• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Miastoprojekcje: Megamiasta

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Instytut Kultury Miejskiej i PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL zapraszają na kolejną odsłonę cyklu filmowego "Miastoprojekcje". W środę, 5 lutego o godz. 19:00 obejrzymy, wielokrotnie nagradzane na światowych festiwalach filmowych, "Megamiasta" w reżyserii Michaela Glawoggera. O filmie opowiedzą gospodarz spotkania, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, dr Hubert Bilewicz oraz absolwent Politechniki Gdańskiej, architekt Łukasz Bugalski.

"Megamiasta" pokazują osoby żyjące w wielkich aglomeracjach - Nowym Jorku, Meksyku, Mumbaju i Moskwie. Ale nie te, z pierwszych stron gazet, czy kronik towarzyskich. Bohaterami filmu są bezimienni mieszkańcy współczesnych wielomilionowych metropolii, których zazwyczaj na ulicach mijamy obojętnie. Nędzarze, drobni uliczni handlarze, kilkunastoletni narkomani, prostytutki. Znakomicie zrealizowane "Megacities" mają podtytuł "12 opowieści o przetrwaniu". Film zdobył nagrody na wielu festiwalach, m.in. w 1998 - MFF w Sao Paulo, Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego; MFF Wenecja; MFF San Francisco, Nagroda Golden Spire; w 1999 - MFF Vancouver, Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego; w 2009 - PLANETE+ DOC FF.

W kolejnych odsłonach Miastoprojekcji pokażemy m.in. filmy: "Dwugłowy smok", "Detropia", "Mit Pruitt Igoe" czy "Syndrom wenecki".

MIASTOPROJEKCJE to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem. "Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast; filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne; zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów; miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu" - tak opisuje cykl Hubert Bilewicz, gospodarz spotkań. Zapowiedzią cyklu był pokaz filmu "Ludzki wymiar" kończący akcję Targ o Węglowy, w trakcie której IKM zapraszał do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach oraz zabrania głosu w debacie wokół Targu Węglowego.

Data: 5 lutego 2014 (środa)
Godzina: 19:00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny

Megamiasta, Megacities, reż. Michael Glawogger, Austria, 1998, 90 min.

Wybrane festiwale i nagrody: 1998 - MFF w Sao Paulo, Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego; MFF Wenecja; MFF San Francisco, Nagroda Golden Spire; 1999 - MFF Vancouver, Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego; 2009 - PLANETE+ DOC FF.

Mieszkający w Meksyku El Kukin, czyli Ernesto Martinez Libera, na co dzień obsługujący śmieciarkę, chce być gwiazdą piłki nożnej. Z kolei pochodzący z Mumbaju Sianka kiedyś sprzedawał balony, a teraz ma projektor i "uszczęśliwia dzieciaki". Pokazuje im stare filmy, a przy okazji zarabia. Zamieszkujący Nowy Jork młody mężczyzna sprzedaje na ulicy wyprodukowane w Mumbaju koszule. "Dwie za pięć dolarów" - reklamuje. W mieście Meksyk też kwitnie uliczny handel. Państwo Rodriguez mają pięcioro dzieci, ale żeby je utrzymać codziennie sprzedają rosół, gotowany na kurzych łapkach. W Moskwie nastoletni żebrak prosi o "parę drobnych na chleb". Ale potem, razem z kolegami i tak wszystko przepije. Natomiast Meksykanka Mariana Gonzales, pseudonim artystyczny Kasandra, pracuje 7 dni w tygodniu w nocnym klubie jako striptizerka. Wychowuje troje dzieci. Chce kupić kawałek ziemi, za który nie będzie płacić czynszu. W Mumbaju w zatłoczonym pociągu dziewczyna śpiewa piosenkę, której treści nie znamy, ale możemy się domyślać. Pewnie śpiewa o takich, jak ona - ludziach z marginesu, próbujących jakoś przetrwać. I o tym, o czym marzą.

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współkurator ostatniej edycji festiwalu sztuk wizualnych Alternativa w Gdańsku.

Łukasz Bugalski, absolwent kierunku Architektura i Urbanistyka Politechniki Gdańskiej. Otrzymał ocenę celującą za dyplom magisterski pt. "Strefa Reprezentacyjna Gdańska - studium rewitalizacji" przygotowany pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Piotra Lorensa. Autor pracy "Szukając Genius Loci" prezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa 2013. Wyróżniony przez miasto Gdańsk w konkursie dotyczącym reakcji na negatywne aspekty projektu ulicy Nowej Słowackiego za konstruktywną krytykę samej idei budowy przelotowej arterii przez centrum miasta.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity - organizator Planete+ Doc Film Festival
Patronat medialny: Trójmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie

  • festiwal filmowy , projekcje filmowe
    maj 16-19

    Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
    21. MDAG