stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Amberif - Międzynarodowe Targi Bursztynu Biżuterii i Kamieni Jubilerskich (6 opinii)

450 wystawców z 14 krajów - od Europy po Indie - zjedzie na jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2013. Spodziewani są handlowcy z ponad 40 krajów. Po raz pierwszy impreza odbędzie się w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO.

CO I DLA KOGO? Na AMBERIF prezentowane są: biżuteria z bursztynu bałtyckiego, biżuteria srebrna i złota zdobiona bursztynem, biżuteria z kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Dużym zainteresowaniem cieszy się corocznie Galeria Projektantów, gdzie wystawiają swoje prace artyści.

Targi AMBERIF mają charakter branżowy. Adresowane są do właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki ze wszystkich kontynentów, dzięki którym polska biżuteria trafia do klientów na całym świecie. Na targi przybywają również firmy turystyczne i marketingowe, które chcą z bursztynu uczynić przedmiot swojej oferty lub znak wizerunkowy. To doskonała okazja na nawiązanie kontaktów biznesowych, ale i prześledzenie światowych trendów.
Wstęp na Targi
Targi dostępne są wyłącznie dla publiczności fachowej związanej z branżą jubilerską (KUPCY BRANŻOWI), naukowców, artystów plastyków (GOŚCIE BRANŻOWI), MEDIÓW oraz gości zaproszonych przez organizatora. Wstęp na Targi jest bezpłatny. Wszystkich odwiedzających obowiązuje rejestracja online na stronie www.amberif.pl lub w recepcjach, w holach przed wejściami do hal.

Recepcje będą czynne w dniach: 19 - 20 marca w godz. od 9.00 do 17.30, 21 - 22 marca w godz. od 9.30 do 17.30, 23 marca w godz. od 9.30 do 16.00. Cały regulamin dostępny na stronie organizatora.

GOŚCIE Z CAŁEGO ŚWIATA
. W pierwszych targach AMBERIF uczestniczyło 49 wystawców. Dziś ich liczba wzrosła niemal dziesięciokrotnie.

- Na AMBERIF 2013 przybędzie ponad 450 firm, m.in. z Polski, Belgii, Litwy i Włoch - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektów AMBERIF i AMBERMART. - Corocznie targi odwiedza ok. 6 tysięcy osób w tym kupców z całego świata, pochodzących z niemal 50 krajów.

Cztery firmy spośród wystawców AMBERIF uczestniczą w tych targach nieprzerwanie od dwudziestu lat: AMBER - firma Klaudiusza Buzalskiego, DUKAT - firma Mariana Węsiora, LUX - firma Jana Bryksy i Jerzy Zauliczny.

Marcin Bazulski, firma AMBER, reprezentuje już drugie pokolenie targowe. Tradycję przejął po ojcu. Nie opuścili ani jednej edycji AMBERIF.

- Targi są dla nas tym czym dla rolnika żniwa - przyznaje Marcin Bazulski. - pozwalają nam realizować naszą filozofie: my produkujemy, a inni sprzedają.

ATRAKCJE TARGOWE. Corocznie targom towarzyszy wiele imprez o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim. Odbywa się m.in. cykl seminariów a także wzornictwa i mody. Działa laboratorium bursztynu, w którym każdy klient targów nieodpłatnie może uzyskać nie tylko informację, ale i pozyskać wynik badania laboratoryjnego, potwierdzającego rodzaj zakupionego bursztynu. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii organizuje seminarium gemmologiczne.

W ramach targów, konsorcjum "Bursztyn. Skarb Polski" zrealizuje trzy projekty - gościć będzie 9 dziennikarzy z Niemiec, Włoch, USA i Chin, zorganizuje pokazy mody - Konsorcjum Bursztyn Skarb Polski, a także zaprosi na dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu "Bursztyn. Złoża - kolekcje - rynek", adresowane do stu uczestników. Partnerami sympozjum są: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, akademie sztuk pięknych w Gdańsku i w Łodzi oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Prawie 7 milionów złotych przeznaczy polskie Ministerstwo Gospodarki na promocję bursztynu. Projekt "Bursztyn. Skarb Polski" rozpisano na lata 2012-2014. Realizowane są zakrojone na szeroką skalę projekty promocyjne, m.in. udział polskich firm w targach jubilerskich na świecie, wizyty dziennikarzy zagraniczny branży jubilerskiej w Polsce, kampania w mediach konsumenckich w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Nieodłącznym i wyczekiwanym punktem programu targów AMBERIF jest Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends&Styles 2013. Corocznie na wybiegu prezentowane są propozycje projektantów. W duetach, niekiedy tercetach, pracują projektant biżuterii i projektant strojów, tworząc spójną koncepcję modową, gdzie bursztyn gra pierwsze skrzypce.

- Świętujemy w tym roku dwudziestolecie targów i z tej okazji zaprezentujemy galę w nowym miejscu z nadzieją, że impreza wejdzie w nowe dziesięciolecie również z nową, nowoczesną twarzą - mówi Michał Starost, dyrektor artystyczny gali, jeden z najbardziej wszechstronnych i uznanych polskich projektantów, pochodzący z Trójmiasta.

I tak gala odbędzie się w industrialnej przestrzeni postoczniowej - Centrum Stocznia Gdańska, a nie, jak to miała miejsce w poprzednich latach, w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

PROMOCJA BURSZTYNU. Warto przypomnieć, że AMBERIF to również marka, która promuje twórców i dzieła ich rąk. Od trzeciej edycji targów AMBERIF ogłaszany jest m.in. Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2013, adresowany do projektantów, artystów i rzemieślników. W tym roku zadanie konkursowe brzmiało: pierścionek. Napłynęły 152 prace, dzieła 110 autorów z 17 krajów. Jury, które zgromadziło międzynarodowe sławy, przyznało nagrodę główną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, artystce z Polski - Bożenie Czarneckiej za projekt niezwykle przewrotny. Pierścionek powstał bowiem z karmelu, łudząco podobnego do bursztynu w kolorze i przejrzystości, w którym zatopione zostały drobiny bursztynu, co sprawia, że sam bursztyn staje się inkluzją. A na domiar wszystkiego, pierścionek można... zjeść. Wręczenie nagród odbędzie się podczas gali.
Premierę będzie miało także podczas AMBERIF coroczne kompendium wiedzy o trendach "KSIĘGA TRENDÓW 2013+", autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego, szefa Pracowni Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii na Wydziale Wzornictwa ASP w Gdańsku, kuratora wystaw i jurora konkursów.

- Istotne jest dla mnie kryterium jakościowe. Rozwiązań współczesnych poszukiwać można nawet w tradycyjnej formie. Bursztyn jest stosunkowo łatwy w obróbce, oferuje dużą formę, co pozwala poszukiwać nowych szlifów, nowych form - mówi Sławomir Fijałkowski.

NOWA SIEDZIBA AmberExpo. Jubileuszowe, dwudzieste już targi AMBERIF odbywają się po raz pierwszy w nowej siedzibie. Nowopowstałe AmberExpo mieści się przy bursztynowym stadionie piłkarskim, który zbudowano na ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. To jedno z najnowocześniejszych centrów wystawienniczo-kongresowych w Europie. Dysponuje trzema zintegrowanymi halami wystawienniczymi o powierzchni 12 tys. m², centrum konferencyjnym z czterema salami dla ponad tysiąca uczestników z możliwością mobilnego kreowania przestrzeni, restauracją i parkingiem na 430 miejsc.

GDAŃSKA TRADYCJA. Nie przypadkowo Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF - największe targi bursztynnicze na świecie - odbywają się w Gdańsku. Gdańsk bowiem - miasto o hanzeatyckiej tradycji, położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego - uchodzi za światową stolicę bursztynu. Bursztyn znad Zatoki Gdańskiej od wieków znajdował uznanie w krajach basenu Morza Bałtyckiego i docierał do odległych krańców Europy. Najstarsze ślady pracowni bursztyniarskiej w Gdańsku pochodzą z końca X wieku. Wyrabiano w niej paciorki, pierścionki, wisiorki, kostki i pionki do gry oraz amulety, a po wielkim chrzcie gdańszczan przez św. Wojciecha w roku 997 - również krzyżyki. Archeolodzy odkryli tutaj ok. tysiąca warsztatów, w których wytwarzano bursztynową biżuterię i przedmioty codziennego użytku.
Corocznie w Gdańsku odbywają się dwie edycje targów jubilerskich. Wiosną - AMBERIF, impreza o 20-letnim stażu, a jesienią - AMBERMART z 14-letnim stażem. Organizatorem obu imprez są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

godziny otwarcia:
20 marca - środa - 10:00 - 18:00
21 marca - czwartek - 10:00 - 18:00
22 marca - piątek - 10:00 - 18:00
23 marca - sobota - 10:00 - 17:00


Patronat honorowy nad targami AMBERIF sprawują: Bogdan Borusewicz - Marszałek Senatu RP, Janusz Piechociński - Wicepremier, Minister Gospodarki, Ryszard Stachurski - Wojewoda Pomorski; Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Paweł Adamowicz - Prezydent Miasta Gdańska.


Program targów

20 marca - środa, 10:00 - 18:00
11:00 Ceremonia otwarcia Targów Amberif 2013, hala D - scena
15:00 Pokazy mody - Konsorcjum Bursztyn Skarb Polski, hala D - scena
19:00 Impreza "Bursztynowa Planeta JANTAR w Kosakowie", Dom Kultury Pierwoszyno

21 marca - czwartek, 10:00 - 18:00
11:00 Seminarium Gemmologiczne - HRD Antwerp, SRJ; sala seminaryjna 1C,
► ABC diamentów syntetycznych typu CVD - Dr. Katrien De Corte szefowa wydziału edukacji HRD Antwerp

14:00 Spotkanie absolwentów HRD Antwerp, sala seminaryjna 1B
15:00 Seminarium Trendy
► Trendy i Kolory - Cynthia Unninayar - podróżująca po świecie redaktor naczelna szwajcarskiego magazynu Trends & Colours, sala seminaryjna 1C

11:00 - 15:00
Warsztaty biżuterii "po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta z Sandomierza oraz studenci ASP i wolontariusze, D.103
15:30 Ogłoszenie wyników konkursów, hala D - scena
► Bursztynowe Rzemiosło - Konkurs Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MiŚP
► Bursztynowa Kula - Konkurs Studentów ASP w Łodzi na najlepszy wzór prezentowany na targach
► Bursztynnik Roku 2012 oraz Amber Biznespartner, ceremonia wręczenia nagród Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
16:00 Wernisaż wystaw:
Barbara Gronuś-Dutko - "Uroda Naturalnego Bursztynu"
Wystawa zbiorowa z cyklu "Planeta JANTAR inspiruje..."
hala D.507
19:00 Skamieniałe Łzy (Hardened Tears) - wernisaż wystawy Galerii Villa de Bond, Gandawa według pomysłu Wima Vandekerckhove i Sławomira Fijałkowskiego, Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy, Gdańsk

22 marca - piątek, 10:00 - 18:00
10.00 - 18:00 Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu, sala seminaryjna 1
Sesja posterowa, sala seminaryjna 4
11:00 - 15:00
Warsztaty biżuterii "po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta z Sandomierza oraz studenci ASP i wolontariusze, D.103
20:00 GALA BURSZTYNU I MODY AMBER LOOK TRENDS & STYLES 2013
Centrum Stocznia Gdańska, Gdańsk ul. Doki 1, Gdańsk

23 marca - sobota, 10:00 - 17:00
10:00 - 17:00 Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu, sala seminaryjna 1
Sesja posterowa, sala seminaryjna 4
11:00 - 14:00 Warsztaty biżuterii "po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta z Sandomierza oraz studenci ASP i wolontariusze, D.103

Imprezy Towarzyszące

Galeria Projektantów oraz Strefa Designu pod patronatem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, hala B, D
Galeria Paleontologiczna - Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG, B.136
Amberif Design Award 2013 - wystawa prac nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem "...po prostu pierścionek", D.102
"Trenbook 2013+" wydawnictwo i wystawa prac Amber Trends 2013+. Wydawca: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, D.101
Bursztyn w Rzemiośle - wystawa prac nagrodzonych w konkursie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MiŚP, A.613
Pedagodzy Łódzkiej ASP - wystawa prac wykładowców Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, d.501
Fresh Metal - wystawa prac nagrodzonych w konkursie "7 days"organizowanym przez Le Arti Orafe i Wytwórnię Antidotum, D.504
Warsztaty "Po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta oraz studenci ASP Łódź, D.103
Prezentacje programów nauczania szkół jubilerskich i artystycznych, hala D - scena
Laboratorium Bursztynu - bezpłatne badanie bursztynu przez pracowników Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, A.402
Wystawa wzorców bursztynu i innych żywic kopalnych (surowców i wyrobów) oraz imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej, ekspertyzy bursztynu rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, A.402
Bezpłatna wycena biżuterii - Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, C.402
Rzeźba w marmurze rodyjskim i opalu australijskim inspirowana słońcem Rodos Adam Wyspiański, B.616
Galeria Sztuki - rzeźba i ceramika, hala D
"Planeta JANTAR inspiruje... wystawy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kosakowie oraz w "Galerii Domowej 1", Pierwoszyno, ul. Wiśniowa 21

Przeczytaj także

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni