• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej. Przegląd krótkometrażowych filmów animowanych z początku XX-wieku i panel dyskusyjny.

lip 10

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł
Jak doszło do rozwoju amerykańskiej szkoły animacji? Jak kilku eksperymentujących artystów zapoczątkowało powstanie i rozwój studiów filmowych o światowej skali? Czy animacja zawsze była postrzegana jako forma sztuki? Czym jest claymation i dlaczego tak rzadko jest wykorzystywane? Dlaczego akurat Myszka Miki  stała się ikoną popkultury? Na te i inne pytania mamy nadzieję odpowiedzieć podczas panelu Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej, który odbędzie się 12.06 o godzinie 18:00 w Centrum Filmowym UG. Projekcja filmów krótkometrażowych oraz towarzysząca jej dyskusja mają przybliżyć uczestnikom zarówno proces powstawania animacji, jak i przełomowe wydarzenia prowadzące do rozwoju tej techniki w USA i na arenie międzynarodowej. Program projekcji zawiera 6 różnych animacji krótkometrażowych powstałych między rokiem 1900 a 1934.

Gość specjalny: Paweł Sitkiewicz - filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w Kwartalniku Filmowym, Dialogu, Ekranach, Panoptikum, Kulturze Popularnej, Images, Zeszytach Komiksowych i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci.

Opinie