• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mozartiana - Mozart po góralsku (1 opinia)

maj 13

poniedziałek, godz. 09:15, 11:30

bilety 26 zł
Kup bilet
MOZART PO GÓRALSKU

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Projekt muzyczny przedstawiający nowe potraktowanie muzyki na zasadzie "kolażu muzycznego" z zachowaniem oryginalnych fragmentów znanych kompozycji Mozarta i autorskich utworów Zbigniewa Wałacha.

Jego kompozycje cechowały prostota, klarowność i czytelność. Nie brak w nich liryzmu, wirtuozerii i finezji. Każda z kompozycji jest niepowtarzalna, wyjątkowa. Także utwory Zbigniewa Wałacha tworzą niepowtarzalny nastrój romantycznej zadumy nad naturą, człowiekiem, przemijaniem, cechuje je również ekspresja i energia twórcza.

Wykonawcy:

kapela góralska Wałasi w składzie:

Zbigniew Wałach - skrzypce, gajdy śląskie
Barbara Pakura - fortepian
Rafała Bałaś - kontrabas
Stanisław Bafia - altówka

Zbigniew Wałach - skrzypce, gajdy śląskie. Muzyka fascynuje go od najmłodszych lat, jako wnuk artysty malarza Jana Wałacha wyrastał w atmosferze sprzyjającej artystycznemu rozwojowi. Jest od wielu lat mocno związany z życiem muzycznym Beskidu Śląskiego. Ponad 25 lat temu założył zespół "Wałasi", którego jest liderem i prymistą. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat jako instruktor muzyczny wykształcił liczne grono młodego pokolenia muzyków. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należy m.in. zdobycie prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga w 2004 roku. Ponadto brał udział w wielu festiwalach i przeglądach kapel w kraju i zagranicą (Indie, Nepal, Cejlon, Sri Lanka, Maroko).

Współpracuje z wieloma muzykami, m.in. Józefem Skrzekiem, Stanisławem Deją. Jego dorobek muzyczny to kilka płyt z muzyką tradycyjną i kompozycjami własnymi ("Wołanie" i "Maj").

Zbigniew Wałach to także budowniczy instrumentów tradycyjnych, tj. gęśli, piszczałek sześciootworowych, bezotworowych, skrzypiec i gajd śląskich.

Barbara Pakura - fortepian. Ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Katowicach (specjalność fortepian). Na tej samej uczelni kontynuowała również studia podyplomowe z zakresu kameralistyki fortepianowej. Jest pianistką -kameralistką, oraz pedagogiem - akompaniatorem. Akompaniowała uczniom w ponad 80 konkursach w kraju i za granicą (m.in. Czechach, Austrii, Słowacji). W ostatnim czasie wspólnie ze skrzypaczką Ireną Kalinowską-Grohs nagrała płytę zawierającą komplet utworów Z. Stojowskiego na skrzypce i fortepian.

Rafała Bałaś - kontrabas. Pochodzi z Żywca, przez kilka lat związany był z zespołem folklorystycznym "Żywczanie". W szkole muzycznej uczył się gry na akordeonie guzikowym i instrumentach ludowych (piszczałki, okaryny, dudy żywieckie). Obecnie wiodącym instrumentem jest kontrabas. Jego zainteresowanie muzyczne koncentrują się głównie wokół muzyki Karpat, choć eksperymentuje także z jazzem i bluesem (efektem tego jest muzyka zespołu "Besquidians", z którym współpracuje). Z zespołem "Wałasi" gra od dwóch lat, w tym czasie nagrał z nimi dwie płyty.

Stanisław Bafia - altówka. Absolwent wydziału lutnictwa Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Pochodzi z Podhala. Od najmłodszych lat gra na instrumentach smyczkowych. Przez kilka lat występował w zespole "Karpatia", który zdobył liczne nagrody na wielu festiwalach promujących muzykę tradycyjną i inspirowaną etnicznymi rytmami (Nowa Tradycja, Eurofolk - Moskwa). Prowadzi własny warsztat lutniczy. Bierze udział w konkursach lutniczych. Jest cenionym lutnikiem i muzykiem, gra również na skrzypcach i kontrabasie.

Opinie (1)

  • Mozart a'la folk

    Będę na tym koncercie - uwielbiam muzykę góralską

    • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.