• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielka Majówka: Maria Czubaszek (54 opinie)

Wydarzenie w ramach

Czubaszki czyli Maria Czubaszek i jej piosenki

W programie:
Przedstawiamy:Mapa Kota
Jakub Klemensiewicz - saksofony (leader)
Michał Puchowski - wibrafon, malletcat
Michał Żółtko - gitara
Piotr Guz - gitara basowa
Piotr Jóźwiak - perkusja

jazz - koncerty w Trójmieście


CZUBASZKI
Koncert piosenek Marii Czubaszek


Gwiazda: Maria Czubaszek (w rozmowie z Krzysztofem Ryzlakiem)
Goście specjalni:
Wojciech Karolak - organy Hammonda
Maciej Sikała - saksofon
Joanna Knitter - śpiew
opracowanie muzyczne Bogdan Hołownia,

zagra Trio Bogdana Hołowni w składzie:
Bogdan Hołownia - fortepian
Paweł Pańta - kontrabas
Cezary Konrad - perkusja
soliści: Anna Serafińska, Janusz Szrom, Magda Ptaszyńska

Informacje o artystach:

Mapa Kota - zespół powstał we wrześniu 2012 roku z inicjatywy dwóch młodych muzyków, Piotra Jóźwiaka (Groove Glasses, Vachina Town, oraz Silencio) i Jakuba Klemensiewicza (małe trójmiejskie projekty). Do współpracy zaprosili wibrafonistę Michała Puchowskiego (który ma na koncie m.in. I miejsce na międzynarodowym konkursie wibrafonowym w Fermo), basistę Tomy Lee Ross'a (Big Dick Free Bubbles, Vachina Town) oraz gitarzystę Michała Żółtko. Każdy z muzyków pochodzi z innego środowiska muzycznego, przez co materiał tworzony przez nich jest wielce zróżnicowany. Zespół tworzy muzykę na pograniczu nu-jazzu, fusion oraz post funk'a. Są to w większości ich własne kompozycje oraz aranżacje znanych standardów jazzowych. Grupa ma już na koncie wiele koncertów m.in. w trójmieście oraz poza jego granicami. Aktualnie pracują nad debiutancką EPką oraz materiałem na dalsze koncerty. W marcu 2013 roku do zespołu dołączył basista Piotr Guz.


Maria Czubaszek
mówi o sobie, że jest "autorką rozrywkową". Jej radiowe dialogi, skecze i słuchowiska bawią od prawie czterdziestu lat. W życiu poza radiowym napisała m.in. trzy książki, trzy sztuki teatralne, dialogi do dwóch filmów, felietony do pism i teksty do wielu piosenek (w większości do muzyki Wojciecha Karolaka, dla Ewy Bem).
Jest kobietą pracującą, palącą i kochającą. Zwierzęta. Głównie psy i zające. Prawdziwe imię Marii Czubaszek to Alicja. Nazwisko Czubaszek przylgnęło do niej po pierwszym mężu mimo, że od wielu lat jest żoną kompozytora i jazzmana Wojciecha Karolaka. Od ponad czterdziestu lat związana z radiową Trójką, gdzie zaczynała od tekstów do "Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego", następnie "Ilustrowanego Magazynu Autorów". Obecnie skecze jej autorstwa najczęściej można usłyszeć w "Powtórce z rozrywki" a ją samą w "Radiowej akademii rozrywki". Od 2006 roku nieprzerwanie pisze blog internetowy oraz "Tendencyjny przegląd prasy kolorowej i tabloidów."

Od czasu do czasu bywa współscenarzystką i autorką dialogów seriali telewizyjnych (jak "Lot 01", "Psie serce", "Na Wspólnej" i "BrzydUla".) Od 2010 występuje w improwizowanym serialu "Spadkobiercy" jako babcia Maggie Mekintosz Owens. Jest komentatorką w niedzielnych wydaniach "Szkła kontaktowego". 18 października 2010 Maria Czubaszek zdobyła pierwszą nagrodę w plebiscycie "Vivat NIEnajpiękniejsi", organizowanym w ramach programu Szymon Majewski Show (w wymyślonej przez siebie kategorii "Stara, ale jara. 3 paczki dziennie")
W 2009 roku, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski, uhonorował ją Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Wojciech Karolak
to jedna z najoryginalniejszych postaci polskiej muzyki: pianista, organista, saksofonista, kompozytor i aranżer. Określany mianem polskiego Jona Lorda. Zaliczany jest do grona największych wirtuozów organów Hammonda w Europie... Ukończył klasę fortepianu w Liceum Muzycznym w Krakowie. Następnie studiował na Wydziale Teorii w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.Jako pianista jazzowy zadebiutował w 1956 w utworzonym przez siebie zespole dixielandowym. Jako saksofonista dwa lata później w formacji "Jazz Believers" z Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim. W 1961 porzucił działalność saksofonisty i poświęcił się wyłącznie pianistyce. W 1962 z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio, nagrywając pierwszą, autorską płytę.

W latach 1963-66 współpracował z zespołem Polish Jazz Quartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1966 do 1973 przebywał w Szwecji. W okresie tym pojawiał się w rozmaitych zespołach, współpracując także z Michałem Urbaniakiem. Po powrocie do Polski, w latach 1973-78 współtworzył zespół J. Ptaszyna Wróblewskiego - "Mainstream". Współpracował też z Czesławem Bartkowskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. W 1979 ograniczył działalność koncertową i poświęcił się komponowaniu. Pisał piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony - Marii Czubaszek. (m.in. "Wyszłam za mąż, zaraz wracam", "Miłość jest jak niedziela". W latach 80. powstały większe formy - suity, muzyka do filmów i spektakli teatralnych, a także liczne tematy jazzowe.W 1995 r. z Piotrem Baronem i Zbigniewem Lewandowskim założył "The High Bred Jazz Trio".

W ankietach magazynu "Jazz International" w latach 1973-74 uznany został za organistę jazzowego Europy, a w rankingu "Jazz Forum" wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer i organista. W 2007 otrzymał "Mateusza" - Nagrodę im. Mateusza Święcickiego przyznaną przez Redakcję Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia. W 2010 został uhonorowany nagrodą "Złotego Fryderyka" za całokształt osiągnięć artystycznych.

Anna Serafińska absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów - m. in. I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość '94 - na swym koncie  ma współpracę z większością znakomitości polskiej sceny jazzowej. W 2004 zdobyła I nagrodę oraz nagrodę publiczności na prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festiwal, w lipcu 2006 zdobyła tytuł Lady Summertime (grand prix i nagrodę publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (Finlandia).
Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi - od standardów w ich klasycznym brzmieniu po nowoczesne formy (funk, soul). W swym dorobku ma cztery solowe płyty. Annę Serafińską gościnnie można również usłyszeć na wielu płytach innych wykonawców.
 
Doświadczenie sceniczne Anny Serafińskiej to udział w licznych koncertach - od występów klubowych, po udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak m. in.: Jazz Jamboree Festival, JVC Jazz Festival, Festival Tal-Kanzunetta Maltija, Kaunas Jazz, Jazz Bez in Lvov', Trytone Jazz Festival in Netherlands, Montreux Jazz Festival, IAJE Annual Conference USA. Wśród krajów w których wokalistka koncertowała znalazły się między innymi: Litwa, Włochy, Malta, Egipt, Luxemburg, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Anglia, Finlandia, Szwecja, Turcja i USA.

Janusz Szrom wokalista jazzowy, w mistrzowski sposób interpretujący najpiękniejsze muzyczne opowieści. Od lat zdobywa pierwszego miejsca w ankiecie "Jazz Top" czytelników magazynu "Jazz Forum" w kategorii "wokalista roku".Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, obecny na polskiej scenie jazzowej od 1994 roku, kiedy zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Rok później otrzymał nagrodę publiczności "Klucz do kariery" na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Iławie, Jazz Standard Festival w Siedlcach, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Śpiewa i nagrywa z takimi artystami jak Włodzimierz Nahorny, Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Wojciech Młynarski.Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Jest pedagogiem w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży.

Magda Ptaszyńska wokalistka, muzyk, autorka muzyki i tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, pedagog śpiewu, wykładowca w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie.

Współpracowała z zespołem Filharmonii Łódzkiej "Ricercar Trio", z którym promowała płytę - "Kolędy" w opracowaniu klasyczno-jazzowym Wojciecha Lemańskiego i z saksofonistą Marcinem Nowakowkim, z którym koncertowała grając materiał z jego solowych albumów "Smooth Night" oraz "Better days". Prowadzi własne Studio Muzyki Rozrywkowej i wydawnictwo "MagMusic". Prowadzi liczne warsztaty wokalne na terenie całej Polski. Wykonuje m.in. piosenki Jerzego Wasowkiego i Jeremiego Przybory, spektakle musicalowe, repertuar gospelowy oraz "Powróćmy jak za dawnych lat..." czyli najpiękniejsze melodie z lat 20 i 30.

Bogdan Hołownia pochodzi z Torunia, gdzie ukończył średnią Szkołę Muzyczną. Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordonyego.Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Później współpracował między innymi z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem.W rodzinnym Toruniu grywa od 1994 roku wraz z Andrzejem "Brunerem" Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem w grupie o nazwie "Los Angeles Trio".

W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilasiewiczem. Został laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii - artysta roku "Jazzowy Oscar".

Paweł Pańta kontrabasista, basista elektryczny, obecny głównie na scenie jazzowej. Jego zainteresowania wykraczają jednak daleko poza jazzowy idiom - był członkiem Gustav Mahler Jugenorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado, z którą występował na BBC Proms Festival i Berliner Festspiele. W latach 1996-1998 był członkiem międzynarodowej orkiestry Philharmonie der Nationen, która koncertowała w Niemczech, USA, Chinach i Rosji.Jako muzyk jazzowy występował w zespołach m. in. Randy Breckera, Zbyszka Namysłowskiego, Włodka Pawlika, Roberta Majewskiego.

Uczestniczył w nagraniu wielu płyt zarówno klasycznych, jak i jazzowych: m.in. Filip Wojciechowski Trio "Classic Jazz", Andrzej Kurylewicz Trio "Andrzej Kurylewicz Trio", Wojciech Majewski Quintet "Grechuta", Wanda Warska "Piosenki z Piwnicy". Jako filar zespołów Włodka Pawlika brał także udział m.in. w nagraniach albumów 'Anhelli', 'Tykocin' oraz ścieżki dźwiękowej do wielokrotnie nagradzanego filmu 'Rewers'.

Cezary Konrad perkusista, kompozytor, aranżer, jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków w Polsce, współpracujący z całą plejadą artystów z różnych gatunków muzycznych, od jazzu, przez pop, do muzyki symfonicznej. Swoim ekspresyjnym i pełnym kolorów stylem gry zjednuje sobie oddanych słuchaczy oraz wiernych naśladowców, a wielu uważa go za najlepszego polskiego perkusistę - od 1992 roku miesięcznik 'Jazz Forum' nieprzerwanie przyznaje mu w tej kategorii pierwsze miejsce. Wśród wielu nagród i wyróżnień Cezarego Konrada na uwagę zasługują: Nagroda "Mateusza" im. Mateusza Święcickiego przyznana przez Program III Polskiego Radia oraz Stypendium im.K.Komedy przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, Wyróżnienia dla Najlepszego Muzyka Perkusyjnego od roku 2006 do 2009 w kategorii "Perkusista Jazz / Latin / Funk" wg ankiety czytelników czasopisma "Top Drummer". Na swoim koncie ma blisko 100 nagranych płyt!

Przeczytaj także

Opinie (54) ponad 10 zablokowanych

  • Od 11-go września b.r. jest komentatorką w niedzielnych wydaniach "Szkła kontaktowego".

    to w tym roku byl juz wrzesien? Czy to artykul sprzed kilku lat?

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 3 1

  • To nie ona jest problemem tylko jej kiepska twórczość (1)

    W "Powtórce z rozrywki" to jej skecze były najnudniejsze.

    • 3 3

    • de gustibus non est disputandum

      • 1 2

  • Alicja vel Maria

    O kurcze! Jeszcze taki hit. Nawet imie sobie to babsko przerobilo? Nie znosze jej. Jej wygladuj, jej pogladow, jej poczucia "humoru" i tego co w zyciu zrobila. Promowanie tego typu osob powinno byc zakazane. Wstyd dla miasta. Ble!

    • 8 8

  • dno

    tyle w temacie

    • 2 5

  • NIE (1)

    I to zdecydowane. Jest wiele lepszych sposobów na wydanie 5 złotych.

    • 7 6

    • U Biedrony 2 browce

      • 5 1

  • Czubaszek

    Jak Czubaszek będzie śpiewać , to ja idę, a jeśli tylko gadać , to zostaję w domu.

    • 0 0

  • koncert (1)

    Cudo , a nie kobieta !!! Ponaciągała się tak, że jej broda na pewno jest na pępku.Nie trawię jej widoku i słuchać też nie mogę, więc na koncert nie pójdę.Nie będę się nad sobą znęcał.

    • 5 6

    • i oszczędzisz innym swojego mizernego towarzystwa

      Dziękujemy!

      • 1 0

  • Hau hau -bracia kundelki szczekajcie dalej

    że stara,brzydka,nie patriotka,nie ma dzieci ani wnusiów na przykład takich jak wy.Cudownych i wspaniałych- mozna sie porzygać od samego czytania tego chlewu.Wstyd mi że ten kraj zamieszkuje taka chałastra ale ja wiem kto mnie mija na ulicy...

    • 10 3

  • zakłamanie

    ciekawe czy każdy kto ją osądza jest taki czysty - nie brał tabletek antykoncepcyjnych, wczesnoporonnych itp środków???? swój jad wylejcie na księży molestujących dzieci!!!!

    • 5 4

  • wolę mecz obejrzeć niż dopłacać MC do emerytury (1)

    • 3 2

    • pewnie babcia musi jakiegos zigolaka dozywiac.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • jazz , muzyka alternatywna , muzyka na żywo
    maj 3
    piątek, g. 20:00
    Gdańsk, Oria Magic House
    Majówka Live Music