• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Holy Spider - Alfabet Kina

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

w każdą środę (do 28.02), godz. 12:00

bilety 12 zł
lut 29

czwartek, godz. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Organizatorzy Dni Krytyki Filmowej w Gdyni oraz Kina Letniego w Orłowie zapraszają na nowy cykl pokazów w Gdyni Orłowie mistrzów światowego kina, utrzymany w konwencji dyskusyjnych klubów filmowych. Przed każdym seansem odbędzie się krótka prelekcja na temat prezentowanego filmu, wygłoszona przez zaproszonych krytyków i dziennikarzy filmowych.

Holy Spider, reż. Ali Abbasi
Dania, Szwecja, Francja, Niemcy, Włochy, Jordania, 2022, 116 min.
prelekcja: Marta Maciejewska


Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. Holy Spider w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara Granicy, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.
Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak Taksówkarz Scorsesego i Zodiak Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.

Holy Spider to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który czyści ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet w tym jej własne nie ma żadnej wartości. Świat Holy Spider jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdynia
Organizacja: Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
Bilet-cegiełka na cele statutowe stowarzyszenia, do kupienia tutaj:
http://alfabetkina.interticket.pl

Opinie