• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Świętojańska - 140-lecie Tramwajów w Gdańsku (54 opinie)

Prezydent Miasta Gdańska, Zakład Komunikacji Miejskiej i Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zapraszają 22 czerwca 2013 roku na wyjątkowe wydarzenia na Targu Węglowym w Gdańsku. W ramach obchodów 140 lecia tramwajów w Gdańsku ZKM zaprasza wszystkich do udziału w rodzinnym festynie, w programie którego znajduje się m.in. prezentacja zabytkowych pojazdów, gry i zabawy dla dzieci, a także wycieczki historycznym taborem .

Po godzinie 20:00 Scena Muzyczna Gdańsk zaprasza na wieczorny Koncert Nocy Świętojańskiej, podczas którego na plenerowej scenie wystąpi nominowany do nagrody Fryderyki 2013 w kategorii Debiut, artysta o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu SKUBAS i gwiazda wieczoru - niekwestionowana ikona polskiej muzyki rozrywkowej KAYAH.

140 lat tramwajów w Gdańsku
W czerwcu minie 140 lat od czasu, kiedy w Gdańsku pojawiły się pierwsze tramwaje. W 1873 roku tramwaje konne połączyły Śródmieście z Wrzeszczem i Oliwą, jednak prace nad realizacją pierwszej linii tramwajowej w Gdańsku Niemieckie Towarzystwo Tramwajów Konnych rozpoczęło już w 1871 roku. Trasa miała długość 10 kilometrów i składała się z jednego toru, na którym znajdowało się kilka mijanek. Przestrzeń między szynami została wybrukowana, tak aby była wygodna dla koni. Na końcu linii, w gdańskiej Oliwie, na dzisiejszym skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Pomorskiej została zbudowana pierwsza zajezdnia tramwajowa z przestronną stajnią, która była długa na 233 i szeroka na 62,5 stopy oraz wysoka na 14 stóp i mogła pomieścić 160 koni.

Zakupiono łącznie 25 wagonów, a 18 wagonów sprowadzonych z Hamburga było dwupoziomowych z 46 miejscami siedzącymi. Pojazdy miały 7 metrów długości i 2 metry szerokości. Wagon jednopoziomowy ważył około 3000 kg i miał 36 miejsc siedzących. Po zmroku wozy były oświetlane lampami karbidowymi i olejowymi umieszczonymi za plecami woźnicy. Jak informuje "Danziger Zeitung", oficjlne otwarcie pierwszego odcinka tramwaju konnego nastąpiło 21 czerwca 1873 roku. Dzień później gazeta informowała, że kursy tramwajowe rozpoczęły się o godzinie 6 rano i były utrzymywane w cyklu około dwudziestominutowym. Opłaty za przejazd pobierał konduktor . Bilet kosztował od 1 do 3 srebrnych groszy w zależności od długości przejechanej trasy. Nocne przejazdy, między godziną 23 a 24, były dwukrotnie droższe.

Tak wyglądały początki tramwaju konnego w Gdańsku, bo już w latach następnych można było dojechać nim do Siedlec i Oruni, a następnie po centrum miasta z Dolnego Miasta na Targu Rybnym i na ul. Wałową.

Wraz z postępem technicznym rozwijały się również tramwaje. Pięć lat po pojawieniu się pierwszego tramwaju elektrycznego na świecie, na gdańskie ulice, w sierpniu 1896 roku, wyjechały pierwsze wagony elektryczne.

W pierwszej kolejności zelektryfikowano wszystkie linie konne. W latach 1899-1901 powstały trasy tramwajowe z Nowego Portu do Centrum i przez Brzeźno do Wrzeszcza.

Poważny kryzys przyniosły lata I wojny światowej. Zawieszono część linii, brakowało węgla dla własnych elektrowni zasilających sieć trakcyjną. Po powstaniu Wolnego Miasta Gdańska opracowano program modernizacyjny tramwajów. Zakładał on budowę nowych tras, zakup nowoczesnych wagonów oraz modernizację systemu zasilania. 1 lipca 1927 roku uroczyście otwarto nową linię tramwajową do plaży na Stogach. W 1935 roku oddano do eksploatacji zajezdnie przy ul. Wita Stwosza.

Lata trzydzieste to czas wielkiego kryzysu gospodarczego, który zahamował realizację dalszych planów, a kolejne trudności nadeszły wraz z wybuchem II wojny światowej. Ofensywa armii radzieckiej sprawiła, że wraz z miastem ginęły gdańskie tramwaje. Heroiczny wysiłek nowych polskich tramwajarzy zaowocował uruchomieniem pierwszych tramwajów na Dni Morza w 1945 roku. Sukcesywnie do roku 1949 przywrócono kursowanie tramwajów na wszystkich trasach przeznaczonych po wojnie do odbudowy. W 1946 roku uruchomiono nową trasę pomiędzy Oliwą i Sopotem.

W 1959 roku nowopowstała trasa W-Z pozwoliła na likwidację tramwaju na ulicy Długiej. W 1969 roku pojawiły się na ulicach pierwsze wagony przegubowe typu 102N. W roku 1975 wyruszyły na trasy pierwsze wagony typu 105N. Nowopowstałe osiedla Zaspa i Przymorze otrzymały połączenie tramwajowe w 1978 roku. W roku 1980 wykonano połączenie na ul. Klinicznej i przedłużenie torowiska na ul. 3 Maja. W 2007 roku oczekiwane od dziesięcioleci tramwaje dotarły na Chełm, a w 2012 roku na Łostowice. Również i tabor po roku 2000 jest sukcesywnie wymieniany i modernizowany. Odchodzą wagony generacji 105N, a w ich miejsce pojawiły się dwukierunkowe wagony z częścią niskopodłogową tzw. "Dortmundy" i wiele wagonów niskopodłogowych wraz z 35 całkowicie niskopodłogowymi tramwajami PESA-Swing. Dzisiaj tramwaje ze znakiem gdańskiego ZKM-u kursują na kilkunastu liniach przewożąc rocznie około 80 mln pasażerów.

ARTYŚCI WIECZORNEGO KONCERTU NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ

KAYAH - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, w której wydaje płyty i promuje utalentowanych polskich artystów, ambasadorka marki AA. Jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce. Swój debiutancki autorski album "Kamień" wydała w 1995 roku i do tej pory ma na koncie 9 albumów (Kamień, Zebra, Kayah i Bregovic, JakaJaKayah, StereoTyp, The Best & the Rest, MTV Unplugged, Skała i najnowszy projekt Kayah & Royal Quartet). W czasie swojej solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu, czy albumu. W 2007 roku wydała DVD "Kayah - MTV Unplugged", zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Jej wszystkie płyty otrzymały status Złotej lub Platynowej. Najnowszy album Kayah & Royal Quartet - to absolutnie wyjątkowy i nowatorski projekt łączący akustyczne, klasyczne brzmienie wyłącznie kwartetu smyczkowego Royal Quartet z charyzmatycznym wokalem Kayah. Najnowszy przebój Kayah "Za późno" podbił ostatnio polskie listy przebojów. Kayah współpracuje także z Marcinem Wyrostkiem - wybitnym akordeonistą, zwycięzcą programu Mam Talent, w projekcie Coloriage. Ich koncerty, to swoista podróż muzyczna po świecie. Obecnie Kayah pracuje nad płytą "Kayah & Transoriental Orchestra" z własnymi interpretacjami utworów żydowskich.

Skubas jeden z najlepszych polskich śpiewaków i kompozytorów, do tej pory znany głównie ze współpracy z awangardą polskiej sceny muzycznej, m.in. Smolikiem. We wrześniu ubiegłego roku wydał swój debiutancki album "Wilczełyko", zdobywając ogromne uznanie polskich mediów. Album wypełnił lukę na polskiej scenie muzycznej, będąc swoistym powrotem do prostoty i autentyczności. Singiel "Linoskoczek" promujący płytę znalazł się na szczycie najbardziej wpływowych list przebojów w kraju. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge'owym charakterze. Skubas w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki.

Harmonogram wydarzenia:
140 LECIE TRAMWAJÓW W GDAŃSKU
12:00 - 19:00
parada zabytkowych tramwajów
prezentacja tramwaju konnego z 1873r.
bezpłatne przejażdżki zabytkowymi tramwajami z przewodnikiem
teatr uliczny atrakcje i konkursy dla dzieci

KONCERT NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ
20:00 SKUBAS
21:00 KAYAH


Dojazd na imprezę bezpłatnymi liniami tramwajowymi i autobusowymi.

Noc Świętojańska 2012

Przeczytaj także

Opinie (54) 3 zablokowane

 • świat zostaw w tyle jeśli ona... (4)

  wszystkim jest co dziś masz!
  KOCHAM KAYAH!

  • 20 9

  • hm?

   "ambasadorka marki AA" Anonimowych Alkoholików?

   • 1 4

  • jako mąż i nie mąż (1)

   co za koszmar

   • 1 0

   • a nazwisko-szczot-i taniec w ciąży

    • 1 0

  • to zobacz jak tańczy w ciąży w teledysku atrakcyjnego kazimierza-jako mąż i nie mąż-boki zrywać

   • 1 0

 • jestem kamienieeem (1)

  ja cała jestem
  z Twoich słów ulepiona

  • 16 7

  • czy z nazwiska też bo nazywa się ,SZCZOT,he,he

   • 0 0

 • co mają tramwaje do nocy świętojańskiej (8)

  Masakra co to ma być ???!!! Noc pt" znów byle co i byle jak " Darmowe przejażdżki tramwajami . I tak wielu Gdańszczan jeździ za darmo . To mają być atrakcje . Po raz kolejny zwracam się z apelem Panie Prezydencie Adamowicz - niech Pan zrobi kontrolę w wydziale promocji . Gdzie te budżety na kulturę , dla kogo ten program . Starczy tj popeliny uwłaczającej mieszkańcom . Nie wystarczyły Państwu danteńskie sceny rozgrywające się na dniu dziecka czy byle jakie obchody Miasta Gdańska 2013 . Dlaczego mniejsze gminy , dysponujące 20 krotnie mniejszym budżetem potrafią zorganizować coś interesującego dla mieszkańców . Może w naszym morzu możliwości skończyły się pomysły i należy wymienić osoby w wydziałach odpowiedzialnych za organizację imprez kulturalnych i sportowych . Zapraszam do obejrzenia programów ruszcza Gdańskiego i Gdyni . Może to otworzy naszej władzy umysły i oczy . Na tą chwilę nasze miasto kulturalnie umiera .

  patrz też cudawianki

  • 72 15

  • akurat

   porównanie do Pruszcza i Gdyni to klasyczny "wymienił stryjek siekierke na kijek". Miasto kulturalnie umiera, bo jest jakiś przedziwny pęd do zarzynania kultury.

   • 4 1

  • I dobrze że tak wyszło. :D

   Przynajmniej nie mam dylematu czy jechać do Gdańska, czy do Gdyni.

   • 3 0

  • (...) oficjlne otwarcie pierwszego odcinka tramwaju konnego nastąpiło 21 czerwca 1973 roku. ----> Miało być chyba 1873 roku panie Redaktorze... Zgłaszam do poprawki.

   Odpowiedź redakcji:

   Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

   • 0 3

  • (1)

   fundusze na kulture przytula Adamowicz, ale to jest menda i skąpiec, przelewik na swoje konto, a proste bydło ucieszy sie z tramwajów.
   Jak ja nie znosze tej zachłannej łysej pały!

   • 6 2

   • To przegiecie ze tylko proste bydło ucieszy sie z tramwajów.Moje 3 letnie dziecko uwiebia tramwaje i dla niego to będzie mega atrakcja przejechac sie zabytkowymi taborami.Fakt tylko taki że te obchody troche w nieodpowiednim czasie .

    • 1 2

  • Co mają tramwaje do nocy świętojańskiej ????

   Faktycznie czas najwyższy pomyśleć o NAS GDAŃSZCZANACH I ZORGANIZOWAĆ COŚ FAJNEGO !!!!

   • 2 0

  • Masz stadion

   Możesz sobie teraz na niego patrzeć i spłacać, jako i twoje dzieci i wnuki będą.

   • 0 1

  • tak

   POPIERAM, po stokroć popieram. Panie prezydencie Gdańska czas pomyśleć o imprezach kulturalnych z prawdziwego zdarzenia.

   • 0 0

 • Noc Świętojańska

  Bardzo trafna opina jeżeli chodzi o imprezy w Gdańsku od wielu lat są nudne i popeliniarskie Panie Prezydencie miasta Gdańska tak ma wyglądać promowanie polskiego morza i cudownego Gdańska , życie kulturalne w tym mieście umiera dla młodych jak i dla starszych czas wziąć się do pracy i ruszyć główką

  • 56 1

 • żenua w GDA (2)

  Idę do śledziowa na plażę na cudawianki...posiedzieć przy piwku w fajnej atmosferze.

  Tramawaje mam za oknem codziennie, a Kayah....

  • 34 7

  • a Kayah....

   była w śledziowie na plaży na cudawiankach 2 lata temu!

   • 9 1

  • WMG

   TOdo sledziowa wypierd....

   cuda s****ki i kult szczura

   • 1 1

 • Słabo

  Na KULT lub T.LOVE to chętnie..ale na Kaje??

  • 18 19

 • (2)

  "długa na 233 i szeroka na 62,5 stopy"

  Przypominam, że w Polsce obowiązuje system metryczny i autor mógłby sie pokusić o sprawdzenie wymiaru stopy w 1873r :)

  "oficjlne otwarcie pierwszego odcinka tramwaju konnego nastąpiło 21 czerwca 1973 roku."

  Hmm.. w tych latach to już jeździłem w innym mieście tramwajami elektrycznymi. Ino drzwi się ręcznie otwierało :)

  • 15 1

  • (1)

   1873:) sto lat sie zjadlo:)

   • 0 0

   • smacznego

    najpierw 100 lat

    • 0 0

 • Gdańskie Widowisko Nocy Świętojańskiej (1)

  To jest obraz nędzy i rozpaczy- tramwaje i noc świętojańska.Do tej pory co roku imprezy tramwajowe były bytem samodzielnym!!!.Teraz z braku pomysłów urzędasy do starej prasłowiańskiej nocy dołączyli ztm-nie rozumiem co ma piernik do wiatraka!!!

  • 35 0

  • a na prasłowiańskiej nocy

   ani jednego wykonawcy odwołującego się do tego dziedzictwa. Cała słowiańskość Kayah polega na tym, że śpiewa po polsku.

   • 6 0

 • Gdanskie Widowisko Nocy Swietojanskiej (2)

  Potwierdzam ,w Gdansku zamiera zycie kulturalne.
  A Jarmark wydłużony nie załatwi sprawy.Wiecej inwencji w tym kierunku a mniej ofiarowac Głódziowi.To zakrawa na skandal co wyprawia biskup.Gdzie miłosierdzie dla chorych dzieci - nie ma, liczy się tylko kasa dla biskupa.Wstyd dla koscioła.

  • 31 6

  • jarmark będzie wydłużony?

   chyba o ilość tandetnych straganów

   • 2 0

  • trzeba chyba być piarowcem na etacie w um gdynia

   żeby pisać takie rzeczy: ty w ogóle interesujesz się kulturą?
   skąd wiesz o życiu kulturalnym??
   a Mozzartiana?
   a Gdańska Wiosna Muzyczna?
   a Feta?
   a Parkowanie?
   a Festiwal Szekspirowski?
   a Street Waves?
   itd pokaż mi w Gdyni choć jedną imprezę formatu Mozzartiany czy Festiwalu Szekspirowskiego

   (i tylko nie pisz że Festiwal Szekspirowski jest też w Gdyni - bo to Gdańska impreza która jest już na tyle duża że niektóre spektakle odbywają się poza samym Gdańskiem, ale to pokazuje że Gdańsk nie ma kompleksów)

   • 0 0

 • Wybieram jednak Cudawianki...

  w Gdyni, mimo że dalej... Kayah plus tramwaje, mój boze...

  • 31 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.