• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Odsłonięcie figurki kota Rysia na przystanku PKM Gdańsk Firoga

 • sobota, 1 czerwca 2024, godz. 11:15 - 13:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk, PKM Gdańsk Firoga
 • Bilety
  wstęp wolny

Pamiętacie historię kota Rysia, który odprowadzał swoją Panią na pociąg na przystanku PKM Gdańsk Firoga? Informacja o tym niesamowitym zwierzaku obiegła całe Pomorze, Polskę, a nawet świat bo Rysiu został wówczas m.in. prawdziwym bohaterem największych włoskich mediów. Rocznicę tego wydarzenia postanowiliśmy uczcić je odsłonięciem na przystanku PKM Gdańsk Firoga figurki kota Rysia, siedzącego przy ławce na peronie 1 i patrzącego na odjeżdżający pociąg, czyli dokładnie w takiej pozie, w jakiej przed rokiem wszyscy mogli go zobaczyć na naszych zdjęciach.

Autorką statuetki jest Blanka Kamińska, studentka Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na naszym zdjęciu możecie zobaczyć jej model z gliny, który posłużył później do przygotowania odlewu samej rzeźby Rysia. Ostateczny efekt jej pracy będzie można zobaczyć już 1 czerwca 2024 r. na przystanku PKM Gdańsk Firoga. W odsłonięciu swojej figurki uczestniczyć będzie również osobiście kot Rysiu wraz ze swoją Panią Patrycją Makowską.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich miłośników kotów oraz kolei. Zachęcamy Was do przybycia na Firogę pociągiem dlatego właśnie godzinę odsłonięcia figurki kota Rysia zaplanowaliśmy na 11:15, gdyż o godz. 11:07 przyjeżdżają na Firogę dwa pociągi z Kartuz i Gdańska Wrzeszcza. Te osoby, które przyjadą do nas pociągiem mogą liczyć na niespodzianki od PKM.

Przygotowaliśmy także specjalnie na ten dzień ekstra gadżet w postaci breloka do kluczy z miniaturką figurki kota Rysia. Informację o tym w jaki sposób będzie można go zdobyć znajdziecie na profilu FB Pomorskiej Kolei Metropolitarnej.

Przeczytaj także

 • Rysiek, koci celebryta, ma swoją rzeźbę na stacji PKM
  Rysiek to najbardziej znany koci celebryta w Polsce i teraz zostało to oficjalnie przypieczętowane. W sobotę, 1 czerwca, na przystanku PKM Firoga odsłonięto przedstawiającą go rzeźbę.
  1 czerwca 2024 (193 opinie)
 • Planuj Tydzień: otwarcie Majalandu, Mystic Festival, Dzień Dziecka i pomnik kota Rysia
  Koncerty Dawida Podsiadły, festiwal ciężkich brzmień w stoczni, otwarcie parku rozrywki Majaland, a także atrakcje z okazji Dnia Dziecka, Święto Wolności i Praw Obywatelskich, odsłonięcie pomnika kota Rysia na przystanku PKM i procesje Bożego Ciała - dzieje się w Trójmieście. W dniach od 30 maja do 5 czerwca każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę.
  30 maja 2024 (19 opinii)
 • Kot Rysiek będzie miał swoją rzeźbę na stacji PKM
  Kot Rysiek, który codziennie odprowadza swoją panią na pociąg, dzięki czemu stał się celebrytą, doczeka się upamiętnienia. Z okazji rocznicy tego, gdy o rudzielcu usłyszała nie tylko cała Polska, ale i świat, 1 czerwca na przystanku PKM Firoga zostanie odsłonięta rzeźba z podobizną zwierzaka.
  25 maja 2024 (173 opinie)

Opinie