• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Żywiołak

Nowa album zespołu Żywiołak, zatytułowany Dekonstrukcja historyczna I, to próba wyciągnięcia zapomnianych znaczeń z dobrze znanych nam wszystkim świąt i ukazania ich w muzycznym kontekście rodzimych wierzeń pierwotnych. To również próba zderzenia artystów z niezwykle skomplikowanym w Polsce tematem spuścizny szczątków mitologii słowiańskiej. Dekonstrukcja historyczna to ważny głos w kwestii kulturowej świadomości społecznej i bardzo mocny dyskurs o kondycji polskiej tożsamości, prowadzony niezmiennie od pierwszego albumu zespołu.

Żywiołak

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Początki zespołu sięgają 2005 roku, kiedy to spotykali się, grający wcześniej m.in w Kapeli ze wsi Warszawa i ich troLe Robert Jaworski oraz Robert Wasilewski gitarzysta i współzałożyciel formacji Open Folk. Rezultat tego spotkania, do którego później dołączyły wokalistki Anna Piotrowska i Izabela Byra, a także bębniarz Maciej Łabudzki, utrwalony został w pamięci słuchaczy przez pierwszą EPkę zespołu Muzyka psychodelicznej świtezianki i album Nowa ex-tradycja. Muzyczne nowatorstwo oraz wyciągnięcie na światło dzienne nieeksploatowanego jeszcze dotąd artystycznie nieodkrytego pojęcia demonologii ludowej, szybko wprowadziło formację na salony muzyki folkowej i alternatywnej.

Kolejne albumy: Nowa mix-tradycja, Globalna wiocha, Muzyka psychoaktywnego stolema, Pieśni pół/nocy i Wendzki sznyt to muzyczne kooperacje w obrębie wielu kolejnych osobowości artystycznych, z których wyłonił się aktualny skład Żywiołaka. Stanowią go grający niezmiennie m.in na lirze korbowej i fideli renesansowej Robert Jaworski, wokalistka, szałamaistka i flecistka Wiktoria Kwiatkowska oraz gitarzysta basowy i lutnista Kamil Strzyżewski. Ta trójka odpowiedzialna jest finalnie za kształt artystyczny zespołu, który w grudniu 2022 roku oddaje do rąk słuchaczy, poprzedzony utworem Sol Invictus, kolejny album Dekonstrukcję historyczną I.

Nie sposób zapomnieć o sukcesach Żywiołaka, które doprowadziły go do swej rynkowej pozycji. A były to m.in. główna wygrana w rockowym konkursie Młode Wilki, Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, Nagroda Publiczności na Festiwalu Mikołajki Folkowe, wykorzystanie muzyki zespołu w grze Wiedźmin II, nagrania w obrębie gier komputerowych: Wiedźmin III, Word of Tanks czy League of Legends, dzika karta w konkursie Eurowizji i dwie nominacje do Fryderyków. Dziś Żywiołak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Grupa ma za sobą dziesiątki występów polskich i zagranicznych. Doczekała się statusu pioniera folku eksperymentalnego.

start koncertu: 20:00 (wstęp od 19:00)

Bilety: 69 zł (przedsprzedaż) / 79 zł (w dniu koncertu)
Dostępne: interticket.pl, goout.net, kupbilecik.pl

Przeczytaj także

Opinie