• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci (19 opinii)

 • czwartek - niedziela, 24 - 27 września 2020
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Mimo epidemicznej sytuacji w kraju i za granicą Festiwal NNW przygotowuje się na otwarcie swojej XII już edycji. Wszyscy mamy nadzieję, że uda nam się przeprowadzić ją w niezmienionej formule, ale gotowi też jesteśmy na jej modyfikację, tak, aby dostosować organizację festiwalu do obowiązujących założeń sanitarnych.

Znamy tytuł filmu, który otworzy XII edycję Festiwalu NNW. Będzie to hollywoodzka produkcja: "Znajdę Cię" (oryg. Music, Love and War). Za film odpowiada, obsypana licznymi Oscarami, plejada gwiazd Hollywood i filmowców z Polski.

Film w reżyserii Marthy Coolidge to opowieść, inspirowana losami polskich muzyków z lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Jest fabularną historią Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego, oraz rodzącego się, romantycznego uczucia. Plany kariery muzycznej i życia w Stanach Zjednoczonych przerywa nagły wybuch wojny...

Reżyserka, Martha Coolidge jest autorką takich kultowych filmów jak: "Historia Rose" z nominowanymi do Oscara Laurą Dern i Diane Ladd, "Dziewczyna z doliny" z Nicolasem Cagem, "Angie" z Giną Davis, "Wschodząca gwiazda" z Halle Berry oraz głośnego serialu "Seks w wielkim mieście". Pod jej kierunkiem rozpoczynali kariery tacy uznani aktorzy jak Halle Berry, Nicolas Cage, James Gandolfini, Robert Downey Junior i Laura Dern. Jej filmy były nominowane i zdobywały wiele nagród, w tym - Złote Globy i Emmy.

Film "Znajdę Cię" posiada znakomitą obsadę. Głównych bohaterów zagrali przystojny Leo Suter - wschodząca gwiazda z Wielkiej Brytanii oraz utalentowana Adelaide Clemens - Australijka mająca za sobą rolę m.in w filmie: "Wielki Gatsby". Role drugoplanowe zagrali Stellan Skarsgård, znany publiczności i z "Piratów z Karaibów", Connie Nielsen, odtwórczyni głównej roli w "Gladiatorze" oraz Stephen Dorff, bohater filmu "Wieczny łowca".

Tymczasem trzymamy się wyznaczonych od dawna planów i chcemy w tym roku Państwa zaprosić do zupełnie dwóch nowych konkursów.

Rok temu na festiwalu zainaugurowany został Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych, gdzie po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. rtm. Witolda Pileckiego. W tym roku zadebiutuje z kolei Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych.

Wsłuchując się w głos środowiska filmowego, a przede wszystkim widzów postanowiliśmy w tym roku poszerzyć nasz festiwal o konkursowe pokazy filmów fabularnych, do udziału w których zapraszamy twórców z całego świata. Chyba nie ma kinematografii, która nie realizowałaby projektów historycznych dotyczących ich krajów. W takich chociażby państwach, jak Ameryka, Iran, Korea czy Japonia poczucie tożsamości, przynależności narodowej oraz własnych korzeni jest tak silne, że ma to też odbicie w sztuce filmowej. Wydaje się, że wartości patriotyczne najlepiej cementuje właśnie kino. Z drugiej strony ma ono też walory edukacyjne. Dzięki filmom poznajemy świat, zabytki i kulturę.Polska to geograficzne centrum Europy. Mamy bardzo bogatą i ciekawą historię. Warto, więc wykorzystać te atuty, aby stać się gospodarzem festiwalu kina gatunkowego. W tym przypadku historycznego. Stąd już dzisiaj zapraszamy produkcje nie starsze niż 5 lat. Zależy nam na jakości pod każdym względem. Dlatego o przewodnictwo jury w tym konkursie poprosiliśmy wybitnego reżysera, Lecha Majewskiego. W jury zasiądą także amerykańscy i europejscy twórcy. Wierzę, że tak jak kino dokumentalne sprowadza na nasz festiwal istotne tytuły, tak samo będzie również w przypadku kina fabularnego - zdradza dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

To jednak nie wszystkie nowości zbliżającego się festiwalu. W 2020 roku nagrodzeni zostaną także twórcy wideoklipów.

Ponadto, obok głównej nagrody festiwalu Złotego Opornika - dla polskiego filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, tradycyjnie też zostaną wręczone nagrody: Platynowy Opornik, Nagroda im. Janusza Krupskiego, Źródło, Nagroda Dyrektora Festiwalu, Dokument Radiowy, Nagroda literacka im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego. Świadkom historii, jak co roku, wręczymy Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.

W tym roku zaplanowaliśmy także specjalne pokazy pozakonkursowe filmów nawiązujących do krajowych rocznic oraz chcemy przybliżyć sylwetki "niepokornych" twórców z krajów zmagających się niegdyś z totalitaryzmami.

Przypomniany zostanie kultowy już dzisiaj "Łowca Jeleni" w reżyserii Michaela Cimino z niezapomnianymi kreacjami Roberta De Niro i Christophera Walkena. Autorem zdjęć do tego wyjątkowego dzieła był węgierski operator, zdobywca Oscara za "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" Stevena Spielberga, a także trzykrotnie nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Vilmos Zsigmont. Przybliżymy również postać innego wybitnego węgierskiego operatora László Kovácsa (m.in "Easy Rider"), który wspólnie z Zsigmontem fotografował i filmował w 1956 roku węgierski zryw niepodległościowy, a następnie materiały te zostały wywiezione przez nich do USA.

Archiwalne obrazy Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku, widzowie festiwalu będą mieli okazję zobaczyć w niepublikowanym dotąd w Polsce filmie dokumentalnym Klaudii Kovács i Endre Hulesa "Torn From The Flag". Autorzy będą gośćmi tegorocznej edycji.

Od zawsze jedną z głównych idei festiwalu były spotkania twórców z publicznością, artystów różnych pokoleń. Dyskusje i debaty odbywać się będą równolegle w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Teatru Muzycznego. Autorzy, reżyserzy i producenci, zarówno z Polski jak i zagranicy, zabiorą głos w dyskusjach na tematy dotyczące "Historii na dużym ekranie", "Cudu nad Wisłą i ocalonej Europie", o "Drogach powrotu do ojczyzny syberyjskich dzieci 1919-1922", ale też o życiu i wielkim dziedzictwie pozostawionym przez Karola Wojtyłę i Stefana Wyszyńskiego.

Obok wachlarza filmów przewidzieliśmy szereg wydarzeń towarzyszących, w tym kilka wystaw, a wśród nich m.in. wystawa plenerowa IPN zatytułowana "Pokolenia Wolności" - ukazująca losy polskich rodzin.

Reagując na zapotrzebowanie branży, jak co roku, niezmiennie organizujemy warsztaty scenariuszowe, montażowe, z udziałem najlepszych przedstawicieli zawodu. Aby pokazać początkującym filmowcom, jak przejść z fazy pomysłu do realizacji filmu, prowadzimy warsztaty Pitching Forum, podczas których swoją wiedzą dzielą się uznani producenci.

Festiwal NNW jest dobrą okazją, aby ważne projekty znalazły tu swoje finansowanie i dystrybucję.

Festiwal NNW to swoisty i wyjątkowy kolaż, w którym święto kina, w duchu historycznym, splata ze sobą ludzi różnych pokoleń, poglądów i wrażliwości.

Tu toczą się naprawdę nieszablonowe, nierzadko gorące, a z całą pewnością żywe dyskusje. W ciągu czterech dni rozmawia się o Polsce i świecie współczesnym, o różnych doświadczeniach, tożsamości i korzeniach, wreszcie o kulturze.

Tematy dotyczą wspólnoty, którą festiwal stara się budować i tworzyć. Istotne są także zagadnienia branżowe, szukanie dróg, instytucji i możliwości wspierania naszej kultury i dziedzictwa.

Spotkajmy się w Gdyni 24-27 września 2020 roku, a już teraz drodzy twórcy, producenci, artyści oraz szkoły filmowe, redakcje TV, radiowe zgłaszajcie filmy fabularne, dokumentalne, wideoklipy i dokumenty radiowe!

Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 30 czerwca.
Odpowiednie formularze on-line znajdziecie Państwo na stronie internetowej festiwalu w zakładce https://festiwalnnw.pl/festiwal-2020/konkursy/

Festiwal NNW jest bezpłatny i otwarty dla każdego.
Dołącz do grona przyjaciół Festiwalu NNW !

Opinie (19)

 • Megalomańskie styropianowe frazesy. (2)

  Jak z TVP Kurskiego. A w rzeczywistości ludzie związani z rydzykowo-pisowsko-kibolskim "patriotyzmem" jeszcze piękniejsi niż sami siebie malują.

  • 23 24

  • Jan pan (1)

   Jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.

   • 2 2

   • ski, ty jestes wiekszym dembilem, pewie pisior

    • 0 1

 • We free people! (1)

  W Gdańsku na 30-lecie Wyborów czerwcowych 1989 r. Frasyniuk z Kwaśniewskim pod rękę wykrzykiwali "We free people"! A prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz witała egzotycznego gościa z Londynu Sadiqa Khana. TVN (Tusk Vision Network) puszczał z tej okazji "fajne" filmy dla "fajnopolaków" z Dorotą Wellmanową wcielającą się w rolę jedynej słusznej bohaterki Solidarności. Dla każdego prawdziwego europejczyka-kosmopolity po prostu raj nad Motławą. P.S. W związku z powyższym zapraszam do Gdyni na festiwal. Ja będę.

  • 18 17

  • sadiq khan chyba przyjechał naopowiadać dulkiewiczownej jak to dobrze jest mieć zamachy bombowe w mieście

   i nie panowac nad napływem terrorystow haha, spoko spoko dni pani udającej prezydenta są policzone, nikt juz jej nie dopusci do takiego stołka, ludziska nie chcą PIS ale też nie chcą jej i jej bzdurnych posunięć i protestów i marszów i piknej miny w brylach jak babcia jakas

   • 0 2

 • Żal, historia z plasteliny (1)

  Bal TVP degrengolada / drukują już któraś wersje podręczników do historii w szkołach. Żal, modelarze historii i faktów.

  • 17 11

  • ależ pocisnąłeś konkretem, no no na twoje argumenty naprawdę ciężko cokolwiek odpisać hehe

   • 2 1

 • Znakomicie, cieszę się na kolejną edycję

  Bywam tu od 10 lat i jest coraz ciekawiej.
  Tu spotyka sie wolna Polska, tak było za PO przede wszystkim gdy obowiązywał powszechnie ton politycznie poprawny, tutaj mówiło się szczerze co myślę i spotykało ludzi mówiących i czujących podobnie.
  Do zobaczenia i oby było coraz piękniej!

  • 12 18

 • Prawda jest najważniejsza (2)

  Ważny, świetnie robiony festiwal, jestem co roku. Polecam.

  • 15 21

  • jedyna słuszna prawda wg pis

   • 1 2

  • Dla baranów

   A rzeczywistosc to gadowszczyzna byle cos robic i byle placili

   • 0 0

 • NNW.

  Super. Tu jest Polska.

  • 14 15

 • Na szczęście nie będzie mnie wtedy w mojej Gdyni (2)

  Znak czasu. Bardzo smutne wydarzenie. W tym roku nie mógł się odbyć w Gdyni coroczny Festiwal Polskich Filmów, ale ten dziwny spęd prawicowców i nacjonalistów dostał zielone światło. Im covid19 dziwnie nie straszny...

  • 12 15

  • demokracja, weź kredyt, wyjedź z kraju, napisz do b. prezydenta petycje, albo pomaluj kredą chodnik...

   • 2 2

  • nie narzekaj

   była nagroda literacka aż kipiało od tęczowych manifestacji a to maseczka czy opaska , pogadanki itp

   • 0 3

 • błędy językowe

  "Film posiada znakomitą obsadę". Walczycie z przemocą słowną-super, ale zawalczcie też o poprawność językową. Rozumiem ,że redaktorzy "posiadają" papier ukończenia wyższych studiów.
  Posiadać można ziemię, nieruchomości czy wielkie wartości niematerialne, ale nie drobiazgi.To słowo jest stanowczo nadużywane,modne?
  "sukięka posiada kiesząkę"- mówią tak teraz nawet celebrytki i gadające głowy w telewizji-brr.
  Han

  • 4 1

 • A gdzie program?! (1)

  .

  • 2 1

  • pis sze sie

   • 0 1

 • Żadna rewelacja ten festiwal

  Wszędzie darmowe wejście na seanse i zero widza! Pare osób pod chmurką siedzi na leżakach pod pretekstem seansu, imprezując popijając drinki i piwka. Bez echa !!!! Kino nudy i megalomani obecnego rzadu.

  • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.