• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XXIX Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy (18 opinii)

Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem zapoczątkowany został przed 30 laty jako przegląd kaszubskich zespołów folklorystycznych, z czasem rozszerzał swój zasięg o udział zespołów ludowych z Polski Północnej, wreszcie - przedstawicieli krajów nadbałtyckich. Od kilku lat festiwal funkcjonuje pod nazwą Dźwięki Północy. Jest cykliczną imprezą międzynarodową, organizowaną przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, prezentującą tradycyjną kulturę muzyczną krajów położonych na półkuli północnej. W dotychczasowych edycjach uczestniczyły zespoły ze Szwecji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Grenlandii, Irlandii, Rosji i Polski. Gościliśmy przedstawicieli tak egzotycznych ludów jak Buriaci, Jakuci, Czukcze, Karelianie, Mordwini, Tuwińczycy, Eskimosi.

Tegoroczna, XXIX edycja Festiwalu opiera się na idei prezentacji regionów, a nie poszczególnych krajów, jak to miało miejsce w przeszłości. Regiony, choć często ich granice nie pokrywają się z granicami państwowymi - np. Karelia (Finlandia/ Rosja) czy Laponia (Norwegia/ Rosja/ Szwecja/ Finlandia), same w sobie są bardzo charakterystyczne i dość jednorodne. Unia Europejska poprzez otwarcie granic państwowych, wspólną walutę i inne działania integracyjne sprzyja postrzeganiu kultury i jej dziedzictwa właśnie poprzez regiony, będące ostoją tradycji.

Organizatorzy Festiwalu poszerzyli w tym roku jego formułę. Oprócz koncertów gwiazd muzyki folk, tradycyjnie już odbywających się w Centrum Św. Jana w Gdańsku, odbędą się także warsztaty tańców tradycyjnych z Danii, Estonii i Szwecji oraz pokaz spektaklu lapońskiego teatru Beaivvas.

PROGRAM

29 lipca - 01 sierpnia 2008
Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych Dźwięki Północy
Warsztaty z udziałem instruktorów - muzyków i tancerzy - z Danii, Szwecji i Estonii.

31 lipca 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
HABADEKUK (Fionia/ Dania)
KAPELA ZE WSI WARSZAWA (Mazowsze, Podlasie/ Polska)

1 sierpnia 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
NOC TAŃCA - finał warsztatów - otwarta zabawa przy tradycyjnej muzyce tanecznej

2 sierpnia 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
TORGEIR VASSVIK (Laponia/Norwegia)
RO:TORO (Wschodnia Estonia)

Impreza towarzysząca
5 sierpnia 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
Spektakl Beaivváš Sámi Teáhter (The Norwegian National Sami Theatre Company)
THE FROST-HAIRED AND THE DREAM-SEER

Spektakl dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii

bilety 31 lipca i 2 sierpnia 10 i 15 zł
pozostałe wydarzenia festiwalu - wstęp wolny
Koszt warsztatów: 120 zł (całość), 50 zł (1 dzień)


Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych Dźwięki Północy to unikalne spotkanie z tradycją taneczną regionów Danii, Estonii, Szwecji i Polski. Do udziału w projekcie zaproszono nauczycieli tańca oraz muzyków dobrze znających tradycję taneczną. Posiadają oni wykształcenie akademickie w tym zakresie, a ponadto prowadzili indywidualne wyprawy badawcze w regiony, gdzie tradycja taneczna jest wciąż żywa.
Finałem warsztatów będzie Noc Tańca w Centrum św. Jana w Gdańsku - całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Do tańca grać będą zaproszeni na warsztaty muzycy oraz grupa muzyków z Polski, a tańce polskie animować będą rodzimi tancerze.

Gwiazdy festiwalu

Kapela Ze Wsi Warszawa (Polska) - jeden z najsłynniejszych polskich zespołów folkowych na świecie. W marcu 1998 r., podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja, Kapela została laureatem II nagrody oraz Nagrody Publiczności. Dotychczas wydali trzy albumy (także w Europie): Hop SaSa (1998), Wiosna Ludu (2001) i Uprooting/ Wykorzenienie (2004). Od 2000 r. grupa rozpoczęła częste koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się ze znacznym zainteresowaniem mediów i publiczności. Jej występ na festiwalu Tanz & Folk Fest Rudolstadt uznany został przez magazyn muzyczny Folk World jako drugi najlepszy występ folkowy roku 2000. Rok 2004 przyniósł (obok kolejnych występów w Europie, Ameryce i Azji) największe osiągnięcie zespołu - Kapela została laureatem prestiżowego konkursu Radia BBC Radio 3 Awards for World Music 2004 w kategorii Newcomer. Zespół jest laureatem wielu nagród, m.in. Fryderyka w kategorii Album roku etno/folk.Habadekuk (Dania) - Grupa znana z niezwykle energetycznych występów na żywo. 9-osobowy zespół łączący folk z elementami jazzu i rocka. W ich repertuarze znajdują się tradycyjne duńskie melodie zaaranżowane w nowoczesny sposób, o którego brzmieniu decyduje m.in. silna sekcja dęta. Liderem grupy jest jeden z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia - Kristian Bugge.

Ro:Toro (Estonia) - zespół sięgający do dudziarskich tradycji swego kraju. Filar grupy stanowią dwie znakomite artystki, mistrzynie gry na dudach. Tradycyjne elementy muzyczne poszerzone zostały o brzmienie jazzowe (saksofon) i rockowe (gitara). Niezwykle ciekawym instrumentem są bębny wodne - zestaw perkusyjny własnego pomysłu tworzony z misek napełnionych wodą i wkładanych jedna w drugą.Torgeir Vassvik (Laponia/ Norwegia) - jest artystą poruszającym się na styku różnych gatunków muzycznych, łączy tradycyjne lapońskie techniki śpiewu joik z elementami gardłowego śpiewu z Syberii oraz odgłosami natury. Jego muzyka to fuzja elementów współczesnych i tradycyjnych. Debiutancki album Vassvika Sáivu, wydany w 2006 roku, zdobył doskonałe recenzje i uznanie na skandynawskim rynku muzycznym.

Przeczytaj także

Opinie (18)

 • ceny ceny ceny gdzie sa ceny biletow?

  • 0 0

 • O ceny biletów raczej nie należy się obawiać, bo z tego, co pamiętam, to wejściówki na poprzednie edycje nie przekraczały kwoty 5zł za dzień :D

  • 0 0

 • suuuper!!!

  na pewno sie wybiore:D

  • 0 0

 • ceny biletów

  Bilety będą w cenie 10 (ulg) i 15 (norm) zł. Do kupienia na godzinę przed koncertami w kasie Kościoła św. Jana. Bilety w tej cenie sa na 1 wieczór czyli 2 koncerty.

  • 0 0

 • na pewno tam będę

  muza która na długo zapada w pamięci

  • 0 0

 • KAPELA ZE WSI WARSZAWA

  na bank będę :D

  • 0 0

 • A O KTÓREJ GODZINIE

  jakiś pijany to pisał- wszystko super ale to się dzieje całodobowo?
  dziś są warsztaty- ale o której? mam sama sobie wymyśleć godzinę? tragedia jesli chodzi o przygotowanie informacji- widac nie zalezy organizatorom na frekwencji

  • 0 0

 • www.dzwiekipolnocy.pl

  Szczegóły:
  Czas: 29 lipca (wtorek) – 1 sierpnia (piątek) 2008. Miejsce: Gdańsk.
  Zajęcia odbywać się będą w trzech ok. dwugodzinnych blokach (grupa szwedzka, estońska i duńska).
  Łącznie warsztaty będą trwać 6 godzin dziennie, od 10.00 do 18.00 z przerwą na obiad.

  Koszt warsztatów: 120 zł (całość), 50 zł (1 dzień).
  Nie zapewniamy noclegów i wyżywienia. Istnieje możliwość rezerwacji tanich noclegów w akademikach.

  Zapisy i informacje: Małgorzata Bujak - malgorzata.bujak@nck.org.pl
  www.nck.org.pl

  Pozdrawiam panią "m" :)

  • 0 0

 • aaa

  KAPEEEEEEEELAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:DDDDDDDDDDDDDDDDDdddddddddddddddddddddddd

  • 0 0

 • trochę rozczarowanie

  No i byłam wczoraj na koncercie. Habadekuk całkiem niezły, jak na duńskie granie to dużo klimatu amerykańskiego, czasami na scenie mogłyby się pokazać siostry Andrews :) Ładny walc i jeszcze kilka utworów. No i teraz przechodzimy do części rozczarowującej. Kapela ze wsi Warszawa to wiadomo, że klasa (chociaż ten pierwszy duet premierowy jakoś nie bardzo mi sie podobał), ale problem był z dźwiękiem. Jakoś dziwnie wyszło to, ale mieli tylko 20 minut żeby to przygotować, zgrać.

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.