22:00 Trainspotting
W4 Hala odlotów

22:30 The Apple
Soundrive Stage

23 sierpnia czwartek

15:45 Xanadu
Soundrive Stage

17:00 Krótka historia kasety wideo
Luks Sfera

18:00 Wojna gwiazd
Soundrive Stage

18:15 Revenge
B90

19:45 Spotkanie z Krystyną Czubówną
Plenum

21:00 VHS Hell Live: Zardoz
B90

21:00 Człowiek z głębokiej rzeki
Luks Sfera

22:00 Dzika planeta
W4 Hala odlotów

23:20 Alien w Plenum
Plenum


24 sierpnia piątek

16:00 Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka
Soundrive Stage

17:00 Zagubiony horyzont
Luks Sfera

17:45 Milano calibro 9
Soundrive Stage

18:15 Strażnik lasu
B90

20:15 Pierwszy gatunek z Warszawskiej Szkoły Filmowej
Luks Sfera

20:30 Kraina Grzybów TV
B90

22:00 Głowa do wycierania
W4 Hala odlotów

22:15 Bestia
Soundrive Stage

23:00 Świt żywych trupów w Centrum Handlowym Osowa
Centrum Handlowe Osowa

23:59 After: Sega Bodega
Ulica Elektryków

25 sierpnia sobota

16:00 Luz
Soundrive Stage

17:00 Filmowy Nowy Jork - wykład Michała Oleszczyka
Luks Sfera

18:00 Bestia o milionie oczu
Mleczny Piotr WL4

18:15 Zwierzęta
Soundrive Stage

18:30 Django (1966)
B90

20:15 Atak ludzi lalek
Mleczny Piotr WL4

22:00 Koncert: CLARK (DEATH PEAK LIVE) + DALEKIE
B90

22:00 Brazil
W4 Hala odlotów

22:30 Szalony Maks w Mlecznym Piotrze
Mleczny Piotr WL4

26 sierpnia niedziela

15:00 Wendeta
B90

15:30 Film o piratach
Soundrive Stage

17:00 Przemiany gatunkowe pornografii filmowej od XIX do XXI wieku - wykład Antoniego Ruszkowskiego
Luks Sfera

18:00 Listopad
Soundrive Stage

20:00 Dzieje grzechu
Luks Sfera

20:30 Nowojorski rozpruwacz
Soundrive Stage

21:30 zbiórka na Seans Ukryty

22:00 Święta góra
W4 Hala odlotów
---
Octopus Film Festival / Gdańsk, 22-26 sierpnia 2018
Strona internetowa: https://www.octopusfilmfestival.com/
Facebook: https://www.facebook.com/OctopusFilmFestival/

Organizator: Stowarzyszenie Artystyczne Legalna Muzyka
Dyrektor artystyczny festiwalu: Krystian Kujda
Rzecznik prasowy i współautor programu: Grzegorz Fortuna
Producent: Joanna Weltrowska
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 - 20 zł
Ceny biletów na pojedyncze pokazy 10 zł (zwykłe pokazy) i 20 zł (pokazy specjalne).
KARNETY WYPRZEDANE

Aktualna edycja

Opinie (3)

 • Zapis na newsletter...

  A gdzie RODO... ;]

  • 0 2

 • Fajna sprawa..

  Szczególnie dla outsider'ów lubiących klimaty lat 70-90. Inny smaczek nostalgia i dużo frajdy. Nie to co teraz ajfon i festiwale za 600 zł..

  • 13 0

 • ależ to **** miejsce wokół Elektryków na siłę się promuje

  • 0 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.