• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wspólny koncert orkiestr Straży Granicznej i pokaz musztry paradnej

Pierwszy w historii Straży Granicznej wspólny koncert i musztrę paradną zaprezentują na Długim Targu w Gdańsku Orkiestra Reprezentacyjna SG, Orkiestra Morskiego Oddziału SG oraz Kompania Reprezentacyjna SG.

Będzie to unikalne połączenie morza i gór, podczas którego muzycy obu orkiestr zaprezentują utwory muzyki regionalnej z nutą góralską, morską i marynarską. Nie zabraknie również utworów klasycznych, a także muzyki rozrywkowej i popularnej.

koncerty w Trójmieście


W repertuarze koncertu znajdą się utwory w opracowaniach na orkiestry dęte, m.in.:
- Montana Fanfare i Fanfare For The Champions
- Bolero na podstawie Maurice Ravela
- Generations Fanfare
- Marsz Świętych
- Symphony Of The Seas
- Antonin's New World
- El Cumbanchero

W wydarzeniu zostanie również zaprezentowany nawiązujący do tradycji podhalańskiej pokaz tańca góralskiego z wykorzystaniem trombit.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej znana jest z licznych występów na krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych. W swoim repertuarze prezentuje szeroki zakres muzyki, od operowej, operetkowej, musicalowej, po rozrywkową. Posiada również utwory organowo- instrumentalne oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne. Jest jedyną z orkiestr mundurowych, która podczas musztry paradnej używa tradycyjnych instrumentów ludowych, takich jak trombity beskidzkie, dzwonki pasterskie - "zbyrcoki". Wyjątkowego charakteru dodaje orkiestrze nieodłączna góralska ciupaga w ręku tamburmajora. Na swoim koncie ma ponad 10 tysięcy koncertów, była wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami.

Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest wizytówką tego oddziału, a jej muzycy występują w marynarskich mundurach Straży Granicznej. W jej repertuarze znajduje się muzyka marszowa, ale także popularna, filmowa i musicalowa w aranżacjach na orkiestrę dętą. Jest znana z widowiskowych pokazów musztry paradnej i występów, które przyczyniły się do ugruntowania jej renomy jako muzycznego ambasadora Straży Granicznej.

Wspólny koncert orkiestr Straży Granicznej i pokaz musztry paradnej odbędzie się 15 maja o godzinie 18:00 przy Fontannie Neptuna na Długim Targu w Gdańsku. Występ będzie zapowiedzią centralnych obchodów Święta Straży Granicznej, które dzień później (z udziałem Prezydenta RP) odbędą się na Wyspie Ołowianka w Gdańsku.

Opinie