• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nieme Mówi: film Zmęczona śmierć

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Już 24 kwietnia zapraszamy na pierwszy seans z cyklu Nieme Mówi, w którym zaprezentujemy klasyczne filmy nieme z całego świata, przy akompaniamencie muzyki na żywo.  Zmęczona śmierć w reżyserii Fritza Langa to pierwszy film, który zagramy w ramach cyklu. Muzykę wykona Proper Stress.

cze 9

niedziela, godz. 13:30

Gdańsk,
bilety 10 zł
cze 23

niedziela, godz. 18:00

bilety 60 zł
przedsprzedaż 50 zł
 
Dzieło Langa jest czteroczęściową opowieścią o przeznaczeniu determinującym ludzkie życie. Fatum materializuje się tutaj pod postacią śmierci rozdzielającej dwoje kochanków. Dziewczyna, która nie może pogodzić się z odejściem ukochanego, dociera do królestwa śmierci i prosi ją o cofnięcie okrutnego wyroku. Śmierć zawiera z nią układ jeśli uda się jej ocalić trzy ludzkie życia, wyrok przeznaczenia zostanie cofnięty. W tym momencie struktura fabularna zostaje rozbita na trzy odrębne epizody rozgrywające się kolejno w świecie arabskim, w renesansowej Wenecji i w Chinach utrzymane w konwencji ballady, przepełnionej fatalizmem typowym dla ekspresjonizmu.
 
Zmęczona śmierć
to pierwszy obraz Fritza Langa, który przyniósł mu międzynarodową sławę. Film odznacza się precyzją warsztatu, rozmachem inscenizacyjnym, wyobraźnią plastyczną i architektoniczną oraz zmysłem społecznej obserwacji. Niezwykła jest też kreacja Bernharda Goetzkego w przesyconej bólem i tragizmem tytułowej roli. Partneruje mu Lil Dagover prawdziwa dama kina ekspresjonistycznego, która wcześniej wystąpiła w Gabinecie doktora Caligari (1920) Roberta Wienego.

Opinie

 • muzyka poważna , muzyka filmowa , muzyka na żywo
  maj 29
  środa, g. 21:00
  Gdańsk, Oria Magic House
  Chillout Classic Session