• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XII Edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na wybór najlepszych filmów żeglarskich z całego świata. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Program tegorocznej edycji jest bardzo eklektyczny, czyli każdy znajdzie tu historię dla siebie. Będą historie mocno przygodowe ("Sailau"). Będzie coś dla miłośników żeglarskiego hi-tech, wielkich oceanicznych regat z polską nutą w tle, czyli film "Wszystko albo nic", oraz dla miłośników żeglowania low-tech, czyli żeglowania z kurami i sadzonkami ziemniaków na łodzi zbudowanej w Bangladeszu ("Morski włóczęga"). Pokażemy film z dalekiej Republiki Południowej Afryki o rejsie małym Optymistem wokół oceanicznego wybrzeża tego kraju. Wielką atrakcją będą dwa polskie filmy. Jeden z nich to poruszający reportaż o organizowanych rejsach dla polskich oraz ukraińskich dzieci z domów dziecka "Rejs dobrych mocy". Drugi to nigdzie wcześniej nie publikowany film "Niepokonany, niepokonani" z próby pobicia rekordu prędkości wokół ziemi znanego polskiego żeglarza regatowego Romana Paszke na jachcie BPH. Kapitan Roman Paszke będzie gościem festiwalu.Festiwal jest atrakcją nie tylko dla żeglarzy, ale dla miłośników wszelkiego rodzajów sportów i aktywności outdoorowych. Jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  również  jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami lub z polskim lektorem.

Współorganizatorem Festiwalu jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Partnerami są: Fundacja Wsparcia Edukacji Morskiej Lechosław Bar oraz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Patronem mediowym festiwalu są: Żeglarski.info, Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Magazyn Żeglarstwo, Trojmiasto.pl


Program:
SOBOTA 24 lutego , godz. 15.00-20.00

Wszystko albo nicAnglia / 2022 / 66 minut

Rejs Dobrych MocyPolska / 2023 / 22 minuty

Morski włóczęga. Wyprawa Gold of BengalFrancja / 2014 / 52 minuty

Niepokonani, niepokonany.Polska / 2004 / 40 minut(po filmie spotkanie z kpt. Romanem Paszke.)

NIEDZIELA 25 lutego, godz. 15.00-19.00
Zagubieni na AtlantykuNiemcy / 2008 / 52 minuty

OptimistaRPA / 2017 / 50 minut

SailauDania / 2023 / 60 minut

Opinie

 • impreza filmowa , festiwal filmowy , przegląd
  kwi 15-17
  poniedziałek - środa, g. 17:00
  Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
  Dni Krytyki Filmowej