stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XXIX Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy (18 opinii)

Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem zapoczątkowany został przed 30 laty jako przegląd kaszubskich zespołów folklorystycznych, z czasem rozszerzał swój zasięg o udział zespołów ludowych z Polski Północnej, wreszcie - przedstawicieli krajów nadbałtyckich. Od kilku lat festiwal funkcjonuje pod nazwą Dźwięki Północy. Jest cykliczną imprezą międzynarodową, organizowaną przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, prezentującą tradycyjną kulturę muzyczną krajów położonych na półkuli północnej. W dotychczasowych edycjach uczestniczyły zespoły ze Szwecji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Grenlandii, Irlandii, Rosji i Polski. Gościliśmy przedstawicieli tak egzotycznych ludów jak Buriaci, Jakuci, Czukcze, Karelianie, Mordwini, Tuwińczycy, Eskimosi.

Tegoroczna, XXIX edycja Festiwalu opiera się na idei prezentacji regionów, a nie poszczególnych krajów, jak to miało miejsce w przeszłości. Regiony, choć często ich granice nie pokrywają się z granicami państwowymi - np. Karelia (Finlandia/ Rosja) czy Laponia (Norwegia/ Rosja/ Szwecja/ Finlandia), same w sobie są bardzo charakterystyczne i dość jednorodne. Unia Europejska poprzez otwarcie granic państwowych, wspólną walutę i inne działania integracyjne sprzyja postrzeganiu kultury i jej dziedzictwa właśnie poprzez regiony, będące ostoją tradycji.

Organizatorzy Festiwalu poszerzyli w tym roku jego formułę. Oprócz koncertów gwiazd muzyki folk, tradycyjnie już odbywających się w Centrum Św. Jana w Gdańsku, odbędą się także warsztaty tańców tradycyjnych z Danii, Estonii i Szwecji oraz pokaz spektaklu lapońskiego teatru Beaivvas.

PROGRAM

29 lipca - 01 sierpnia 2008
Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych Dźwięki Północy
Warsztaty z udziałem instruktorów - muzyków i tancerzy - z Danii, Szwecji i Estonii.

31 lipca 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
HABADEKUK (Fionia/ Dania)
KAPELA ZE WSI WARSZAWA (Mazowsze, Podlasie/ Polska)

1 sierpnia 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
NOC TAŃCA - finał warsztatów - otwarta zabawa przy tradycyjnej muzyce tanecznej

2 sierpnia 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
TORGEIR VASSVIK (Laponia/Norwegia)
RO:TORO (Wschodnia Estonia)

Impreza towarzysząca
5 sierpnia 2008
19.00, Centrum. Św. Jana
Spektakl Beaivváš Sámi Teáhter (The Norwegian National Sami Theatre Company)
THE FROST-HAIRED AND THE DREAM-SEER

Spektakl dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii

bilety 31 lipca i 2 sierpnia 10 i 15 zł
pozostałe wydarzenia festiwalu - wstęp wolny
Koszt warsztatów: 120 zł (całość), 50 zł (1 dzień)


Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych Dźwięki Północy to unikalne spotkanie z tradycją taneczną regionów Danii, Estonii, Szwecji i Polski. Do udziału w projekcie zaproszono nauczycieli tańca oraz muzyków dobrze znających tradycję taneczną. Posiadają oni wykształcenie akademickie w tym zakresie, a ponadto prowadzili indywidualne wyprawy badawcze w regiony, gdzie tradycja taneczna jest wciąż żywa.
Finałem warsztatów będzie Noc Tańca w Centrum św. Jana w Gdańsku - całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Do tańca grać będą zaproszeni na warsztaty muzycy oraz grupa muzyków z Polski, a tańce polskie animować będą rodzimi tancerze.

Gwiazdy festiwalu

Kapela Ze Wsi Warszawa (Polska) - jeden z najsłynniejszych polskich zespołów folkowych na świecie. W marcu 1998 r., podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja, Kapela została laureatem II nagrody oraz Nagrody Publiczności. Dotychczas wydali trzy albumy (także w Europie): Hop SaSa (1998), Wiosna Ludu (2001) i Uprooting/ Wykorzenienie (2004). Od 2000 r. grupa rozpoczęła częste koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się ze znacznym zainteresowaniem mediów i publiczności. Jej występ na festiwalu Tanz & Folk Fest Rudolstadt uznany został przez magazyn muzyczny Folk World jako drugi najlepszy występ folkowy roku 2000. Rok 2004 przyniósł (obok kolejnych występów w Europie, Ameryce i Azji) największe osiągnięcie zespołu - Kapela została laureatem prestiżowego konkursu Radia BBC Radio 3 Awards for World Music 2004 w kategorii Newcomer. Zespół jest laureatem wielu nagród, m.in. Fryderyka w kategorii Album roku etno/folk.Habadekuk (Dania) - Grupa znana z niezwykle energetycznych występów na żywo. 9-osobowy zespół łączący folk z elementami jazzu i rocka. W ich repertuarze znajdują się tradycyjne duńskie melodie zaaranżowane w nowoczesny sposób, o którego brzmieniu decyduje m.in. silna sekcja dęta. Liderem grupy jest jeden z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia - Kristian Bugge.

Ro:Toro (Estonia) - zespół sięgający do dudziarskich tradycji swego kraju. Filar grupy stanowią dwie znakomite artystki, mistrzynie gry na dudach. Tradycyjne elementy muzyczne poszerzone zostały o brzmienie jazzowe (saksofon) i rockowe (gitara). Niezwykle ciekawym instrumentem są bębny wodne - zestaw perkusyjny własnego pomysłu tworzony z misek napełnionych wodą i wkładanych jedna w drugą.Torgeir Vassvik (Laponia/ Norwegia) - jest artystą poruszającym się na styku różnych gatunków muzycznych, łączy tradycyjne lapońskie techniki śpiewu joik z elementami gardłowego śpiewu z Syberii oraz odgłosami natury. Jego muzyka to fuzja elementów współczesnych i tradycyjnych. Debiutancki album Vassvika Sáivu, wydany w 2006 roku, zdobył doskonałe recenzje i uznanie na skandynawskim rynku muzycznym.

Przeczytaj także

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.