• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielkie Sprzątanie Gdańska - Południe

 • sobota, 22 kwietnia 2017, godz. 10:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk - południe
 • Bilety
  wstęp wolny

Zakład Utylizacyjny, Rady Dzielnic Jasień, Ujeścisko-Łostowice i Chełm oraz jednostki miejskie odpowiedzialne za gospodarkę odpadami zapraszają mieszkańców do wspólnego sprzątania ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych i udziału w piknikach sąsiedzkich. 22 kwietnia odbędzie się druga już edycja akcji "Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południa".

Chętni do udziału w wielkim sprzątaniu otrzymają od koordynatorów worki na odpady, rękawice oraz mapy z zaznaczonym terenem do uporządkowania. Poza uprzątaniem terenów miejskich będzie można włączyć się również w nasadzania krzewów, drzew i kwiatów.

- Wszystkich, którzy włączą się do akcji sprzątania zapraszamy też do udziału w piknikach rodzinnych. Będą gry i zabawy dla dzieci, drobny poczęstunek i upominki do zdobycia - zachęca do udziału w akcji Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

O tym, że mieszkańcy Gdańska chętnie włączają się do tego typu inicjatyw świadczą wyniki ubiegłorocznej edycji akcji. Wysiłkiem blisko 2000 osób zebrano ponad 18 ton odpadów zalegających na ogólnodostępnych terenach zielonych. Tymczasem w ogóle nie powinno ich tam być.

- Cieszymy się, że Gdańszczanie tak chętnie odpowiadają na nasze zaproszenie. Szkoda tylko, że w ogóle musimy podejmować ten wspólny wysiłek. Duża ilość odpadów w miejscach publicznych świadczy o tym, że nadal są osoby, które nie rozumieją, iż zaśmiecanie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również szkodliwe dla środowiska i ludzi. Chcemy o tym przypominać w tegorocznej edycji akcji.- mówi Monika Łapińska-Kopiejć z Zakładu Utylizacyjnego, koordynatorka "Wielkiego Sprzątania".

Tymczasem są lepsze, całkowicie bezpieczne i legalne sposoby na pozbycie się odpadów. Nawet większe ich ilości można po prostu zostawić w przeznaczonych do tego wiatach śmietnikowych. Tzw. gabaryty, odpady niebezpieczne, elektrośmieci, czy gruz można za darmo oddać do Zakładu Utylizacyjnego. Odpady niebezpieczne można też przekazać pracownikom ZU w ramach cyklicznej, objazdowej zbiórki odpadów.

Poza organizatorami w "Wielkim Sprzątaniu Gdańska-Południa" wezmą również udział pracownicy Urzędu Miasta, GZDiZ, Straży Miejskiej, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, a także szkoły i spółdzielnie mieszkaniowe. Honorowy patronat nad Wielkim Sprzątaniem Gdańska-Południa objął Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Rozpoczęcie akcji 22 kwietnia o 10:00 w trzech lokalizacjach: przy Szkole Podstawowej 12 nr, ul. Człuchowska 6, przy SP nr 85, ul. Stolema 59 oraz w zespole parkowo-rekreacyjnym Jar Wilanowski.

Harmonogram akcji:
10:00 - Zbiórka uczestników w każdym z punktów (pobieranie worków, rękawic, mapek)
10:00 - Początek wspólnych nasadzeń kwiatów, krzewów i drzew
10:30 - Początek wspólnego sprzątania w terenie
13:00 - Powrót do miejsca zbiórek: wspólne zdjęcie wszystkich uczestników, losowanie nagród, piknik, eko gry i zabawy dla dzieci
15:00 - Zakończenie

Przeczytaj także

Opinie