• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Strachy Na Lachy (5 opinii)

Strachy Na Lachy w październiku rozpoczynają trasę koncertową, promującą nowe "strachowe" dziecko, czyli płytę "Przechodzień o wschodzie", której premiera odbyła się pod koniec września tego roku. Muzyka z najnowszego wydawnictwa klimatem nawiązuje do pierwszego albumu grupy.

Strachy Na Lachy to formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka - założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo i gitarzysta Mariusz Nalepa. W 2003 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z niezależną firmą płytową SP Records. Do grupy dołączyli Kuzyn - perkusja oraz Anem - klawisze. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta "Strachy Na Lachy".

rock / punk - koncerty w Trójmieście


W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem "Piła Tango". Pierwszym, ogniowym singlem z płyty był utwór "Dzień Dobry Kocham Cię", do którego klip nakręcił szef SP Records - Sławek Pietrzak. Wiosną 2006 roku zapadła decyzja o podjęciu prac nad projektem "Kaczmarski" - zamierzeniem grupy była próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów - Jacek Kaczmarski.

Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza - Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80. Grabaż nazywa projekt "Zakazane piosenki". Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą - "Autor", z piosenkami Jacka Kaczmarskiego i drugą z "Zakazanymi piosenkami". Album "Autor" odniósł wielki sukces - niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom. Krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża w styczniu 2008 roku.

Od kwietnia 2008 roku grupa dokańczała wersję płytową projektu "Zakazane piosenki". Z tym programem Strachy wystąpiły na Festiwalach w Węgorzewie i w Jarocinie. 1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu - "Dodekafonia". Prace nad płytą przeciągnęły się do początku 2010 roku, co jest bezdyskusyjnym rekordem świata w kategorii "Jak szybko Strachy na Lachy nagrywają płytę". Pierwszym singlem z "Dodekafonii" była piosenka "Żyję w kraju". Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom. Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence, zespół był przekonany, że robi singla tylko do internetu, więc tym większe było zdziwienie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe, czyniąc go jednym z singli roku. Na Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1.

Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodą Mateusza za album "Dodekafonia". W tym samym dniu, w Studiu im Agnieszki Osieckiej, formacja otrzymała też za to wydawnictwo Platynową Płytę.

W grudniu 2012 roku grupę opuścił Arek Rejda.

Premierę nowej płyty "!TO!" zaplanowano na 9 lutego 2013 roku podczas festiwalu Rock in Arena w Poznaniu. Największym powodzeniem spośród piosenek umieszczonych na płycie cieszył się utwór "I can't get no gratisfaction". Jedyne założenie jakie miałem przy tej płycie było takie, aby nie była to "Dodekafonia bis". Zresztą, kiedy pisałem nowe piosenki byłem zupełnie innym Krzysztofem Grabowskim, niż za "Dodekafonii" - znacznie lżejszym, jeśli chodzi o duszę i czystość umysłu. No i wyszła nam płyta najbardziej czadowa i gitarowa - mówi sam Grabaż.

Wiosną 2017 roku grupę opuścił Tom Horn - realizator wszystkich dotychczasowych płyt zespołu, grający także na instrumentach klawiszowych. Nowym klawiszowcem został Łukasz Sokołowski.

Na kolejne premierowe piosenki Grabaża przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album kapeli - "Przechodzień o wschodzie". Muzyka z tej płyty klimatem nawiązuje do pierwszego wydawnictwa grupy. Dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin "stoppop", którym zespół charakteryzuje muzykę z "Przechodnia". W przypadku tej płyty Strachy po raz pierwszy w swej karierze, powierzyli prace nad finalnym kształtem komuś z zewnątrz. Activator & Smok at Studio AS One dograli partie instrumentów klawiszowych oraz są odpowiedzialni za miks i ostateczne brzmienie albumu. Pierwszy singiel z płyty to piosenka "Twoje motylki". Utwór był piosenką dnia w Trójce, wszedł również do głównego notowania trójkowej listy przebojów. Drugim singlem, który ukazał się 11 września 2017 roku, jest piosenka "Co się z nami stało".

Bilety: 50 zł (przedsprzedaż) / 60 zł (w dniu koncertu)
Dostępne w Interticket, CultureBox Gdynia, kolekcjonerskie: Klub Ucho (w trakcie trwania imprez), Salon Muzyczny Puls - Gdynia, Spirit of Rock & Roll - Gdańsk

Sponsorem Klubu Ucho jest Grupa Energa
 

Przeczytaj także

Opinie (5) 2 zablokowane

 • Cyt.:płytę "Przechodzień o wschodzie", której premiera odbędzie się pod koniec września tego roku. Przecież już dawno o

  • 1 0

 • znowu Ucho (3)

  co ten Grabarz sie tak uparł na ten klub? Nie ma czegos w Gda, co by spełniło jego oczekiwania?

  • 5 0

  • większość zespołów tam niestety gra od lat

   • 2 1

  • hej kolejorz bedzie mógł zaspiewac ;-)

   • 2 0

  • Z tego co pamiętam to Grabaż grał na otwarciu Ucha - sentyment

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.