• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

IV Festiwal Dobrego Humoru

  • czwartek - sobota, 26 - 28 czerwca 2003
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Gdynia
  • Bilety
Polacy kochają dowcipy. Dowody? Jest ich mnóstwo: tysiące powstających co dzień i opowiadanych sobie przy każdej okazji żartów, niezwykle bogaty komediowy dorobek polskiej kinematografii, a wreszcie dowód najważniejszy: odbywający się już od kilku lat Festiwal Dobrego Humoru, poświęcony właśnie twórczości komediowej w jej różnych formach.

Jeśli wybierasz się do Trójmiasta, najlepiej zrobić to latem, a zwłaszcza - na samym początku lata. Wtedy to właśnie rozpoczyna się szalony i kolorowy sezon turystyczny w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, pełen festiwali, jarmarków i innych imprez. Inauguruje go Festiwal Dobrego Humoru.

Ta cykliczna impreza odbędzie się w tym roku już po raz czwarty, tym razem w dniach 26-28 czerwca. Festiwal jak zwykle zgromadzi w Trójmieście na kilka dni niemal wszystkie ważne postacie polskiej rozrywki. Nad morze przybędą satyrycy, specjalizujący się w różnych gatunkach rozrywki, aktorzy filmowi, artyści kabaretowi. Przez trzy dni prezentowane będą tegoroczne propozycje konkursowe: rozrywkowe filmy i programy telewizyjne, na scenie na wolnym powietrzu prezentować się będą najlepsze polskie kabarety, satyrycy spotkają się na dorocznej biesiadzie, podczas której poszukiwać będą największych polskich absurdów ubiegłego roku.

Ale znajdzie się także w programie Festiwalu sporo imprez dla tych, którzy nie znają języka polskiego. Warto nie przegapić na przykład Parady Dobrego Humoru, inaugurującej całą imprezę. W piątek, 27 czerwca około godziny 19.30 niezwykle barwny, głośny i wesoły pochód przejdzie przez najważniejszą ulicę miasta - Długą. To chyba jedyna okazja, żeby zobaczyć czołówkę polskich satyryków, aktorów komediowych i artystów kabaretowych, defilujących przez miasto w towarzystwie cyrkowców, szczudlarzy i innych nietypowych postaci. To także jedyna okazja, żeby zobaczyć władze miasta i regionu w nietypowej roli - jako prowadzących tą roześmianą kawalkadę.

Przez cały czas trwania Festiwalu można odwiedzać dwa miejsca, które będą się zapewne wprost trzęsły od śmiechu widzów. To Żywieckie Muzeum Dobrego Humoru na Targu Węglowym i Galeria Dobrego Humoru w Dworze Artusa na ul. Długiej (tuż koło fontanny Neptuna). Muzeum istnieje od dwóch lat i gromadzi budzące śmiech eksponaty związane z najnowszą historią Polski. To przede wszystkim przedmioty pochodzące z okresu, kiedy panował ustrój komunistyczny, a społeczeństwo reagowało na posunięcia władz śmiechem i żartem. Wyszukiwanie absurdów codzienności w szarej rzeczywistości Polski Ludowej często okazywało się znakomitą bronią przeciw politycznej opresji. Nie zabraknie na wystawie eksponatów, które stały się elementami wielu żartów i na stałe weszły do tradycji polskiego humoru. Znakomitym przykładem jest ekspozycja odtwarzająca gabinet lekarski z bardzo popularnej serii dowcipów o tym, jak to "przychodzi baba do lekarza...", albo część muzeum poświęcona jednemu z najważniejszych bohaterów dowcipów w tamtym czasie - milicjantowi. Wizyta w Muzeum to nie tylko okazja do szczerego śmiechu, ale także możliwość przyjrzenia się najnowszej polskiej historii z nieco innej strony: bez patosu i zadęcia - z humorem.
Galeria Dobrego Humoru będzie prezentować najlepsze polskie rysunki satyryczne przygotowane przez polskich satyryków w ostatnim czasie. Wiele z nich dotyka niedawnych wydarzeń politycznych, kulturalnych czy sportowych: "afery Rywina", czyli skandalu korupcyjnego w świecie polskiej polityki i mediów, albo niekończącej się serii zwycięstw polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza. Ale znajdą się tam też z całą pewnością zrozumiałe dla każdego żarty, niezwiązane bezpośrednio z polską codziennością.

Dobry humor to także pełny brzuch! W związku z tym już od jakiegoś czasu ważnym elementem programu imprezy są Biesiady Dobrego Humoru - plenerowe pokazy gotowania z uśmiechem, przygotowane przez najlepszych gdańskich kucharzy i cukierników, połączone z konkursami i możliwością degustacji przygotowywanych na żywo, na oczach publiczności, potraw. Tym razem odbywać się będą na Targu Węglowym od godziny 12 do 16 i każdego dnia poświęcone będą innej potrawie. We czwartek (26 czerwca) królować będą ryby - na własne oczy będzie się można przekonać, jakie cuda może z nich wyczarować zdolny kucharz, jeśli ma dobry humor i fantazję. Nie zabraknie ryb pieczonych i wędzonych, atrakcją stanie się z pewnością "bursztynowa" zupa rybna.
W piątek (27 czerwca) bohaterem będzie niepozorne na pierwszy rzut oka... jajo. Odbędą się wtedy Drugie Mistrzostwa Polski w ilości zjedzonych jaj. Konkurs jest otwarty - każdy, kto zjawi się na Targu Węglowym będzie mógł wziąć w nim udział. Wcześniej kucharze i cukiernicy pokażą jak najlepiej przygotować stół do długiej biesiady z rodziną czy przyjaciółmi - to w końcu jedna z polskich specjalności.
Ostatniego dnia, we sobotę (28 czerwca) najważniejszym przedmiotem biesiady będzie grill. Od kilku już lat Polacy zakochali się w tym prostym urządzeniu - jeśli tylko dzień jest ciepły i pogodny, możesz być pewien, że Polacy będą próbować rozpalić go gdzie się tylko da: na działce, w przydomowym ogródku, nad jeziorem, czy nawet... na balkonie i raczyć się mięsem zdjętym prosto z rusztu. Podczas Biesiady najlepsi kucharze, specjalizujący się w grillowaniu pokażą jak to robić, co można grillować oprócz zwyczajowych kiełbasek i jak podawać specjały prosto z rusztu. Na koniec odbędzie się próba pobicia rekordu Guinessa w grillowaniu największej porcji ryby.
Każdy, kto będzie chciał się pośmiać i poprawić sobie humor znajdzie na festiwalu coś dla siebie. A kto raz zajrzy na Festiwal, będzie chciał tam wracać co roku! Zapraszamy!

Program Imprez IV Festiwalu Dobrego Humoru

CZWARTEK 26 czerwca 2003

PIWNICA RAJCÓW Gdańsk, ul. Długi Targ
11.00 - 19.00 Pokazy konkursowe IV Festiwalu Dobrego Humoru

CENTRALNE MUZEUM MORSKIE Gdańsk, ul. Ołowianka
9.30 - 16.00 "GALERIA DOBREGO HUMORU" - wystawa rysunku satyrycznego. Kurator wystawy Zbigniew Jujka

TARG WĘGLOWY
12.00 - 21.00 ŻYWIECKIE MUZEUM HUMORU - historia polskiego humoru
21.00 - 24.00 Projekcje kultowych komedii polskich
12.00 - Konferencja prasowa - Prowadzenie : Jerzy Gruza, Jacek Borzych, Mateusz Zmyślony
12.00 - 16.00 "BIESIADA DOBREGO HUMORU" - pokazy serwowania dań z ryb, gotowanie zupy rybnej "bursztynowej", pieczenie ryb na ruszcie, wędzenie ryb na ciepło, konkurs - niespodzianka

SCENA NA TARGU WĘGLOWYM
16.00 - 19.00 Występy kabaretów: DNO, Jurki, Kwartet Okazjonalny Prowadzenie Artur Andrus



PIĄTEK - 27 czerwca

PIWNICA RAJCÓW Gdańsk, ul. Długi Targ
11.00 - 19.00 Pokazy konkursowe IV Festiwalu Dobrego Humoru

CENTRALNE MUZEUM MORSKIE Gdańsk, ul. Ołowianka
9.30 - 16.00 "GALERIA DOBREGO HUMORU" - wystawa rysunku satyrycznego

DWÓR ARTUSA Gdańsk, ul. Długi Targ
14.00 - OKRĄGŁY STÓŁ SATYRYKÓW - prowadzenie: Zbigniew Gach, Maciej Siembieda, Krzysztof Skiba

TARG WĘGLOWY
12.00 - 21.00 "ŻYWIECKIE MUZEUM HUMORU" - historia polskiego humoru
21.00 - 24.00 Projekcje kultowych komedii polskich
12.00 - 16.00 "BIESIADA DOBREGO HUMORU" - prezentacja stołów biesiadnych w wykonaniu Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników
16.00 - II Edycja Konkursu pt. " Jedz jajo na cało"- Drugie Mistrzostwa Polski w ilości zjedzonych jaj na twardo Zakończenie Festiwalu Sztuki Kulinarnej oraz przedstawienie werdyktu Kapituły Dobrego Smaku.

SCENA NA TARGU WĘGLOWYM
16.00 - 19.00 Występy kabaretów: Hrabi, Ani Mru Mru oraz Krzysztofa Skiby. Prowadzenie Artur Andrus

KATAMARAN RUBIN Gdańsk, Długie Pobrzeże
16.00 - 19.00 "REJS DOBREGO HUMORU" po Zatoce Gdańskiej z udziałem gości i uczestników Festiwalu,zaproszonych przez HBO
19.00 - 19.15 "Parada Dobrego Humoru" - z Długiego Pobrzeża przez Długi Targ i ul. Długą z finałem na Scenie na Targu Węglowym

KLUB MYŚLIWSKI Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina
20.00 - do rana "Herbatka u Tadka" gościnnie na Benefisie "Detko Band" z udziałem uczestników i gości Festiwalu



SOBOTA - 28 czerwca

PIWNICA RAJCÓW Gdańsk, ul. Długi Targ
11.00 - 18.00 Pokazy konkursowe IV Festiwalu Dobrego Humoru

CENRALNE MUZEUM MORSKIE Gdańsk, ul. Ołowianka
10.00 - 16.00 "GALERIA DOBREGO HUMORU" - wystawa rysunku satyrycznego

TARG WĘGLOWY
12.00 - 21.00 "ŻYWIECKIE MUZEUM HUMORU" - historia polskiego humoru
21.00 - 24.00 Projekcje kultowych komedii polskich

12.00 - 15.00 BIESIADA DOBREGO HUMORU pokazy grillowania w wykonaniu czołówki polskich kucharzy specjalizujących się w grillowaniu
15.00 próba ustanowienia rekordu Guinessa w grillowaniu największej porcji ryby

SCENA NA TARGU WĘGLOWYM
16.00 -19.00 "W OCZEKIWANIU NA WERDYKT" - impreza z udziałem m. inn. kabaretów: Szum, Neonówka, NapAd, zespołu DETKO BAND oraz zaproszonych gości i artystów biorących udział w Festiwalu Prowadzenie Artur Andrus
19.00 UROCZYSTOŚĆ ROZDANIA NAGRÓD I ZAKOŃCZENIA IV FESTIWALU

Przeczytaj także

Opinie