• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

W starym kinie: Wyrok życia + prelekcja

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

19 czerwca 2024 r. (środa) o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cyklu filmowego! Tym razem zobaczymy dramat sądowy Wyrok życia w reżyserii Juliusza Gardana. Prelekcję przed filmem wygłosi Michał Pieńkowski, pasjonat przedwojennego kina oraz filmograf FINA zajmujący się cyfrową rekonstrukcją filmów utrwalonych na taśmie 35 mm.

W starym kinie to cykl filmowy Kina Muzeum, w którym prezentowane są zrekonstruowane cyfrowo polskie filmy pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

WYROK ŻYCIA
Reż. Juliusz Gardan, 74 min, 1933, Polska, melodramat, dramat sądowy
Opis filmu: Młoda dziewczyna, Jadzia, zostaje skazana na śmierć za zabójstwo dziecka. Wstrząśnięta jej losem adwokatka Krystyna postanawia bronić jej w sądzie drugiej instancji. Poznaje historię dziewczyny, która podczas wycieczki została uwiedziona przez obcego mężczyznę. Jadzia zostaje uniewinniona i próbuje rozpocząć życie od nowa, jednak los szykuje dla niej kolejną fatalną niespodziankę.

Rola Jadzi była debiutem filmowym siedemnastoletniej aktorki Jadwigi Andrzejewskiej, która z miejsca została zaliczona do grona najwybitniejszych polskich aktorów. Również rola Krystyny była debiutem Ireny Eichlerówny, cenionej aktorki teatralnej, która przed wojną zagrała tylko w dwóch filmach. Wyrok życia pod wieloma względami wyróżnia się na tle produkcji filmowej lat 30. Kontrapunkt w scenie rozprawy sądowej, czy prowadzenie kamery tak, aby nie pokazywać bohatera - to zabiegi, których próżno szukać w innych polskich filmach z tamtego okresu.

DATA I MIEJSCE POKAZU: 19 czerwca, godz. 18.00 | KINO MUZEUM | sala kinowa MIIWŚ
FILM: Wyrok życia, reż. Juliusz Gardan, 74 min, 1933, Polska, melodramat, dramat sądowy
PRELEKCJA: Prelekcję przed seansem wygłosi dr Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego.
WSTĘP: Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne do pobrania w kasach, online oraz w biletomacie.

POBIERZ BILET

Kino Muzeum
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk

Informacja o biletach

Wstęp: BEZPŁATNY*
*Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne do pobrania w kasach oraz on-line.
wrz 13

piątek, godz. 21:00

Gdynia, Pogórze ul. Steyera 9...
Wstęp wolny

Opinie