• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Światłoczuła Klasyka: Przypadek

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W cyklu Światłoczuła Klasyka prezentujemy wybitne dzieła filmowe utrwalone na tradycyjnej taśmie 35 mm. Po ponad stuletniej epoce powszechnego stosowania taśmy filmowej jako nośnika obrazu coraz rzadziej mamy okazję oglądania filmów zapisanych na tym zasłużonym dla historii kinematografii materiale. Ideą naszego cyklu jest umożliwienie miłośnikom klasycznego kina oglądania filmów w tradycyjnej formie.
 

kwi 14

niedziela, godz. 15:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90-27,90 zł
kwi 16

wtorek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Filmy, które powstały na taśmie filmowej powinny być zachowane na taśmie filmowej. Kino nie może być zachowane w żadnej innej technologii. Jest specjalna energia, która pochodzi od światła kinowego projektora, która nie istnieje w przypadku technologii wideo    stwierdza Jonas Mekas w manifeście dotyczącym wyższości taśmy filmowej nad zapisem cyfrowym.
 
27 lutego o godzinie 18.00 w ramach cyklu Światłoczuła Klasyka zapraszamy na seans Przypadek (1981) w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. 
 
Film fabularny o wariantach tego samego życia w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego 1981 roku.
Witek, student medycyny z Łodzi, po śmierci ojca postanawia wziąć urlop na uczelni i wyjechać do Warszawy. Spóźnia się na dworzec, pociąg już ruszył, Witek usiłuje wskoczyć do wagonu. Od tego momentu jego los przebiega w trzech możliwych wariantach. Film składa się z trzech nowel w których obserwujemy trzy różne wersje życia jednego bohatera.
 
Niezwykłość pomysłu polega na tym, że nowele mają charakter wariantowy; ta sama postać, wyposażona w tę samą osobowość przeżywa na bieżąco różne warianty tego samego życia, znajdując się kolejno po "obu stronach barykady". Albo inaczej mówiąc - bierze udział w społecznej grze kolejno pod różnymi barwami (...). Prowokacja polega na tym, że jeśli już uznamy wszystkie trzy wersje życia Witka za prawdopodobne, musimy tym samym potraktować serio ideę, ku której Kieślowski zmierza. Jaka to idea? Czy chodzi o to, kim lepiej jest być? Kim chlubniej? Albo - kim bardziej się opłaca? Bynajmniej...
 
Dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki.
 
Wstęp na seanse z cyklu Światłoczuła Klasyka jest bezpłatny. Bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu: facebook.com/kinoport lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232.

Opinie