• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Parada Niepodległości 2015 (15 opinii)

  • środa, 11 listopada 2015, godz. 10:00 - 11:45
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

11 listopada 2015 ulicami Gdańska przejdzie po raz trzynasty Parada Niepodległości. Ponownie w grodzie nad Motławą zamierzamy Narodowe Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla każdego, kto przyjdzie na Paradę, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń. Oraz mówiąc najprościej swojego patriotyzmu.

WIECZÓR NIEPODLEGŁOŚCI - sprawdź szczegóły!

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad XIII Paradą Niepodległości objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

XIII Parada Niepodległości zacznie się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości przewidujemy na godzinę 11.45, po czym zachęcimy zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności.

Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizujemy imprezy towarzyszące. W tym roku jest to "Wieczór Niepodległości" - możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało- czerwonymi, serwujących "dania narodowe w specjalnych cenach."

Co roku jako organizatorzy tego unikalnego w skali kraju wydarzenia jakim jest gdańska Parada staramy się zaproponować coś nowego, coś odmiennego z bogatej historii Polski. W tym roku motywem przewodnim, symbolem naszej XIII Parady Niepodległości jest Orzeł Biały - symbol polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Inspiracją do tego pomysłu jest 70 rocznica zakończenia II wojny światowej. Mamy przed oczyma pamiątki po żołnierzach polskich odnajdywane na różnych frontach czy miejscach kaźni. Wśród nich m.in. charakterystyczne orzełki z żołnierskich czapek. Orzeł inspirował, jednoczył, dodawał odwagi. Pod tym symbolem ludzie oddawali życie za niepodległość. Pod tym symbolem świętowali wielkie zwycięstwa. Chcemy oddać hołd i zamanifestować szacunek dla tego jednoczącemu nas wszystkich symbolu.

Istotne elementy Parady

1.O XIII Paradzie Niepodległości i imprezach towarzyszących informować będą Gdańszczan plakaty (m.in. dystrybuowane w komunikacji miejskiej czy restauracjach) oraz spoty telewizyjne i radiowe a także strona www.paradaniepodleglosci.pl i fanpage https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci oraz prasa i lokalne portale informacyjne. Ponadto podczas wydarzenia rozdawana będzie jednodniówka okolicznościowa "Orzeł Biały", zawierająca dodatkowo śpiewnik Paradowy.

2. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:



Wpinki (pinsy) z orłem - chcemy w tym roku rozdać grupom a także jak największej liczbie nie zrzeszonych uczestników Parady kilka tysięcy takich pamiątek. Wpinany orzełek, na tekturowym kartoniku, wykonany jest wg wzoru stosowanego w II RP dla orła stosowanego na czapkach żołnierskich. Najbardziej znamienici Goście Parady Niepodległości otrzymają jako pamiątki również zapinki do krawata z Orłem w tej samej stylizacji,

Naklejki z orłem w 5 różnych wzorach: orzeł piastowski, orzeł Władysława Jagiełły, orzeł II RP, orzeł Rządu RP na uchodźstwie, orzeł współczesny - to pięć rodzajów herbu lub godła, które w formie naklejek na odzież rozdamy zebranym. Dla dzieci i młodzieży stanowić to będzie przede wszystkim element edukacyjny, ale również element pewnej zabawy - możliwość zebrania wszystkich pięciu wzorów. Naklejki i chorągiewki z orłem zapewnia również jeden z Partnerów Parady - Olivia Business Center.

Balony z godłem Polski - czerwone balony, z białym orłem w wersji współczesnej, atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.

Biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe - w tym roku seniorzy z KlubuSeniora Motława - Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki.

3. Monidła - na trasie ustawimy 2-3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

4. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego - stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę. I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.

5. Oprawa muzyczna - w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa w strojach galowych a prowadzić śpiew będzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Na początku Parady odśpiewamy wspólnie wiązankę znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, pieśni legionowe.

6. Oprawa teatralna to niespodzianka dla obecnych. Orzeł wykonany przez artystów działających wokół klubu GAK Plama będzie szczególną atrakcją.

7. Nieograniczone możliwości prezentacji - organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. W tym roku szczególnie mile będą widziane elementy związane z Orłem Białym - również wykonane własnoręcznie. Jednak każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

8. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady - tradycyjnie zaprosiliśmy do udziału bardzo atrakcyjne dla obecnych liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane
- w strojach i mundurach z różnych epok historii Polski; w strojach tradycyjnych. W Paradzie zaprezentuje się także wojsko, motocykliści, rowerzyści i właściciele zabytkowych samochodów; organizacje pozarządowe, fundacje, kluby hobbystyczne, kibice, Kaszubi, rady dzielnic, przedszkola i szkoły, etc. W Paradzie nie zabraknie również Radnych Miasta Gdańska, idących jak co roku w strojach tradycyjnych. Część grup już informuje nas o przygotowywanej prezentacji związanej z symbolem tegorocznej Parady. W bogatej oprawie wystąpi GRH Orzeł Biały; Gryf - Muzeum Techniki Wojskowej w Dąbrówce zaprezentuje wizerunek orła z cmentarza na Monte Cassino. Intensywne prace przygotowawcze w tym zakresie podjęła już większość zgłoszonych szkół. Efekty starać uczestników zobaczymy na Paradzie, co mamy nadzieję będzie olbrzymią niespodzianką dla Gdańszczan i gości.

9. W Paradzie wezmą udział Polacy zza naszej wschodniej granicy:
Związek Polaków na Białorusi (szefowie struktur lokalnych, najaktywniejsi działacze, głównie spoza Grodna
Harcerze i zuchy z Domu Polskiego w Borysewie na Białorusi
Harcerze z szkoły polskiej z Grodna na Białorusi
Harcerze z Domu Polskiego w Czerniachowsku w Rosji


10. Całość poprowadzą z ramienia organizatora - Stowarzyszenia SUM - Adam Hlebowicz i Lech Parell oraz Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska oraz jeśli okaże się to możliwe gość specjalny - świadek historii.

Współorganizator: Miasto Gdańsk,
Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, Olivia Business Center, Mercus
Partnerzy medialni: Radio Plus, Radio Gdańsk. TVP Gdańsk, gdansk.pl, Trojmiasto.pl, naszemiasto.pl, Dziennik Bałtycki



Menu i ceny restauracje alfabetycznie



Opinie (15)

  • zapytanie (2)

    Gdzie można zakupić szaliki biało czerwone.
    Pozdrawiam Elżbieta

    • 4 2

    • na hali w Gdańsku

      • 1 1

    • W Carrefour

      na dziale sportowym

      • 1 0

  • Przebrania?

    Czy przewidujecie dla osób przebranych jakieś atrakcje tudzież nagrody?

    • 3 8

  • A nie można nieco później (3)

    Przyjemniej zwłaszcza dla dzieci byloby zacząć paradę okolo godz 11,podobnie jak jest w Gdyni

    • 13 2

    • dla dzieci? które wstają zazwyczaj między 6 a 7 rano i mogą nie zdążyć :P

      • 2 1

    • w Gdyni później, bo nie uzależniają parady od Mszy Św (1)

      W Gdyni Msza Św jest na początku - kto nie chce, nie idzie i przychodzi sobie spokojnie na paradę o dogodnej godzinie dla siebie i dzieci. A w Gdańsku Msza Św jest gwoździem programu - musi być w środku dnia. Jak ktoś szanuje Polskę, ale katolikiem nie jest, to ma wyrwę w trakcie obchodów. Nonsens!

      • 0 0

      • jaka wyrwa?

        Msza św. o 12:00 a obchody zakończone o 11:45.
        Jeżeli nie chcesz, nie idziesz.
        Dlaczego znowu komuś przeszkadza prawo katolików do świętowania na swój sposób?

        • 1 0

  • Dobrze że się cokolwiek organizuje (1)

    Jednak najbardziej ucieszyłbym się, gdyby na paradzie nie pojawił się jegomość Budyń.

    • 11 5

    • Byl, byl...

      i machal, chociaz niewielu odmachiwalo ;-) Mogl tez jakis garnitur ubrac, a nie tak po codziennemu. Zoneczka tez jakos tak nie za bardzo odswietnie.

      • 0 0

  • A ja od lat....

    idę na parade. Przed 1989 też bywałem pod pomnikiem Jana III ale wtedy ZOMO rozpędzało uczestników

    • 3 1

  • Deutschland deutschland uber alles (1)

    parodia a nie parada mam nadzieje ze w zla pogode nikomu nie bedzie sie chcialo ruszyc d*pska z domu

    • 0 5

    • no i sie potwierdza ze nadzieja matka glupich

      • 1 0

  • Organizacja nienajlepsza

    Ogolnie fajnie to wyglada. Jednak moznaby bylo organizacyjnie usprawnic. Przede wszystkim pod pomnikiem Jana III powinna byc jakas scena, zeby mozna bylo zobaczyc przemawiajacych, spiewajacych i grajacych. Dzisiaj bylo troche bez sensu, nie bylam w innych latach wiec mowie za ten rok. Masa zgromadzonych, ale nie bylo widac kto mowi, gdzie stoi, jak wyglada wiec przebrania z epoki na tym stracily. Takie ad hoc zgromadzenie pod pomnikiem kolo wozu naglasniajacego - malo profesjonalne. No i parada szkol i innych instutucji tez jakas taka przypadkowa.

    • 0 0

  • parada szkol to jakies nieprozumienie,rozumiem uczniowie ale reklamowanie mogliby sobie darowac.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.