• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kto się boi dzikich stworów?

Kim są Dzikie Stwory i jak się z nimi dogadać? Na te pytania szukali odpowiedzi członkowie Teatru Razem, zrzeszającego osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć na początku grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

cze 24

poniedziałek, godz. 17:00

Wstęp wolny
lip 14

niedziela, godz. 14:00

Pruszcz Gdański,
Wstęp wolny
Teatr Razem działa pod kierunkiem Jarka Rebelińskiego prawie od 20 lat. Ma na swoim koncie kilkanaście premier, w tym ostatnią jako grupa rezydująca w GTS. Jednak po raz pierwszy członkowie Teatru Razem stworzą spektakl dedykowany dziecięcej widowni. Zespół przy pomocy masek wciela się w role Dzikich Stworów, jest to więc przedstawienie utrzymane w konwencji teatru lalek. Wraz z Teatrem Razem wystąpi para nastolatków, przez przypadek trafiających do świata Dzikich Stworów. Wyjątkowości wydarzenia nadaje również fakt, że tekst spektaklu powstał specjalnie dla Teatru Razem i częściowo bazuje na improwizacjach aktorskich.

Teatr Razem zaprasza młodego widza do magicznego teatralnego świata i udowadnia, że Dzikich Stworów nie należy się bać.

Spektakl trwa 60 minut.

Twórcy:
Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska
Scenografia i kierownik zespołu: Jarek Rebeliński
Muzyka: Piotr Kolasa oraz zespół Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego
Wykonanie form plastycznych: Beata Tomczyk i Hubert Szmuc
Wykonanie kostiumów: Anna Wilczyńska
Reżyseria świateł: Piotr Cymerman
Produkcja: Melania Szymerowska

Obsada:
Zofia Truskawka Kossakowska, Adam Kordowski, Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Wojciech Leszczuk, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r., w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury, a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w GAKu. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną
Od stycznia 2022 r. prowadzony przez Jarka Rebelińskiego Teatr Razem gości w ramach rezydentury artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W ubiegłym roku odbyła się premiera spektaklu "Podchodzisz moją samotność", według "Romea i Julii" Williama Szekspira. Spektakl prezentowany był podczas tegorocznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Jarek Rebeliński - szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył szkolenie "Drama w edukacji" (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie), Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy (Polski Ośrodek ASSITEJ - Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Współpracuje z Teatrem Playback Self 3.0 łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. Dyrektor i pomysłodawca festiwalu "Akcept". Nieprzerwanie od 2004 roku do teraz prowadzi Teatr Razem.

Dorota Bielska - reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki "Łączę światy", wykładała na Uniwersytecie Łódzkim i Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach kultury m.in. Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w tym: "Skazane na ogień" - spektakl eksperymentalny opowiadający o archetypie czarownicy, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2015), autorski scenariusz i reżyseria, "Sierść i skakanka" (2018), "Rok-Krok" (2018), "Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen" - Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu MKiDN "Aktywność obywatelska". Była dyrektorką Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorką Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. W kwietniu 2017 roku otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych. Od 2019 Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Piotr Kolasa - absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku perkusja. Muzyk sesyjny, kompozytor, nauczyciel. Współpracował jako perkusista między innymi z zespołami: "Blue Cafe" w latach 2013-2017, "Vierna" (Gdańsk) (2019-2022), "5000lat", "The Lucyna Band" (z Lucjanem Wesołowskim), "Samokhin Band" (2009-2010 oraz od 2018r). Autor muzyki do reklam, podręczników językowych dla dzieci, spektakli teatralnych - z czego do kilku reżyserowanych przez Dorotę Bielską. Współkompozytor muzyki na albumie "Trance Dance" Lucjana Wesołowskiego. Przez wiele lat perkusista showbandów na statkach pasażerskich oraz na terenie Europy. Nauczyciel perkusji w Podstawowej Szkole Muzycznej w Uniejowie (woj. Łódzkie).

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach oraz instrumentach nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt.: "Złota Platyna" wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt.: "Pomp Power" zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazała się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście, jak i innych miastach Polski. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 13 spektakli.

Opinie