• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera

Rok 2023 gdański Teatr Otwarty zwieńczy "Uroczystym Koncertem kolęd na zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera". To już tradycja. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się w 2019 roku dla uczczenia Roku "ojca opery narodowej" Stanisława Moniuszki.

Realizując cykl uroczystych koncertów kolędowych Teatr Otwarty nawiązuje do pięknej tradycji bożonarodzeniowej jaką jest śpiewanie kolęd.

koncerty w Trójmieście


W programie koncertu nie zabraknie tradycyjnych kolęd i pastorałek. Królować będą kolędy w rytmie poloneza, mazurka, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Nie zabraknie również popularnych kołysanek.

W koncercie udział wezmą znani i cenieni artyści scen polskich:
MARLENA BOROWSKA - sopran
JACEK SZYMAŃSKI - tenor
DARIUSZ S. WÓJCIK - bas
RAFAŁ LEWANDOWSKI - fortepian
ANNA MIKOLON - fortepian
KAZIMIERZ MILEWSKI - klarnet, saksofon

W ramach cyklu "Promocja Młodych" zaprezentuje się chiński śpiewak - baryton TIANJI LIU.Włodzimierz Tetmajer, główny bohater świątecznego koncertu, był człowiekiem wielu talentów - uzdolniony malarz, odważny polityk, wrażliwy poeta i wnikliwy badacz języka oraz zwyczajów mieszkańców Bronowic Małych. Przez kilka lat zbierał materiały i w 1898 r. wydał rozprawę pt. "Gody i godnie Święta, czyli okres Świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem". Tutaj Tetmajer wystąpił w charakterze uczonego etnografa i miłośnika folkloru. Opisuje zwyczaje wigilijne, Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Trzech Króli. Tekst osobiście bogato zilustrował.

Najciekawsze fragmenty tej rozprawy zaprezentowane będą podczas koncertu.

Nastroje wigilijne i bożonarodzeniowe towarzyszyły Włodzimierzowi Tetmajerowi przez całe życie. Napisał nawet poetycką gawędę pt. "Bóg się rodzi, moc truchleje", poświęconą nocy wigilijnej, bajecznie kolorowo ilustrowaną. Na tle zwyczajów świątecznych wyrosło wiele dzieł malarskich Tetmajera. Malował też "Boże Narodzenie" gdzie tło stanowi wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Spod jego pędzla wyszedł tryptyk, poświęcony Bożemu Narodzeniu.

Święta Bożego Narodzenia i poprzedzająca je wieczerza wigilijna miały w dworze Tetmajerów zawsze uroczysty i dostojny charakter. Wiekowe tradycje przechowywane w familii Tetmajerów powodowały, że dni te posiadały magiczną moc. Były to ustalone rytuałem lat zwyczaje, których należało się trzymać i pilnie ich strzec, aby nic z nich nie uronić, tym bardziej nie zepsuć.

ORGANIZATOR: Teatr Otwarty
WSPÓŁORGANIZATOR: Muzeum Gdańska
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MIASTA GDANSKA
MECENAT:
Jaszczuk Development Krzysztof Jaszczuk
Fundacja Stefczyka
ARGO S.A
PATRONAT MEDIALNY:
POLMIC
Trojmiasto.pl
Dziennik Bałtycki

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 zł
BILETY W CENIE 40 ZŁ. DO NABYCIA NA MIEJSCU NA 2 GODZINY PRZED KONCERTEM
Rezerwacja biletów: 600 290 214

Opinie