• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Inauguracja Światłorytu

Mamy pierwszy światłoryt na wystawie stałej ECS i pierwszy w gdańskiej placówce muzealnej! Światłoryt - grafika wypukła zbudowana na warstwach w oparciu o innowacyjną metodę adaptacji sztuk wizualnych do potrzeb osób niewidomych - otwiera oczy na sztukę i to nie tylko osobom, które mają problemy z widzeniem. Inauguracja w Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, 3 grudnia 2015.
Do dwóch audioprzewodników ze specjalnymi ścieżkami zwiedzania dla osób słabowidzących i w języku migowym, które są dostępne na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności, 3 grudnia dołączy światłoryt.

maj 20

poniedziałek, godz. 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Pierwszym eksponatem, jaki zostanie w tej formie zaprezentowany osobom niewidomym, ale także wszystkim innym zainteresowanym historią, jest zdjęcie z sali F, na którym Chris Niedenthal uchwycił historyczny moment - Sejm powołuje niekomunistyczny rząd, a jego premier Tadeusz Mazowiecki wznosi rękę w geście zwycięstwa. Rzecz dzieje się w Sejmie, przy ul. Wiejskiej w Warszawie, 12 września 1989 roku.

- Tego dnia pierwszy raz po II wojnie światowej w całym bloku środkowo-wschodniej Europy, Sejm zatwierdza na czele rządu niekomunistycznego premiera, działacza opozycji. Wybraliśmy właśnie tę ilustrację, bo to bardzo radosny i ważny moment w dziejach polskiej drogi do wolności, wielki triumf narodu pragnącego niepodległości - mówi Paweł Golak, zastępca dyrektora ECS, który szefował zespołowi realizującemu wystawę stałą ECS. - Z czasem światłoryty pojawią się jeszcze w kilku miejscach wystawy. Następny zapewne w sali poświęconej strajkom 1980 roku.

Światłoryt przygotowywany jest w oparciu o metodę głębia wielowarstwowego dotyku Mt3D, która została opracowana przez Fundację Menedżerowie Jutra MOFFIN.

- Osoba niewidząca dostaje przybliżenie zdjęcia lub obrazu zbudowane na warstwach, co daje wrażenie związane z głębią i perspektywą. Warstwę emocjonalną i wyobraźnię pobudza dodatkowo opis dzieła przygotowany zgodnie z zasadami opisu sztuk wizualnych, ale także zgodnie z percepcją osób z niepełnosprawnością wzroku - mówi Ireneusz Białek, fundator naszego światlorytu i prezes zarządu MOFFIN, ekspert ds. problematyki niepełnosprawności i pomysłodawca cyklu wydarzeń "Dotknij kultury". - Nie jest to oczywiście doświadczenie tożsame ze wzrokowym odbiorem dzieła i brak wzroku jest tego oczywistą przyczyną, tym niemniej wrażenia są w przypadku światłorytu zupełnie wyjątkowe i wcześniej niemożliwe do doświadczenia.

Światłoryt to również atrakcja dla osób widzących - gwarantuje bowiem dbałość o szczegóły i stanowi dzieło samo w sobie. Na zdjęciu z Tadeuszem Mazowieckim w roli głównej, osoby widzące nie dostrzegają na przykład na pierwszym planie orła i syrenki. Dzięki bardzo precyzyjnemu podejściu do badania danego dzieła, zakładanemu przez metodę Mt3D, takie nieoczekiwane znaleziska są możliwe.

- Jako osoba niewidoma uważam, że kultura ma charakter uniwersalny i dostęp do niej powinien być powszechny i nieskomplikowany. Nie chodzi tu o wystawy specjalne, dedykowane wyłącznie osobom z konkretną niepełnosprawnością, ale o spotkania wokół sztuki, wywołujące refleksję odbiorcy i dyskusję nad danym dziełem niezależnie od faktu, czy jest się osobą sprawną, czy też nie - twierdzi Ireneusz Białek. - Dlatego wystawy powinny być skonstruowane tak, aby uwzględniać bogactwo i różnorodność społeczeństwa, włącznie ze specyficznymi potrzebami osób niepełnosprawnych. Tylko takie podejście jest uzasadnione ekonomicznie oraz ma walor umożliwiający odbiorcy kontakt ze sztuką, niezależnie jakie zmysły są do tego wykorzystywane. Te właśnie cechy prezentuje światłoryt.

Projekt ŚWIATŁORYT został zainicjowany w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, jako próba adaptacji zdjęć do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i w tej placówce jest rozwijany. Do projektu są zapraszani obecnie kolejni partnerzy, m. in. Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska.

Zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową www.swiatloryt.pl, która - jak mówią twórcy - jest jedynym miejsce w Internecie, które spotyka ze sobą osoby widzące i niewidome. Osoby widzące oglądają zdjęcia, czytają opisy i poszerzają horyzonty, a osoby niewidome słuchają audiodeskrypcji i używają wyobraźni.

Przypominamy, że w ECS dysponujemy wózkami inwalidzkimi. Osoba mająca trudności z poruszaniem się może skorzystać z wózka inwalidzkiego, który udostępniamy bezpłatnie, wystarczy taką potrzebę zgłosić w kasie. Podczas wizyty w ECS gościowi potrzebującemu wsparcia może towarzyszyć również asystent, wystarczy zgłosić taką potrzebę w kasie.
INAUGURACJA ŚWIATŁORYTU

3 grudnia 2015, czwartek
zbiórka | ogród zimowy ECS, przy szybie wind panoramicznych, godz. 10.45
adres | Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
goście | m.in. Ireneusz Białek, fundator i prezes zarządu MOFFIN

Opinie