• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim i projekcja dokumentu

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

6 czerwca o 18:00 zapraszamy do Centrum Filmowego UG na spotkanie z Markiem Kamińskim podróżnikiem i polarnikiem, który opowie o swoich niezwykłych wyprawach i doświadczeniach, a także zaprezentuje swoją najnowszą książkę Polaris wydaną przez Wydawnictwo Makami w 2024 roku (którą będzie można zakupić na miejscu). Spotkaniu towarzyszyć będzie ponadto projekcja filmu podróżniczego Pielgrzym. Camino Marka Kamińskiego.

cze 27

czwartek, godz. 12:00

Wstęp wolny
lip 3

środa, godz. 17:30

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny
Marek Kamiński  polski podróżnik, polarnik i przedsiębiorca. Pierwszy zdobywca obu ziemskich biegunów w jednym roku bez wsparcia zewnętrznego. Założyciel Fundacji Marka Kamińskiego (1996), która wspiera osoby z niepełnosprawnościami, młodzież oraz promuje ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Autor wielu książek podróżniczych i biograficznych, m.in. Moje bieguny (199, Trzeci biegun (2016), czy Polaris (2024). Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kamiński jest także znany z innych ambitnych ekspedycji, takich jak samotna przeprawa przez Grenlandię oraz rejs jachtem dookoła świata.

FILM: Pielgrzym. Camino Marka Kamińskiego (2015), reż. Jan Czerlawski, dokument, Polska, Hiszpania, 59 min.

Podróżnik Marek Kamiński wyrusza na nową wyprawę, tym razem w Europie. Ma zamiar przejść 4000 km w 100 dni z Kaliningradu do Santiago de Composteli historycznym szlakiem Św. Jakuba, potocznie nazywanym Camino. Będzie to jedna z najdłuższych tras pielgrzymkowych w Europie, która prowadzi przez Rosję, Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Podczas tej wyczerpującej wyprawy, Marek jak pielgrzym, będzie prosił o gościnę przypadkowych ludzi. Kim będą Europejczycy, którzy mu jej udzielą lub zamkną przed nim drzwi? Co wniosą do tej drogi? Jak pomogą Markowi odkryć jego tajemnice Camino? Ten wyczerpujący marsz to również podróż w głąb siebie.

KSIĄŻKA: Autor zabiera czytelników do serca Arktyki, gdzie Mark Steiner, doświadczony przewodnik ekstremalny, przeżywa wewnętrzne katharsis, prowadząc na biegun grupę bogatego zleceniodawcy. Z jakimi demonami przychodzi się zmierzyć ekscentrycznemu przewodnikowi? Jakie siły kierują światem, w którym niestrudzenie próbujemy się odnaleźć? Grupa podróżników szuka sposobu na dotarcie na biegun północny. Angażują w projekt olbrzymie pokłady energii i pieniędzy. Co wyniknie z wyprawy, którą poprowadzi na czubek Ziemi Mark i Rob? Jak poradzić sobie z szaleństwem gęstniejącym tym bardziej, im dalej na północ? Kiedy nadchodzi moment, w którym zorientujemy się, że rozum nie wystarczy?

Z podróżnikiem porozmawia prof. Małgorzata Jarmułowicz teatrolog, dramatolog i antropolog widowisk. Z wykształcenia filolog, z zamiłowania podróżnik. Z mężem Zygmuntem Leśniakiem od dwunastu lat powracają do Azji Południowo-Wschodniej, a zwłaszcza Indonezji, przemierzając niekonwencjonalne szlaki w poszukiwaniu zanikających lokalnych tradycji i obyczajów. Zdobytymi doświadczeniami dzielą się m.in. na festiwalach podróżniczych (m.in. Kolosy).

Opinie