• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

91 lat Marynarki Wojennej RP

91 LAT MARYNARKI WOJENNEJ RP

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski, swoim dekretem, rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 91 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania związane z zabezpieczeniem polskiej morskiej racji stanu.

Uroczystości 91. rocznicy odtworzenia polskich sił morskich odbędą się we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej od 27 do 28 listopada.

Decyzja marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu Marynarki Wojennej została podjęta zaledwie 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dzisiaj, po 91 latach od tej daty, można przeanalizować znaczenie tej decyzji zadając 9 hipotetycznych pytań:

9 PYTAŃ na 9 DEKAD

- czy w Gdyni powstałby port wojenny i handlowy?;
- czy Gdynia jako miasto, miałaby szansę na tak dynamiczny rozwój?
- czy powstałaby magistrala kolejowa Bydgoszcz-Kościerzyna-Gdynia, kluczowa wówczas dla polskiej gospodarki linia transportu kolejowego?
- czy Polska posiadałby flotę wojenną, której powstanie było impulsem dla rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego?
- czy Polska dysponowałaby siłami morskimi do osłony powstającej i rozwijającej się floty handlowej w ramach eksportu i importu prowadzonego drogą morską?
- czy bataliony morskie walczyłyby w wojnie polsko-bolszewickiej?
- czy Polska byłaby w stanie podczas wojny obronnej 1939 roku utrzymać polskie wybrzeże aż do 2 października angażując duży potencjał sił niemieckich na Bałtyku?
- czy moglibyśmy mówić o niepodległym skrawku Polski, który podczas II wojny światowej stanowiły pokłady okrętów pod biało-czerwona banderą?
- czy Polska Marynarka Wojenna wniosłaby tak duży wkład w działania aliantów podczas II wojny światowej?

Marynarka Wojenna dzisiaj

Marynarka Wojenna jest rodzajem Sił Zbrojnych RP. Prowadzi działania we wszystkich środowiskach - morskim, lądowym i powietrznym. Głównym zadaniem polskich sił morskich jest zabezpieczenie interesów państwa na morzu. Chodzi przede wszystkim o wczesne wykrywanie symptomów zagrożeń od strony morza, szkolenie i utrzymanie w gotowości sił do reagowania w sytuacjach kryzysowych, które zagrażałyby bezpieczeństwu żeglugi, polskich obszarów morskich i wybrzeża (Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku i morze terytorialne to ponad 30 tysięcy km2, pas wybrzeża liczy ok. pół tysiąca km). Zwiększanie roli transportu morskiego na świecie (ponad 90% transportu globalnego) przy jednoczesnym wzroście liczby aktów piractwa i terroryzmu powodują, że jednostki Marynarki Wojennej na stałe obecne są w najważniejszych ćwiczeniach międzynarodowych. Celem tych ćwiczeń jest międzynarodowa współpraca i przygotowanie sił do przeciwdziałania możliwym zagrożeniom na morzu, co jest szczególnie istotnym interesem każdego państwa morskiego. W ostatnich latach MW uczestniczyła w operacjach bojowych na Zatoce Perskiej oraz w misji antyterrorystycznej NATO na Morzu Śródziemnym (Active Endeavour). Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO zapewniających Sojuszowi możliwość natychmiastowego reagowania wobec zagrożeń. Polskie siły morskie wchodzą także w skład międzynarodowego systemu ratowania życia na morzu, uczestniczą w ochronie ekologicznej Bałtyku, a także w akcjach humanitarnych głównie podczas klęsk żywiołowych.

Obecnie flota polska dysponuje ok. czterdziestoma okrętami bojowymi oraz czterdziestoma samolotami i śmigłowcami. Współczesna Marynarka Wojenna liczy ok. 10 tysięcy marynarzy. Główne jej siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, pięć okrętów rakietowych, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu. Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych. Komponent lotniczy Marynarki Wojennej to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe. Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Centrum Szkolenia MW w Ustce.

91 MARYNARKI WOJENNEJ

PROGRAM UROCZYSTOŚCI W GDYNI

Piątek, 27 listopada:

10:00 - 11:30 - w Oddziale Zabezpieczenia Marynarki Wojennej (Gdynia-Witomino) odbędzie się uroczystość nadania tej jednostce wyróżniającej nazwy "Gdyński" dla podkreślenia tradycji lokalizacji Oddziału Zabezpieczenia w Gdyni.

12:00 - 12:45 - uroczystości główne przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni (skwer Kościuszki).

14:00 - 15:30 - uroczysta msza św. w Kościele MW w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza) połączona z prezentacją nowego ołtarza w 70. rocznicę budowy Kościoła MW.

16:00 - 18:00 - uroczysty koncert w kinoteatrze "Grom" w Gdyni Oksywiu połączony z otwarciem nowej wystawy fotograficznej "Gruzińscy oficerowie kontraktowi w Wojsku Polskim 1921 - 1945".

Sobota, 28 listopada:

08:00 - podniesienie wielkiej gali banderowej na wszystkich polskich okrętach stacjonujących w bazach morskich w Gdyni i Świnoujściu.

Uroczystości 91-lecia Marynarki Wojennej odbędą się także w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w punkcie bazowania w Helu oraz w jednostkach lotnictwa morskiego w Siemirowicach i Darłowie.

kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej
+48 601 412 722
rzecznik@mw.mil.pl

Opinie