• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Metropolia Jest Okey (6 opinii)

 • piątek - poniedziałek, 27 - 30 grudnia 2019
 • Lokalizacja
  Trójmiasto
 • Bilety
  0 - 5

Już po raz trzynasty kulturalny rok na Pomorzu zwieńczy i podsumuje festiwal Metropolia Jest Okey, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Ogół zaplanowanych na dni 27-30 grudnia imprez dzieli się na trzy umowne segmenty - muzykę, literaturę i teatr, jednak wiele wydarzeń wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Podobnie jak w poprzednich edycjach, miłośnicy sztuki ze wszystkich pokoleń mogą liczyć na mozaikę kolorów, klimatów, wrażeń, rytmów i postaci. W tym roku - to nowość - festiwal zatoczy szersze niż w ubiegłych latach kręgi. Artyści i animatorzy pojawią się bowiem nie tylko w Gdańsku, ale również w innych zakątkach trójmiejskiej metropolii: Żukowie, Wejherowie, Kolbudach i Pruszczu Gdańskim.

I tak oto już w poświąteczny piątek 27 grudnia salę koncertową Urzędu Gminy Kolbudy wypełnią o wieczorem energetyczne rytmy serwowane przez Ikenga Drummers, istniejący od ponad 20 lat trójmiejski zespół prowadzony przez Larry'ego Ugwu, dyrektora NCK. Bębniarzom towarzyszyć będą basista, saksofonista i duet wokalny, a całość łączyć będzie w sobie elementy afrykańskiej i polskiej muzyki ludowej, rocka i jazzu.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Równolegle, w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wystąpi Krystyna Stańko. Popularna wokalistka, gitarzystka i kompozytorka, znana również jako prowadząca popularnej audycji w Radiu Gdańsk, w ciekawy sposób łączy w swojej twórczości elementy jazzu i kaszubskiej muzyki ludowej i takich właśnie klimatów muzycznych możemy spodziewać się po jej koncercie.

Dzień później (28 grudnia) kolejne muzyczne wrażenia - tym razem w odrestaurowanym niedawno Centrum Kultury "Spichlerz" w Żukowie, gdzie w sobotni wieczór wystąpią dwie formacje. Łyko to młoda kapela grająca alternatywnego rocka. W marcu 2019 roku ukazała się ich premierowa płyta "Neony" wydana pod patronatem Radia Gdańsk oraz Radia Kraków, w którym od razu stała się płytą tygodnia. Drugą część widowiska zapełnią popisy duetu LLovage, złożonego z basisty Olo Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. Podczas koncertów obaj panowie sprawnie doprawiają swoje popisy wirtuozerskie brzmieniami elektronicznymi, posiłkując się wysmakowanymi samplami. Sprawia to, że publiczność słyszy znacznie więcej niż tylko dwa instrumenty.

Młodszą widownię w Kolbudach do wspólnej zabawy z kulturą zaprosi w poniedziałek 30 grudnia w samo południe grupa artystów teatralno-kabaretowych: Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Hubert Świątek oraz Wojciech Tremiszewski. ImproBaja to, jak podpowiada sama nazwa, opowiadanie i odgrywanie przez aktorów bajki w oparciu o pomysły, rodzące się w głowach młodych widzów. To maluchy wymyślają bohaterów, mówią im czego się boją lub co ich śmieszy, podpowiadają jak dana postać ma postąpić w trudnej sytuacji. ImproBaja skierowana jest do dzieci od lat 4, ale zaproszone jest też ich młodsze rodzeństwo.

Jako się rzekło, swoje akcenty w ramach MJO 2019 będzie miał też Pruszcz Gdański. W poniedziałek 30 grudnia o godzinie 18.00 w pruszczańskim Centrum Kultury i Sportu czeka nas monodram Joanny Pasternak pt. "Uwłaszczeni, czyli szalona droga do wolności". Na scenie zobaczymy opowieść o młodej, początkującej aktorce, która tuż po szkole trafia do objazdowego teatru komediowego, gdzie gra u boku "znanych i lubianych". Podczas jednego z wyjazdowych spektakli poznaje tajemniczego Mistrza, który uświadamia ją, czym powinien być teatr. Zmieni to jej postrzeganie sztuki, co zaowocuje wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Drugim punktem programu na ten wieczór będzie promocja książki Krzysztofa Skiby pt. "Skiba ciągle na wolności" z udziałem autora, popularnego rockmana, satyryka i publicysty.

Pozostałe imprezy w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey 2019 zaplanowane są w różnych zakątkach Gdańska, ze szczególnym udziałem Ratusza Staromiejskiego, czyli siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

W piątek 27 grudnia w galerii NCK o godz. 18.00 odbędzie się Spotkanie z jedną książką, którego gośćmi będą Monika Milewska, eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka i antropolog kultury, i Maciej Moskwa, wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, a zarazem założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Spotkanie poprowadzi zaś Szymon Jachimek, lubiany artysta kabaretowy i aktor.

Tego samego dnia, o godz. 18, w Centrum św. Jana czeka nas widowisko, jakiego na festiwalu MJO jeszcze nie było. VALLDALOVE! to koncert musicalowy gdyńskiego Teatru Komedii Valldal. Podczas występu usłyszymy najpiękniejsze utwory zarówno z naszych najgłośniejszych spektakli Broadwayu, jak i piosenki zupełnie z teatrem niezwiązane. Na scenie wystąpią najzdolniejsi artyści związani z Valdall, przygotowani wokalnie przez Martę Smuk i choreograficznie przez Vilde Valldal-Johannessen. Towarzyszyć im będzie pięcioosobowy zespół znakomitych trójmiejskich muzyków pod kierownictwem Tomasza Krezymona.

W sobotę 28 grudnia, w samo południe, nadarzy się okazja, by w rodzinnej atmosferze sprawdzić swoją kreatywność i umiejętności plastyczne. Warsztat pt. "Z typografią na TY" zostanie przeprowadzony w technice kolażu, a jego tematyką będzie portret. Zamiast kreski czy plamy uczestnicy stosować będą będą litery, całe wyrazy, zdania, znaki interpunkcyjne i symbole wyszukane w gazetach lub stworzone samodzielnie, co da efekt w postaci wyjątkowego portretu. Zajęcia w galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim poprowadzi Grażyna Kunicka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.

W ten sam dzień i w tym samym budynku o godz. 16 odbędzie się projekcja krótkometrażowego "Filmowego Epitafium dla Piotra S. - o konieczności i micie Syzyfa wg Camusa" połączona z dyskusją na temat międzyludzkiego prawa do własnych potrzeb jako konieczności w życiu i tworzeniu. Prezentowany film to subiektywny komentarz do polskiej rzeczywistości, inspirowany historią Piotra Szczęsnego - człowieka, który w 2017 r. dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury we Warszawie. W dyskusji udział wezmą twórcy "Epitafium" Jarosław Janiszewski i Onno Hansen-Staszyński, a także Larry Ugwu, dyrektor NCK. Moderatorami dialogu będą Beata Staszyńska-Hansen i Tomasz Lipski (NCK).

W niedzielę 29 grudnia o godz. 12.30 w Ratuszu Staromiejskim ponownie władzę przejmą dzieci. Okazją będzie tym razem spotkanie ze współautorami zbioru bajek o przygodach wiślanego flisaka pt. Szaman z rzeki - Marią Dryhub i Andrzejem Stańskim. W programie m.in. konkurs malowanek z nagrodami, czytanie fragmentów bajek oraz wspólne improwizacje bajkowe z udziałem dzieci, które rzucać będą kostkami, na których znajdują się obrazki związane z tytułowym Szamanem.

O godzinie 17 w końcu zaspokojone zostaną artystyczne potrzeby miłośników muzyki klasycznej. W Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wówczas koncert orkiestry kameralnej BalticAlians, młodych muzyków studiujących w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Repertuar? Barokowo-romantyczny: Concerto grosso op.6 nr 8 Vivaldiego i Serenada na smyczki E-dur, op. 22 Antonina Dvořáka. Przy okazji występu rozdane zostaną nagrody specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego dla artystów i przedstawicieli świata kultury.

Komu w duszy gra nieco głośniej, powinien w niedzielny wieczór skierować swoje kroki do klubu Parlament, gdzie o godz. 18 rozpocznie się koncert z udziałem lubianych kapel i wykonawców z Trójmiasta. Gwiazdą dnia będzie Ryszard " Tymon" Tymański, legenda wybrzeżowej sceny muzycznej i lider lub założyciel kilkunastu zespołów o różnej charakterystyce i brzmieniu, m.in. Miłość, Kury czy Tymon & The Transistors. Oprócz niego wystąpią zespoły Klawe, Absyntia, Castlings, Mitra, Mjut, Tonewheelin' Nordiac oraz raper Kalafior Derambo.

Gdańskie wydarzenia w ramach tegorocznego festiwalu Metropolia Jest Okey zwieńczy w poniedziałek 30 grudnia koncert Młoda Metropolia w Radiu Gdańsk. O godz. 17 w studiu im. Janusza Hajduna zaprezentują się laureaci tegorocznego konkursu "Młoda Metropolia - Muzyczne Odkrycie Roku", który w listopadzie miał swój finał w Rumi. Na klarnetach zagrają w duecie Emilia Maciak i Sylwia Adamska, zaś przy fortepianie zasiądzie Igor Torbicki.

PROGRAM FESTIWALU
27.12.2019 (PIĄTEK)

18.00, NCK - Ratusz Staromiejski / wstęp wolny
Literatura, spotkanie z jedną książką: Monika Milewska, Magdalena Kalisz, Maciej Moskwa. Prowadzenie: Szymon Jachimek
bit.ly/MJO19spotkaniezksiazka

18:00, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Koncert Krystyny Stańko z zespołem

18.00, NCK - Centrum św. Jana / wstęp wolny
Dzień Teatru - "VALLDALOVE!" - koncert musicalowy Teatru Komedii Valldal
bit.ly/MJO19Valldalove

20.00, Sala koncertowa UG Kolbudy, ul. Staromłyńska / wstęp wolny
Koncert Ikenga Drummers
bit.ly/MJO19IkengaDrummers

*
28.12.2019 (SOBOTA)

12.00, NCK - Ratusz Staromiejski / liczba miejsc ograniczona
Warsztaty plastyczne dla dzieci pt.: "Z typografią na TY"
Zapisy: edukacja@nck.org.pl
bit.ly/MJO19Warszatytypografia

16.00, NCK - Ratusz Staromiejski / wstęp wolny
Pokaz filmu i dyskusja "Filmowe Epitafium dla Piotra S. - o konieczności i micie Syzyfa wg Camus"
bit.ly/MJO19EpitafiumdlaPiotraS

18:00 Centrum Kultury "Spichlerz", Żukowo / wstęp wolny
Koncert zespołów Łyko oraz LLovage - Olo Walicki & Jacek Prościński
bit.ly/MJO19KoncertLykoLloveage

*
29.12.2019 (NIEDZIELA)

12.30, NCK - Ratusz Staromiejski
Warsztaty dla dzieci "Szaman z rzeki" - promocja książki
bit.ly/MJO19Szamanzrzeki

16.00, NCK - Ratusz Staromiejski
"Audycja. Siła ludzkiego głosu" - spotkanie z Iwoną Zając

17.00 NCK - Ratusz Staromiejski
Koncert orkiestry kameralnej Baltic Alians
Rozdanie nagród Marszałka w dziedzinie kultury
bit.ly/MJO19KoncertBalticAlians

18.00, Klub Parlament / bilety: ❺ zł (do nabycia przed koncertem).
Koncerty:
Tonewheelin' Nordiac
Castlings
Mjut
Mitra
Tymon Tymański (G. Ciechowski / Paszkwile)
Klawe
Absyntia
Kalafior Derambo

*

30.12.2019 (PONIEDZIAŁEK)

12.00, Sala koncertowa UG Kolbudy ul. Staromłyńska 1
ImproBaja - występ grupy teatralno-kabaretowej
bit.ly/MJO19Improbaja

17.00, Radio Gdańsk
Koncert pt. "Metropolia Młodych"
bit.ly/MJO19MetropoliaMlodych

18.00, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
Monodram Joanny Pasternak pt. "Uwłaszczeni czyli szalona droga do wolności"
bit.ly/MJO19MonodramUwłaszczeni

19.30, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
Promocja książki Krzysztofa Skiby "Skiba ciągle na wolności"


* * * * * * * *

Organizatorem Festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury / www.nck.org.pl

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta
Gdańska / www.gdansk.pl

Partnerzy Festiwalu:
Gmina Kolbudy / www.kolbudy.pl
Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim / www.ckis-pruszcz.pl
Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie / www.okis-zukowo.pl
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie /
www.muzeum.wejherowo.pl
Radio Gdańsk / www.radiogdansk.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.radiogdansk.pl
Klub Parlament / www.parlament.com.pl

Patroni medialni:
Trojmiasto.pl / www.trojmiasto.pl
Radio Gdańsk / www.radiogdansk.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.radiogdansk.pl
Pomorskie.eu / www.pomorskie.eu

Media społecznościowe Festiwalu:
Twitter: bit.ly/MJOTwitter
Instagram: bit.ly/MJOInstagram

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa
oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych.
Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do
ww celów.

Przeczytaj także

Opinie (6) 1 zablokowana

 • Spoko na Tymona ruszę 4 litery...

  • 1 1

 • Wreszcie normalny plakat!

  brawo dla projektanta. Trochę licealno-pretensjonalny, ale mieści się w normie. Po tfurczości lat ubiegłych to spory postęp.

  • 1 0

 • tak średnio bym powiedział

  • 2 0

 • Ikenga

  Musi byc. Jak co roku przez ostatnie 100lat.

  • 2 0

 • ...Nigdzie...

  ...nie idę. Mowy nie ma ;-)

  • 1 1

 • Parlament

  W Parlamencie w ramach festwalu (on line) 27 Grudnia 4 fajne zespoly graja a tutaj ani slowa .

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.