• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spacery po dzielnicach Gdańska / Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki (3 opinie)

Początek wakacji to jak co roku czas startu projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Od 28 czerwca będą dostępna rejestracja na spacery po dzielnicach, których w tym roku będzie aż osiem. Do Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Oruni, Oliwy, Nowego Portu i Wyspy Sobieszewskiej dołączają Aniołki.

Wszystkie spacery są bezpłatne, ale obowiązują zapisy poprzez formularz online: www.ikm.gda.pl/zapisy.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt tworzony przez mieszkańców i mieszkanki Gdańska, którzy oprowadzają po dobrze znanych sobie dzielnicach innych gdańszczan, gdańszczanki oraz "przyjezdnych", ciekawych nieoczywistych szlaków i miejsc. Przewodnikami i przewodniczkami są entuzjaści, którzy stale poszerzają swoją wiedzę, a latem bezpłatnie oprowadzają ścieżkami, jakich na próżno szukać w standardowych, turystycznych przewodnikach. Każdy z Lokalnych Przewodników i Przewodniczek ma swoją unikatową trasę zwiedzania, która najbliższa jest ich osobistym zainteresowaniom: architekturze, przyrodzie, historii codzienności. Spacery umożliwiają poznawanie miasta od zupełnie innej strony. Bywa, że historie opowiadane przez Lokalnego Przewodnika lub Przewodniczkę zaskakują najstarszych mieszkańców danej dzielnicy. Turyści doceniają z kolei zwiedzanie nieoczywistymi trasami, dzięki którym zaglądają na podwórka, do kamienic i miejsc często niedostępnych dla osób "z zewnątrz" oraz poznają klimat charakterystyczny dla danej części miasta.

W tym roku do projektu dołącza nowa, ósma już dzielnica - Aniołki. Rozłożone na wzgórzach, z niepowtarzalnymi widokami na Gdańsk i Zatokę, łączą elementy dawnych nekropolii z ciekawą zabudową z XIX i XX wieku oraz cennymi założeniami parkowymi. To tutaj - przeszło 250 lat temu - powstała najstarsza w Polsce i zachowana do dzisiaj, czterorzędowa aleja śródmiejska, zwana Wielką Aleją Lipową. Pomimo swojej centralnej lokalizacji, Aniołki są jedną z najmniej znanych dzielnic Gdańska. Dzięki Lokalnym Przewodnikom i Przewodniczkom, mieszkańcy i mieszkanki będą mieli okazję odkryć tę część miasta i poznać jej tajemnice. Pierwszy, otwarty spacer po Aniołkach z nowymi Przewodnikami i Przewodniczkami w czwartek, 30 czerwca o godzinie 17:30. Start przy czołgu - pomniku w okolicy Alei Zwycięstwa 10 w Gdańsku.

- Wspólny spacer inaugurujący to jedyna okazja do poznania wszystkich nowych Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Aniołkach. To 12 osób, które po wiosennych wykładach zdecydowały się podzielić swoimi subiektywnymi opowieściami o dzielnicy. Każda trasa jest inna, oparta na indywidualnym wyborze tematu, historii, osobistych wspomnieniach, znalezionych archiwaliach. Mam nadzieje, że ten pierwszy wspólny spacer zachęci do odkrywania Aniołków z poznanymi Przewodnikami i Przewodniczkami podczas ich indywidulanych spacerów, a także do odwiedzenia pozostałych siedmiu dzielnic - mówi Barbara Sroka, koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Regularne, dzielnicowe spacery zaplanowane są od 4 lipca do końca sierpnia, według poniższej rozpiski:
Zaspa: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 12:00
Biskupia Górka: poniedziałki i środy o 17:30, soboty o 12:00
Orunia: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 12:00
Dolne Miasto: wtorki i czwartki o 17:30, niedziele o 12:00
Oliwa: środy i piątki o 17:30, niedziele o 12:00
Nowy Port: środy o 17:30, soboty o 12:00
Wyspa Sobieszewska: wtorki i czwartki o 17:30, soboty o 10:30
Aniołki: poniedziałki i piątki o 17:30, niedziele o 12:00.


Prowadzących spacery, tematy lub trasy można sprawdzić (z dwutygodniowym wyprzedzeniem) na stronie www.ikm.gda.pl. Tam też można zapisać się na spacer poprzez formularz online: www.ikm.gda.pl/zapisy. Osoby bez dostępu do internetu mogą zgłosić się w celu zapisu do Punktu Informacji Kulturalnej IKM od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-17:00 lub pod nr tel. 664 976 052. Spacery, tak jak w poprzednich latach, są bezpłatne.

Dzielnicowi partnerzy projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, Grupa od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Gdański Archipelag Kultury: Plama, Stacja Orunia, Wyspa Skarbów, Rada Dzielnicy Aniołki.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, trojmiasto.pl

Opinie (3)

 • Spacer po Zaspie (1)

  Byłam wczoraj na spacerze z Panem Marcinem. Polecam w 100% profesjonalny przewodnik, który swoją wiedzą zachęcił mnie do samodzielnego odkrywania kolejnych murali Zaspy. Dziękuję za tak miłe spędzony czas.

  • 3 1

  • Co tydzien jest ta sama tematyka , czy warto isc kilka razy

   • 0 0

 • Super inicjatywa, ciekawe spacery, przewodnicy z pasja. Polecam jak najbardziej na spacer z dziećmi,

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.