• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ratownicze Manewry RATMAZ 3 (1 opinia)

Bezpieczni dzięki wolontariuszom. Harcerze organizują manewry dla ratowniczych organizacji pozarządowych i służb zawodowych.

maj 31-2.06

piątek - niedziela, godz. 10:00

Chwaszczyno, Tuchom 93
bilety 170 zł
sie 23-27

piątek - wtorek

Gdańsk,
Wstęp wolny
W dniach 11 - 12 maja w Sopocie i Gdyni zdarzą się niespodziewane wypadki. Ratownicy z organizacji pozarządowych wraz z funkcjonariuszami straży pożarnej i policji będą ćwiczyć reagowanie na sytuacje kryzysowe podczas trwających manewrów ratowniczych RATMAZ III organizowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Sopot.

Manewry są kontynuacją projektu z roku 2011 i 2012. Manewry RATMAZ 2012 był największą imprezą w Polsce, która była przygotowana zarówno dla ratowników z organizacji pozarządowych, jak i służb profesjonalnych celem polepszenia współpracy przed EURO 2012.

W tym roku głównym celem organizatorów jest zwiększenie bezpieczeństwa publicznego poprzez pogłębianie współpracy służ zawodowych z ratowniczymi organizacjami pozarządowymi, promocja ratownictwa w ramach wolontariatu oraz wyrobienie w ratownikach z NGO's odpowiedzialności za drugiego człowieka, czujności i gotowości do działania w każdym momencie.

Jak zrobić to najlepiej? Poprzez praktykę i szkolenia. W ramach Manewrów RATMAZ III odbędą się dwie symulacje masowe - wybuch gazu w opuszczonym hotelu w Orłowie (wieczór 11 maja), kiedy to ratownicy sprawdzą swoje umiejętności w trudnym terenie i w warunkach nocnych, oraz wybuch agregatu prądotwórczego na imprezie na sopockim Molo (niedziela, 12 maja). Wypadek zdarzyć się może w każdym momencie, dlatego też ratownicy w sobotę wyruszą na patrol po Sopocie, który pełen będzie groźnych sytuacji symulowanych przez pozorantów - wolontariuszy ZHP i nie tylko. Ciekawie może wyglądać wypadek komunikacyjny zaaranżowany koło Dworku Admirała w Sopocie. Na ratowników czekają też dwie niespodzianki specjalne, których nie możemy zdradzić przed manewrami. Pomiędzy symulacjami odbywać się będą również szkolenia i warsztaty doskonalące umiejętności ratowników.

Jak było w zeszłym roku? Kilka wypowiedzi uczestników poprzedniej edycji manewrów RATMAZ zebranych w ankiecie podsumowującej:

"Fajnie, że manewry były tak intensywne i męczące - trzeba uświadamiać ludzi, że ratownictwo to jest ciężka praca (...) Często w realnych akcjach ratowniczych człowiek jest zmęczony, głodny i niewyspany, a do końca akcji jeszcze długa droga." - Bartek Miazgowski szef patrolu OSP "Gryf".

"Współdziałanie różnych grup to bardzo dobry pomysł. Wspólne ćwiczenia integrują zespoły oraz usprawniają ich działanie. Bardzo podobały mi się całe manewry - więcej takich akcji." - Krzysztof Rybarczyk szef patrolu WOPR Sopot. "Na plus: różnorodność miejsc działania, możliwość działania na Ergo Arenie, ciekawe pozoracje i pozoranci (...), ciekawe doświadczenia. Do zmiany: może przed wypadkiem masowym warto omówić teoretyczne zasady postępowania w takim zdarzeniu" - Monika Sikora szef patrolu PCK Wejherowo.

"Jeśli starczy Wam sił na organizowanie imprezy co roku, to RATMAZ mógłby stad się platformą wypracowania własnej strategii i infrastruktury w Trójmieście/województwie pomorskim." - Karolina Lilianna Kubiak szefowa patrolu Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK Gdańsk.

Osoby chcące zobaczyć pracę ratownika na własne oczy serdecznie zapraszamy w sobotę 11 maja między godziną 20:00 a 23:00 do Orłowa i w niedzielę 12 maja o godz. 9:00 na sopockie Molo. Uprzedzamy, że nie będzie można podejść bezpośrednio do poszkodowanych - symulantów, gdyż teren dookoła miejsca zdarzenia zostanie zabezpieczony.

Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu oraz Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego.

Patronat medialny nad imprezą objął Dziennik Bałtycki Polska The Times, Radio Plus i portal Trojmiasto.pl.

Więcej informacji znajdą Państwo na:
facebook.com
ratmaz.sopot.zhp.pl


Zobacz naszą video relację z ubiegłorocznej edycji RATMAZ

Opinie (1)

  • Fajnie, że komuś się chce robić coś dla innych :)

    • 15 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.