stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XIX Dary Ziemi (60 opinii)

Od dziewiętnastu lat firma "Haczet" przy współpracy z Miastem Gdynia i pod Honorowym Patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka organizuje u progu jesieni plenerową imprezę "DARY ZIEMI" zawsze w drugiej połowie września.

Relacja z imprezy

"Dary Ziemi" to głównie prezentacja, promocja oraz sprzedaż płodów rolnych, z naciskiem na produkcję ekologiczną, połączona z prezentacją tradycji i kultury różnych regionów Polski, w tym rzadkich i zanikających zawodów, receptur czy produktów.

Od 2001 r. organizatorzy dołączyli do programu nowy cykl prezentacji kultury i tradycji krajów Unii Europejskiej, w którym sukcesywnie są prezentowane "od kuchni" dary ziemi oraz tradycje muzyczne, artystyczne i kulinarne kolejnych krajów - członków unii.

W ciągu 11 lat odwiedzający naszą imprezę goście mogli podziwiać starannie przygotowane aranżacje typowych krajobrazów lub ogrodów 22 krajów europejskich, smakować typowe potrawy i napoje a także uczestniczyć w muzycznych oraz tanecznych prezentacjach.

Połączenie atmosfery pikniku z atrakcjami muzycznymi, poznawczymi i kulinarnymi, jest naszym zdaniem, najprzyjemniejszym sposobem na wzajemne poznawanie się.

Od tego roku zaczynamy prezentację członków Unii Europejskiej od początku. Nowy cykl rozpoczniemy od Francji. Z tej okazji w programie pojawią się akcenty francuskie: ogród z południowej Francji pełen kwiatów, ziół i lawendy, którą pachnie cała Prowansja, potrawy kuchni francuskiej serwowane przez kucharzy francuskich oraz znakomite wina i sery z różnych regionów.Odwiedzający Dary Ziemi będą mieli okazje znów zasmakować w specjałach regionu Bretanii i Prowansji. Odkryć niepowtarzalny smak naleśników - crepów bretońskich z oryginalnej francuskiej mąki gryczanej oraz wiele smaków aromatycznej i pełnej słońca kuchni Prowansji: kisze, tartaletki, przekąski i sałaty w różnych smakach.

Aromatyczne zioła i korzenie, różnorodność świeżych warzyw, mięs i ryb skomponowanych w absolutnej harmonii - to kwintesencja kuchni francuskiej pełnej niuansów, lekkości, finezji i smaku.
Podobnie "smaczna" będzie oprawa muzyczna prezentująca wiele regionów Francji.

W programie koncerty i recitale piosenki francuskiej, popisy młodych akordeonistów. Niewątpliwie najważniejszym akcentem muzycznym będzie koncert jednego z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów Wiesława Prządka i jego formacji New Musette Quartet w programie "Pod dachami Paryża".

Wiesław Prządka - laureat wielu nagród międzynarodowych, wirtuoz, któremu zawdzięczamy tryumfalny powrót do akordeonu jako instrumentu solowego, znany na estradach całej Europy i USA wystąpi w niedzielę 23 września o godzinie 12:00.

Stałym elementem programu są niezmiennie: sprzedaż i degustacje przetworów z owoców i warzyw, ziół, grzybów i runa leśnego, miodów oferowanych przez małe ekologiczne gospodarstwa a także tradycyjnych potraw kuchni z różnych regionów Polski.

Jak zwykle zachęcamy do odwiedzenia stoisk z tradycyjnymi wędlinami z małych masarni oraz stoisk z serami z autorskich serowni w sporym wyborze.

Zaprosiliśmy jak zwykle sprawdzonych pszczelarzy z całej Polski, małych producentów konfitur ręcznie wytwarzanych z wielu owoców i w bardzo oryginalnych kompozycjach smakowych, najlepszych w kraju wytwórców sękaczy, andrutów, wyrobów waflowych z uznanych pracowni cukierniczych Małopolski i Wielkopolski, pieczywa, nalewek, likierów i win z całej europy.

Do Gdyni zjadą producenci wielokrotnie nagradzani za jakość i wierność tradycji, dla których praca nad doskonaleniem produktu staje się realizacją pasji nierzadko dla całej rodziny. Pośród nich tradycyjnie wystawcy z miodami, w tym wiele najlepszych w Polsce pasiek ekologicznych.

W sumie przyjazd do Gdyni potwierdziło ok. 150 wystawców z całej Polski. Pojawią się także tradycyjnie firmy i szkółki ogrodnicze z całego kraju z ofertą na aranżacje w ogrodzie: krzewy i drzewka owocowe i ozdobne owocowych, jesienne kwiaty rabatowe i byliny, cebule i kłącza, duży wybór ziół, traw ozdobnych, sadzonki truskawek, malin, poziomek, rzadkie okazy roślin pokojowych, ceramika ,wiklina i meble ogrodowe, oraz rzemiosło artystyczne: ceramika i szkło artystyczne, biżuteria z naturalnych surowców, itd.

Przygotowana w tym roku oprawa do biesiadowania i smakowania darów ziemi będzie jak zwykle bogata. Poza stoiskami z produktami spożywczymi, stoiskami gastronomicznymi, estradą, ogniskiem i miejscem do odpoczynku i konsumpcji pojawią się jak zawsze jesienne klimaty muzyczne oraz dużo muzyki biesiadnej. Dla dzieci przejażdżki na konikach i kucykach, ściana wspinaczkowa, itd.

Codziennie o godz. 18:00 losowania nagród z biletów wstępu.

W sobotę 22 września o godz. 13:00 finał konkursu UM Gdyni na "Najpiękniejszy balkon w Gdyni". Następnie o godz.15:00 ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Projektowego dla studentów wyższych uczelni kierunku architektura krajobrazu i ogrodnictwa na "Projekt ekologicznego i jadalnego ogrodu ozdobnego". Organizatorem konkursu jest firma "Zielony Loft - Centrum Promocji Architektura i Zieleń" w Gdańsku.

Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Laureatem I miejsca została grupa studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. II miejsce zajęli studenci Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki.

Wszystkie nagrodzone projekty zostaną zaprezentowane na II Polanie Ogrodowej, gdzie będzie można ponadto degustować potrawy i przekąski z roślin i kwiatów jadalnych przygotowane przez zaproszonych specjalnie kucharzy.

W niedzielę 23 września o godz. 15:00 rozpocznie się bicie rekordu zażycia tabaki największą na świecie tabakierą. Tabakiera - to kultowy przedmiot Kaszuba. Po Hamburgu, Dębogórzu i Somoninie będzie to kolejne bicie rekordu największą na świecie tabakierą. Uroczystość dobędzie się pod auspicjami wydawnictwa "Polskie Rekordy i Osobliwości" w Katowicach.

Niezwykły klimat imprezy przyciąga tradycyjnie wielu Gdynian oraz mieszkańców całego Trójmiasta a także małych ośrodków miejskich z okolic Gdyni. Impreza ta stanowi dla nich niezwykłą formę aktywnego wypoczynku, relaksu i dość oryginalnych jesiennych zakupów darów ziemi.

Bilet wstępu dla dorosłych - 6 zł.
Dzieci wstęp wolny.Więcej o imprezie: www.daryziemi.com

Przeczytaj także

Aktualna edycja

Opinie (60)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni