• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Festiwal Kultury Utraconej 2024 III edycja

Czy można utracić tylko to, co posiadaliśmy? Czy zniszczeniu ulega wyłącznie materia, czy również idee, koncepcje? Czy stratą jest to, że wraz ze śmiercią człowieka znika jego potencjał twórczy? Jak oszacować wartość dzieł, które z powodu wojny nie powstały? Nienapisane wiersze i książki, niezagrane spektakle i koncerty, nieskomponowane piosenki - czy można je wpisać w rejestr bezzwrotnych, okupacyjnych strat? Na te i inne pytania będzie mógł odpowiedzieć każdy uczestnik III edycji Festiwalu Kultury Utraconej, organizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Festiwal Kultury Utraconej to niezwykłe wydarzenie, które ma na celu przywrócenie i uhonorowanie kultury, tradycji i dziedzictwa, które zostały utracone w wyniku wojny. Poprzez różnorodne wydarzenia artystyczne, muzyczne, teatralne i edukacyjne, chcemy wspólnie odkrywać, doceniać i celebrować bogactwo kulturowe, które kiedyś istniało.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Festiwal rozpocznie się odsłonięciem muralu, którego projekt autorstwa Marcina Czai zwyciężył w konkursie na Mural Artystyczny promujący III edycję Festiwalu. Nie możemy zapomnieć o autorskim projekcie O.S.T.R., który zaprezentuje koncert pełen niesamowitej energii. Przed nami również spektakl w przestrzeni miasta Teatru MIGRO, pokaz filmowy - "Bestia", spektakl rodzinny "Ale Kino", a na zakończenie festiwalu potańcówka w towarzystwie Małej Orkiestry Dancingowej.
SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM FESTIWALU:

18.05- Odsłonięcie Muralu / Gdańsk Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 127
Autor muralu tak mówi o swoim projekcie:
 Tworząc projekt muralu starałem się, aby ujmował on bogactwo i różnorodność kultury dwudziestolecia międzywojennego. () zdecydowałem się na sportretowanie trojga artystów, którzy w mojej kompozycji mają stanowić symboliczną reprezentacje całego środowiska artystycznego międzywojennej Polski. () Starałem się , aby przestrzeń, w której przebywają artyści sugerowała niestabilność i niepokój wojennej rzeczywistości, bez konieczności odwoływania się do oczywistych skojarzeń obrazowych. ()

19.05, godz. 18:00 - Pokaz filmowy z muzyką na żywo oraz prelekcją - Film Bestia w opracowaniu muzycznym Orkiestry Ludwika Sarskiego, prelekcja Krzysztofa Kornackiego / Bilet normalny 20 zł, Bilet ulgowy 10 zł / sala konferencyjna M2WŚ
Film znany też pod tytułem Kochanka apasza, reż. Aleksander Hertz, 1917. Jest to jedyny zachowany polski film z Polą Negri nakręcony dla warszawskiej wytwórni Sfinks. Film Bestia to typowy melodramat, w którym świat wyższych sfer przeplata się z życiem warszawskiego półświatka.

26.05, godz. 16:00 - Spektakl w przestrzeni miasta - Teatr Migro DROM / WSTĘP BEZPŁATNY /Długi Targ, Gdańsk
DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.
Wystawienie spektaklu podczas III edycji Festiwalu Kultury Utraconej nie jest przypadkowe. 80 lat temu z 2 na 3 sierpnia został zlikwidowany Obóz rodzinny dla Cyganów znajdujący się w obozie Auschwitz II-Birkenau. W tym roku przypada również 60 rocznica od zakończenia Wielkiej wędrówki taborów w Polsce. Przedstawiony spektakl jest swoistym hołdem dla ludności Sinti i Romów.

31.05, godz. 20:00 - Koncert O.S.T.R. XX/ Bilet normalny 50 zł, Bilet ulgowy 30 zł, scena plenerowa M2WŚ
Koncert XX przenosi odbiorców do rzeczywistości dwudziestolecia międzywojennego. Oczami O.S.T.R. odbiorcy zobaczą ówczesną kulturę, sztukę, technikę, doświadczą rozkwitu życia nocnego, rozwoju kina, muzyki i dźwięku. W oprawie muzycznej nie zabraknie charakterystycznego dla artysty wielopoziomowego brzmienia, przeplatających się stylów muzycznych z jazzem w tle oraz instrumentów z epoki. Teksty piosenek zostaną urozmaicone charakterystycznymi dla lat dwudziestych zwrotami. Koncert jest muzyczną opowieścią o ludziach tamtych czasów, o życiu z pespektywy zwykłego człowieka. Lekcją historii, której nie zapisano w książkach. Będzie jednocześnie muzyczną ucztą dla fanów, podczas której nie zabraknie stylu O.S.T.R.

1.06, godz. 16:00 - Spektakl rodzinny - Ale kino wg J.Brzechwy, J. Tuwima, M.Konopnickiej, H.Sienkiewicza, I.Krasickiego, Teatr Lalek Guliwer Warszawa / Bilet 10 zł/  sala konferencyjna M2WŚ
Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Krasickiego.

15.06, godz. 20:00 - zakończenie III edycji FKU - Potańcówka z Małą Orkiestrą Dancingową / Bilet normlany 20 zł,  Bilet ulgowy 10 zł / Studio Solidarity of Salsa, ul. Elektryków 4, Gdańsk

Dwunastoosobowy skład wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów, z której pochodzi. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory takich kompozytorów jak: Schutz Alfred, Melodyst Fred, Wars Henryk.
Więcej informacji na stronie www.festiwalkulturyutraconej.pl oraz na stronie www.muzeum1939.pl
Zakup biletów na stronie www.bilety.muzeum1939.pl
sie 3

sobota, godz. 19:00

Sopot,
bilety 129-189 zł
Kup bilet
sie 2-4

piątek - niedziela

Gdańsk Sopot Gdynia
bilety 59 - 189 zł
Kup bilet

Opinie