• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kryzys migracyjny - czy w Trójmieście trudno znaleźć dom?

Wydarzenie w ramach

Co oznacza bycie imigrantem w Trójmieście? Na ten temat będą dyskutować przedstawiciele trójmiejskich samorządów, społeczności imigrantów oraz organizacji działających na rzecz integracji cudzoziemców na spotkaniu organizowanym przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Na debatę zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Filmowego w niedzielę, 22 maja o godz. 18.00 po pokazie filmu dokumentalnego "Znaleźć dom" w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Udział w debacie wezmą: Marta Siciarek, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Julia Szavlovskaya reprezentująca środowisko imigrantów osiadłych w Trójmieście oraz Anna Fedas z działu projektów obywatelskich Europejskiego Centrum Solidarności. Obecność zadeklarowali także Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji oraz Joanna Cichocka-Gula, Wiceprezydent Sopotu. Moderatorem spotkania będzie dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni.

Uczestnicy spotkania przybliżą z różnych perspektyw obecną sytuację obcokrajowców, którzy wybrali Trójmiasto jako miejsce zamieszkania. Zaprezentują także jak wygląda oferta skierowana do imigrantów osiadłych w tym regionie i wspólnie zastanowią się, co mogłoby sprzyjać ich integracji.

Dowiemy się również jakiej pomocy i wsparcia przybyli zza granicy potrzebują obecnie. Odwołując się do tej wiedzy zaproszeni goście spróbują zaproponować rozwiązania na przyszłość, zarówno dla tych którzy już są naszymi sąsiadami i dla tych którzy wkrótce się nimi staną.

Zwycięski dokument festiwalu IDFA w Amsterdamie, który będzie punktem wyjścia do rozmowy, opowiada historię dzieci imigrantów przybyłych do Europy z rożnych zakątków świata. Pomimo wielu różnic, ich wspólnym wyzwaniem staje się przystosowanie do nowych warunków życia. Ten uniwersalny problem dotyczy wszystkich miejsc, gdzie pojawia się zjawisko migracji.

Program spotkania:
godz. 17.00 - projekcja filmu dokumentalnego pod tytułem "Znaleźć dom"
godz. 18.00-20.00 - dyskusja z udziałem publiczności
Udział wezmą:
Marta Siciarek - prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek
Julia Szavlovskaya - reprezentująca środowisko imigrantów osiadłych w Trójmieście
Anna Fedas - specjalistka ds. edukacji obywatelskiej, Europejskie Centrum Solidarności
Michał Guć - Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji
Joanna Cichocka-Gula - Wiceprezydent Miasta Sopotu
Debatę poprowadzi dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni.

Znaleźć dom, At Home in the World, reżyseria: Andreas Koefoed, Dania, 2015, 59 min
Magomed, Ali, Sehmus, Heda i Amal chodzą do duńskiej szkoły dla uchodźców, czekając aż ich wnioski o azyl zostaną w końcu rozpatrzone. Są pięciorgiem z tysięcy dziecięcych emigrantów, którzy samotnie lub z rodzicami ubiegają się o wizy humanitarne w Europie. Film śledzi ich losy w Danii, pokazując, czym naprawdę jest dla dziecka ciągła tułaczka i budowanie nowego domu w obcym kraju. Ali pochodzi z Afganistanu. Ma 10 lat i mieszka w domu dla uchodźców. Niewiele pamięta z Afganistanu. Po ucieczce z rodzicami z własnego kraju przebywał w Iranie, Turcji, Francji, Włoszech, Danii i Norwegii, aby w końcu osiąść znów w Danii. Jego rodzina kilka razy była o krok od deportacji, raz zamieszana była w nią policja. Ali bardzo to przeżywa i ma problemy psychiczne. Miewa halucynacje: widzi uzbrojonych w noży mężczyzn, którzy przychodzą, aby pobić jego ojca na oczach płaczącej matki. Nie wie, czy będzie mógł zostać w Danii i najwyraźniej nie radzi sobie z tą perspektywą. Lepiej znosi to Magomed, kolega Aliego ze szkoły, który świetnie się uczy, ale jest nieśmiały i wycofany. Nie chce przejść do normalnej szkoły, bo musi najpierw poradzić sobie z bolesnymi wspomnieniami i wizją deportacji ojca. Z kolei Heda, uchodźczyni z Czeczenii, jest już gotowa do zmiany szkoły i wytrwale się do niej przygotowuje. Obserwacyjny, niezwykle poetycki film śledzi losy dzieci z klasy Aliego. Widzimy, jak śpiewają, bawią, kłócą się i uczą. Z pozoru zachowują się normalnie, ale żyją w zupełnie nienormalnych warunkach. Każde z nich jest mocno straumatyzowane i nosi w sobie trudny do oswojenia ciężar. To ciężar niepewności jutra i rozrywających serce wspomnień. (opis Millenium Docs Against Gravity)

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to ponad 40 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata w kilku sekcjach, spotkania z twórcami, debaty oraz edukacja dla dzieci i seniorów. Największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Trójmieście, w Gdyńskim Centrum Filmowym (18-25 maja).

Trailer 13. festiwalu Millennium Docs Against Gravity: www.youtube.com/watch?v=sn2HCH3TEyA
Program szczegółowy Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia: https://docsag.pl/pl/?dist=gdynia
Bilety do kupienia na poszczególne seanse: https://gcf.org.pl/kino_studyjne/

Informacja o biletach

Wstęp na dyskusję jest bezpłatny. Pierwszeństwo mają posiadacze biletów na film „Znaleźć dom”.
Bilety na seans: 12 zł, karnet 10 zł (przy zakupie dla 10 osób).

Opinie