• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kinga Rataj | Fado

Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury na niezwykły koncert pieśni portugalskich w wykonaniu Kingi Rataj z zespołem.

Fado oznacza los, przeznaczenie. W tych nostalgicznych, nastrojowych utworach, można odnaleźć wyjątkową intensywność doznań, poruszenia i przeżywanych emocji. Pełne tęsknoty słowa poruszają serca ludzi na całym świecie. Za prawdziwą królową fado uważa się portugalską artystkę, urodzoną w 1920 roku - Amalię Rodrigues. Rodrigues często powtarzała "fado to nie coś, co ma być wyśpiewane, fado po prostu się przytrafia, jest czymś spontanicznym".

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Kinga Rataj
Często powtarza, że śpiew był w Niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Jest laureatką Festiwalu Twórczości Marka Grechuty KOROWÓD, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym  konkursie "Śpiewać każdy może" w krakowskiej Rotundzie. Przełomem stał się rok 2006, w którym Kinga Rataj  zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tangiem i flamenco.

Nieprzerwanie od 2010 roku koncert "Fado" zachwyca publiczność w całej Polsce. Z tym projektem występowała na Międzynarodowym Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach, Festiwalu "Etniczne Inspiracje" w Warszawie , X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana, Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie i wielu innych. Koncertuje od klubów muzycznych, domów kultury po duże sale koncertowe. Miarą sukcesu Artystki jest fakt, że zawsze powraca ze swoim koncertem w te same miejsca. Kinga Rataj zainicjowała powstanie pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Fado w Grudziądzu, na którym wielokrotnie występowała. Swoim zamiłowaniem do fado podzieliła się również w 8. edycji programu Must Be The Music gdzie wykonaniem As Meninas Dos Meus Olhos oczarowała zarówno jurorów jak i publiczność.

W "Fado" prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że uważana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom fado na Półwyspie Iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status "wideo tygodnia" na Portal do Fado - jednym z najważniejszych portali fado w Portugalii.

Podczas koncertu Artystce będą towarzyszyć muzycy:
Marek Bazela - fortepian
Oleg Dyyak - instrumenty perkusyjne, akordeon, duduk.

Opinie