• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mozartiana: dzień drugi (2 opinie)

Już dziś zapraszamy na kolejny Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA. Koncerty festiwalowe odbywać się będą między 22 a 25 sierpnia 2012 r.

cze 28

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 43 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

23 sierpnia 2012
DZIEŃ DRUGI (czwartek)

godz. 16.30 - polana przy wozowni w Parku Oliwskim
MOZART DLA DZIECI

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tomasz Czarnecki i Vilde Valldal Johannessen (Norwegia) - realizacja
Monika Wójcik - scenografia

godz. 19.00 - estrada przed Pałacem Opatów
W A. MOZART: Wesele Figara

WESELE FIGARA to czteroaktowa opera liryczna skomponowana przez Mozarta jako pierwsza z trzech oper włoskich kompozytora, do których libretto napisał Lorenzo da Ponte (pozostałe to Don Giovanni oraz Così fan tutte).

Wykonawcy:
międzynarodowa obsada solistów:
Hrabia - Adam Krużel (Polska/Niemcy) - baryton
Hrabina - Gesche Geier (Niemcy) - sopran
Susanna - Theresa Grabner (Austria) - sopran
Figaro - Seymur Karimov (Azerbejdżan) - bas-baryton
Cherubino - Anna Peshes (Izrael/Ausrtia) - sopran
Marcellina - Ruth Müller (Niemcy) - mezzosopran
Basilio - Michael Berner (Niemcy) - tenor
Bartolo - Sung-Heon Ha (Korea Płd.) - bas

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldi (Włochy)

ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


Orkiestra symfoniczna powstała wraz z filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Dyrektorami Artystycznymi orkiestry byli: Zbigniew Turski, Stefan Śledziński, Zygmunt Latoszewski, Kazimierz Wiłkomirski, Jerzy Katlewicz, Jerzy Procner, Zbigniew Chwedczuk, Zygmunt Rychert, Bogusław Madey, Jerzy Salwarowski, Wojciech Czepiel, Wojciech Rajski, Paweł Przytocki, Janusz Przybylski, Roman Perucki, Michał Nesterowicz, Kai Bumann.

Polska Filharmonia Bałtycka gości dyrygentów i zespoły muzyczne z całego świata, a wśród nich tych najwybitniejszych jak Gewandhausorchester zu Leipzig i Riccardo Chailly, Orkiestra Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga i Valery Giergiev, Filharmonicy Moskiewscy i Jurij Simonow, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen i Paavo Järvi, Orchestra of the 18th Century i Fransa Brüggena.

Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej prowadzą znakomici dyrygenci - Sir Neville Marriner, Antoni Wit, Roman Kofman, Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Maxim Vengerov, Juozas Domarkas, Franco Ferraro, Enoch zu Guttenberg, Carlo Zecchi, Felix Carrasco. Orkiestra symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach, m.in. w Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Solidarity of Arts, Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu "Aspekte" w Salzburgu i wielu innych. Orkiestra koncertowała w wielu krajach Europy - w Niemczech (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoszech, Szwajcarii i Rosji.

Do najbardziej spektakularnych wydarzeń artystycznych ostatnich lat zaliczyć można następujące wydarzenia: Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Pendereckiego (1987) podczas XI Music Biennale w Berlinie, tournée koncertowe z chórem "Cecilien Verein" z Frankfurtu i koncerty w Filharmonii Monachijskiej, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdamie (1989); oprawę muzyczną uroczystej mszy świętej celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, inaugurującej obchody milenijne Gdańska (1997);  wykonanie w latach 2008-2012 pod batutą Kaia Bumanna wszystkich symfonii Gustava Mahlera wraz "Des knaben Wunderhorn" i "Das Lied von der Erde".

Orkiestra uczestniczyła wielokrotnie w wielotysięcznych widowiskach plenerowych - Koncertach "Przestrzeń wolności" z okazji kolejnych rocznic powstania Solidarności i Podpisania Porozumień Sierpniowych - koncert Jean Michela Jarre'a w 2005, koncert Davida Gilmoura w 2006, wykonanie w 2009 roku pod batutą Sir Neville'a Marrinera War Requiem Brittena w ramach Festiwalu "Solidarity of Arts", "Dziwny jest ten świat" z Ianem Gillanem z Deep Purple (Targ Węglowy, 2009); gdański koncert Stinga "Sting Symphonicity" (Hala Ergo-Arena, 2011), udział muzyków w widowiskach z udziałem gigantów światowej sceny muzycznej - MOŻDZER+ (2010) i MARCUS+ (2011).

Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD: stacje telewizyjne i radiowe w Polsce, Niemczech i Austrii, wytwórnie płytowe VIVART, DUX, POLMUSIC, SOLITON.


godz. 21.15 - fasada południowa Pałacu Opatów
pokaz FONTANNY TAŃCZĄCEJ DO MUZYKI MOZARTA

godz. 22.00 - estrada przed Pałacem Opatów
Mongolia meets Mozart

Wykonawcy: grupa Sedaa pod kierownictwem Omida Bahadori (Mongolia)

Grupa czworga muzyków, grając na tradycyjnych instrumentach mongolskich, wykorzystując muzykę Orientu oraz zdobycze współczesnej technologii, zabiera słuchacza do egzotycznego świata gdzieś między Wschodem a mongolskim stepem.

Opinie (2)

 • zgubiony kocyk

  Witam, podczas Mozartiany w Parku Oliwskim zgubiono dziecięcy kocyk w kolorze granatowym (druga strona w biało granatowe paski). Uczciwego znalazcę proszę o kontakt.

  • 0 0

 • Muzycy okej ale gorzej z publiką

  A może zrobić tak jak w niektórych klubach nocnych: wejście za darmo ale bramkarze przy wejściu i z prawem do nie wpuszczania i to bez podania przyczyny. Proste. Jak wyglądasz na żura to nie wejdziesz. W ten sposób można by w końcu zaprowadzić porządek na widowni i przynajmniej można by się pozbyć od razu:
  * śmierdzieli
  - tych co drugi dzień się już nie myli
  - tych co się perfumują bez umiaru
  - tych co palą albo bedą palić po wejściu
  - tych co piją albo bedą pić po wejściu
  * ludzi ze (sikającymi) zwierzakami (takich w tym roku też nie brakowało)
  * ludzi z małymi dziećmi - dla tych są specjalne koncerty
  * ludzi, którzy wnoszą komórki - bo będą rozmawiać albo oglądać tv przez internet w komórce (dziś jeden gostek odebrał no koncercie i krzyczy: tylko krótko bo właśnie jestem na koncercie!!).
  W przypadakch wątpliwych można by rozsądzić - wystarczy zadać kilka pytań np. kto to był Mozart? albo kto dziś gra na koncercie? W ten sposób spokojnie można by odsiać chołotę i więcej spokoju było by przed estradą (i stężenie chemikalii niebezpiecznych dla zdrowia też by było mniejsze w tym miejscu).
  Jak by kogoś nie wpuścili dwa razy a faktycznie meloman to by się w końcu zmobilizował: wymył, zostawił komórę w domu a może i nową koszulę założył. W końcu trochę kultury osobistej by się nauczył. Pozostałym i tak nie robiło by różnicy czy weszli czy nie. Dziś mnie ktoś zaczepił pytając się czy jeszcze coś tu się będzie działo...jak widać sami znawcy i koneserzy...

  • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • muzyka poważna
  cze 21
  piątek, g. 20:00
  Gdańsk, Biblioteka Publiczna Stowarzyszenie 'Przyjazne Pomorze'
  Biblioteka sztuki
 • muzyka poważna , wystawa , joga
  cze 22
  sobota, g. 11:00 - 20:00
  Sopot, Łysa Góra w Sopocie
  Piano w naturze